PAS: kolejna niespełniona obietnica w obszarze walki ze smogiem

PAS: kolejna niespełniona obietnica w obszarze walki ze smogiem
Wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Wczoraj podczas prac w komisjach sejmowych nad planowaną ustawą o elektromobilności odrzucono zapis o możliwości wprowadzenia opłat za wjazd najbardziej kopcących samochodów do centrów zanieczyszczonych miast. Odrzucenie poparł wiceminister energii. To kolejna niespełniona obietnica rządu w walce ze smogiemkomentuje Polski Alarm Smogowy.

Opłaty za wjazd do centrum miasta miały stanowić podstawę do tworzenia stref czystego transportu. Umożliwienie miastom wytyczania takich stref to jeden z 15 punktów rządowego orogramu "Czyste Powietrze".

Polski Alarm Smogowy informuje, że możliwość tworzenia stref czystego transportu była wcześniej konsultowana z samorządami i uzyskała ich poparcie. Strefa taka była planowana między innymi w Krakowie, który należy do czołówki miast europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.

PAS przypomina, że Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie z 2014 r. również wskazywała na konieczność wyposażenia gmin w możliwość tworzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej.

Rekomendacjom NIK wychodziły na przeciw skierowane do prac w parlamencie zapisy projektu ustawy o elektromobilności, które dawały miastom powyżej 100 tys. mieszkańców możliwość wprowadzania opłat za wjazd do miast dla pojazdów nie spełniających norm emisji spalin. Takie rozwiązania obowiązują od lat w wielu europejskich miastach, skutecznie przyczyniając się do poprawy jakości powietrza. Na etapie prac w Sejmie zapis o opłatach został jednak usunięty.

Deklaracje rządu walki ze smogiem nijak się mają do rzeczywistych działań. Odrzucenie w komisjach opłat za wjazd do centrów miast najbardziej zanieczyszczających samochodów, poparte przez wiceministra energii Michała Kurtykę, pokazuje jak lekceważąco rząd podchodzi do walki z zanieczyszczeniem powietrza – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS przypomina, że rok temu obiecano wprowadzenie norm jakości węgla w pierwszym kwartale 2017 r., ale do dziś tych norm nie przyjęto.

Rząd zapowiadał również obniżkę cen energii elektrycznej do ogrzewania mieszkań, podczas gdy nowa taryfa prowadzi do wzrostu opłat. Teraz odrzucono możliwość ograniczenia wjazdu do centrów miast najbardziej kopcących samochodów. Jeśli tak ma wyglądać realizacja rządowego programu „Czyste powietrze”, to na poprawę jakości powietrza nie mamy co liczyć – dodaje Andrzej Guła.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Roman |
PISlamistan. Na szczęście wybory się zbliżają!
magia liczb |
Ha,ha,ha,ha - to się "miszcz" wtyczkowozów (tych dwóch) ucieszy, że będzie miał gdzie za darmo parkować :))))))))))))) No to lawinowo rośnie ilość zachęt do kupna wtyczkowozu za jedyne 150 tys. Okazja !! TT pewnie teraz dokupi sobie jeszcze dwa :))))))))))) - wyjdzie mu że się opłaca.
magia liczb |
Całe szczęście, że jest tam jeszcze w tym sejmie paru przytomnych, którzy poprawiają ewidentne buble ustawodawcze pozostałych bez mózgów. Jak chcą walczyć ze smogiem w centrach miast - to powinni od zaraz wprowadzić opłaty w wysokości 30 zł/dziennie za używanie pieców węglowych. Od razu kominy przestaną dymić i skończą się alarmy smogowe. Tyle tylko, że jak widać nikomu nie zależy na walce ze smogiem. Ot, taki paradoks.
zgryz |
Do tej pory żaden Rząd nie deklarował walki ze smogiem i to jest jedyny Rząd, który wydał nakaz wymiany pieców licząc od czasów Mieszka I, więc, mimo, że nie popieram PiS, to z tym się akurat zgadzam. I nie da się wykazać, że dowolna budowa wiatraka spowodowała wyłączenie choćby jednego pieca kopciucha. OZE nie ma tu żadnej oferty, a atakuje głównie najlepsze elektrownie zlokalizowane poza miastami.
AST |
Gdyby Rząd wprowadził zakaz wjazdu do centrum miast samochodom które nadmiernie zanieczyszczają środowisko to by połowa samochodów eksploatowanych w Polsce nie mogła wjechać do tych miast. Szkoda że liczne grono osób nie czyta ze zrozumieniem tekstu. Ja popieram stanowisko Rządu w tej kwestii. To nie ten czas. Jesteśmy za biedni na takie rozwiązanie. Ktoś kto kocha ten Kraj i siebie, ma też szacunek dla innych i nie ogranicza ich, gdy nie jest to konieczne. Należy likwidować piece na węgiel czyli dać mniejszą cenę na energię elektryczną do ogrzewania mieszkań i niższą cenę za gaz. Należy budować czyli wspierać budowę biogazowni, a te mają wtłaczać do sieci metan. To robią Niemcy od lat. Podglądajmy innych tak jak to robili Japończycy a teraz Chińczycy. Biogazownia o mocy 1 MW produkuje 270 m3 metanu na godzinę. Należy wspierać fotowoltaikę do produkcji energii elektrycznej ale i cieplnej. Należy uruchomić Unijne pieniadzę bo są i są nam dane.

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...