Węgrzy z kolejna fabryką baterii litowo-jonowych

Węgrzy z kolejna fabryką baterii litowo-jonowych
Premier Węgier Viktor Orban z wizytą w fabryce Samsunga. Fot. Samsung SDI
REKLAMA

Japońska firma GS Yuasa Corporation ogłosiła, że uruchomi na Węgrzech fabrykę baterii litowo-jonowych, które znajdą zastosowanie m.in. w samochodach elektrycznych. Produkcję baterii Li-Ion w tym kraju rozpoczną również dwie firmy z Korei Południowej.

Jak poinformował rząd w Budapeszcie, GS Yuasa Corporation uruchomi w mieście Miskolc zakład, w którym będzie składać baterie litowo-jonowe. Początkowo fabryka ma korzystać z ogniw wyprodukowanych w Japonii, jednak z czasem może stać się również miejscem, w którym będą produkowane również ogniwa.

Wartość tej inwestycji wyniesie 8,8 mld HUF, czyli około 120 mln PLN. Wiadomo, że węgierski rząd przyzna Japończykom granty w wysokości 465 mln HUF, czyli ok. 6,27 mln PLN.

Budowa fabryki ma wystartować w przyszłym miesiącu, a początkowo pracę w niej znajdzie ok. 50 osób. Jak informują węgierskie media, docelowo zatrudnienie mogłoby wzrosnąć nawet do 400 osób.

GS Yuasa Corporation posiada oddziały w 17 krajach i zatrudnia na całym świecie ok. 15 tys. pracowników. Firma z Kyoto posiada 9 fabryk, z czego 5 produkuje baterie litowo-jonowe.

Wkrótce produkcję baterii litowo-jonowych na Węgrzech uruchomi kosztem 100 mld HUF (1,35 mld PLN) koreański Samsung SDI, który wykorzysta w tym celu jedną ze swoich istniejących fabryk w Goed k. Budapesztu.

Na powierzchni 330 tys. m2 będą produkowane baterie do około 50 tys. samochodów elektrycznych w skali roku. Jeśli przyjąć, że przeciętna pojemność baterii samochodu elektrycznego będzie wkrótce wynosić 40 kWh, daje to poziom 2 GWh w skali roku.

Produkcja ma się rozpocząć w następnym kwartale i wówczas Węgry staną się trzecią lokalizacją produkcji baterii litowo-jonowych Samsunga. Dwie pozostałe to Ulsan w Korei Płd. oraz Xian w Chinach.

Inna południowo-koreańska firma SK Innovation zapowiedziała pod koniec ubiegłego roku, że zbuduje na Węgrzech swoją fabrykę baterii litowo-jonowych. Węgierskie media podają, że wartość tej inwestycji wyniesie ok. 204 mld HUF, czyli ok. 2,75 mld zł.  

Fabryka w miejscowości Komarom ma wejść w fazę operacyjną w styczniu 2020 r., produkując rocznie około 250 tys. baterii do samochodów elektrycznych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...