6,9 tys. dotacji na domowe magazyny energii od KfW

6,9 tys. dotacji na domowe magazyny energii  od KfW
Fot. Sonnenbatterie
REKLAMA

Niemiecki federalny bank KfW przedstawił ubiegłoroczne efekty realizowanego w Niemczech już od wielu lat programu dopłat do inwestycji w domowe magazyny energii. Z początkiem tego roku wartość dopłaty ponownie zmniejszono i dla wniosków składanych obecnie może ona pokryć już tylko 1/10 kosztów inwestycji. 

KfW informuje, że w ubiegłym roku zaakceptował około 6,9 tys. aplikacji mających na celu dofinansowanie do inwestycji w urządzenia, których zadaniem będzie gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej z domowej instalacji fotowoltaicznej, co ma służyć ograniczeniu kosztów energii kupowanej od operatora.

„PV Magazine” informuje, powołując się na rzecznika KfW, że wartość zaplanowanych inwestycji w ramach przyjętych w ubiegłym roku wniosków sięga 123 mln euro. Ta wartość może jednak jeszcze ulec zmianie po dokładnym podliczeniu aplikacji zebranych w grudniu, w którym KfW miał przyjąć około 500 wniosków zakładających realizację inwestycji wartych ok. 9 mln euro.

Najwięcej wniosków przyjęto w ubiegłym roku w czerwcu, czyli tuż przed zmniejszeniem maksymalnej wartości dopłaty. KfW przyjął wówczas ok. 800 wniosków.

W roku 2016 niemiecki bank miał zaakceptować około 6,5 tys. wniosków wartych około 105 mln zł. Aplikacje były jednak przyjmowane w tamtym roku tylko do października ze względu na wyczerpanie rocznego budżetu.

W 2016 r.  nasi zachodni sąsiedzi mieli uruchomić ok. 20 tys. magazynów, a ich łączna liczba wzrosła do 52 tys. magazynów energii. Ich potencjał miał pozwalać na zgromadzenie około 300 MWh energii elektrycznej. 

Po wznowieniu federalnego programu dopłat do domowych magazynów energii, na początku 2016 r., maksymalna dotacja wynosiła 25 proc., później jednak systematycznie dostępne finansowanie redukowano.

Z początkiem 2017 r. dopłatę zmniejszono z 22 proc. do 19 proc., a w połowie ubiegłego roku poziom dofinansowania obniżono do 16 proc. Pierwotnie zakładano zmniejszenie dopłaty z 16 proc. do 13 proc. z początkiem 2018 r., jednak na taką obniżkę zdecydowano się już w październiku 2017 r., a teraz, z początkiem 2018 r., dopłatę zmniejszono do 10 proc.

Kryterium kwalifikacji inwestycji do programu to maks. moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowy warunek to ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do maks. 50 proc. generacji z PV.

W ramach aktualnego programu dopłat do domowych magazynów energii Berlin ma przeznaczyć na ten cel 30 mln euro, a środków ma wystarczyć do końca roku 2018. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
magia liczb |
I znowu - wszystko pięknie wygląda do momentu pochylenia się nad liczbami. Moja instalacja PV (6kWp) produkuje w letni słoneczny dzień ok. 37-40 kWh, a moje zużycie dzienne w lecie ~ 12-15 kwh. Zostaje nadwyżka do zmagazynowania w ilości 25-22 kWh/dzień. Jeśli w lecie pogoda utrzyma się przez 5 dni - będę miał nadwyżkę do zmagazynowania w ilości 625 kWh. Pytanie - ile kosztuje magazyn energii o pojemności 500 kWh ? No i drugie pytanie - ile musiałoby dopłacić państwo - aby była to dla mnie opłacalna inwestycja przy realnym założeniu, że magazyn energii oparty na ogniwach Li-Jon ma 1000 cykli ładowania do wymiany ? Czekam na rzeczowe propozycje rządu.
magia liczb |
Errata - nadwyżka z 5 dni = 125 kWh - więc w tym przypadku wystarczy magazyn o pojemności 100 kWh - lub nawet na upartego wystarczyłby 50 kWh. W takim razie jaka jest cena magazynu 100 lub 50 kWh ????
TT |
@ magia- jak ty masz panele PV to ja mam dwa elektryki. Pomyliłeś 6 ton węgla od ruskich z panelami, ale nie dziwie ci się jedno i drugie ciorne. Jak zwykle czekasz aż dadzą darmozjadzie. Ale mam dla ciebie radę, kup elektryka a najlepiej dwa będziesz miał "darmowy" magazyn na kołach. A tak na marginesie to czy przypadkiem w Polsce energia nie pochodzi z węgla, a nie tak jak to heretycy twierdzą z kosmosu. Do niedawna i wielu dzisiaj twierdzi, że w Polsce to nie ma słońca i wiatr nie wieje. Być może dlatego, że panuje tu pogoda tylko dla bogatych, lub tych co wystawiają łapy i głośno wołają daj, daj, daj. I ty krakać zaczniesz...
magia liczb |
Widzisz TT - ty nie potrafisz liczyć, dlatego dla ciebie elektryk za 150 tys = DARMOWY magazyn. Dziękuję za taką "darmochę" - wolę zapłacić za magazynowanie w sieci, które kosztuje mnie 20% wytworzonej energii co w moim przypadku = 600 zł rocznie. Musiałbym chyba skoczyć na główkę do pustego basenu, żeby kupić sobie elektryka jako magazyn energii. Aleś ty TT jełop jest straszny. Skąd się tacy biorą ?? No skąd ?
słonecznik |
Znowu się wyzywacie w bilateralnym starciu. ML ma rację - po jaki damski ..uj ciEV jako magazyn energii za 150 tys minimum? Trzeba się wyluzować i poczekać na "elektromobilność". Milion pojazdów niebawem... Poczekajmy.
TT |
@ magia- uzasadnienie godne ciebie, czyli jak zwykle daj, daj i żerować. Twoim tokiem rozumowania wypadałoby zapytać, magazynujesz w sieci czy węglu? Reasumując, pusty basen bardzo wpisuje się w twoją logikę. Czemu tak słabo wyceniasz elektryki. Co do twojego pochodzenia to akurat nie mam wątpliwości.
TT |
@słonecznik- jeśli kupujesz elektryka jako auto do jazdy na codzień, a przy okazji można go wykorzystać jako magazyn to jest to bardzo sensowne i tak się dzieje na świecie, ale trzeba patrzeć perspektywicznie. To, że zrozumienie tego jest dla niektórych skomplikowane trudno. Tak, najlepiej to czekać i liczyć na to, że ktoś da państwo dopłaci następne 500+ i +++ i ekonomia wyjdzie na +. Mamy jak mamy, ale bycie energetycznie niezależnym to wartości niewyliczalne nawet przez magików ekonomii.
magia liczb |
@TT - niekoniecznie magazynuję w węglu. Polski miks energetyczny oprócz węgla składa się jeszcze z wiatru, wody i importu energii głównie nadwyżek OZE. Czego ty TT znów nie jarzysz ? Czego nie rozumiesz ? Że cena 150 tys za magazyn energii to nie jest "ZA DARMO" ?? Naprawdę tego nie rozumiesz? I kto tu na kim żeruje ? Kto mi cokolwiek DAJE ?? Za wszystko płacę zgodnie z cennikiem i nie palę głupa jak ty - że mam za darmo, bo potrafię liczyć.
magia liczb |
@słonecznik - ale inteligentnemu inaczej nikt nie wytłumaczy że białe jest białe. On ma dwa wtyczkowozy i jeździ za darmo. Dziwię się tylko dlaczego ma tylko dwa ?!?!?!?!? Przecież mógłby mieć i 50 i wtedy 50-ciu jeździłoby za darmo. No nie rozumiem tej jego matematyki z kosmosu.
magia liczb |
@TT - niekoniecznie magazynuję w węglu. Polski miks energetyczny oprócz węgla składa się jeszcze z wiatru, wody i importu energii głównie nadwyżek OZE. Czego ty TT znów nie jarzysz ? Czego nie rozumiesz ? Że cena 150 tys za magazyn energii to nie jest "ZA DARMO" ?? Naprawdę tego nie rozumiesz? I kto tu na kim żeruje ? Kto mi cokolwiek DAJE ?? Za wszystko płacę zgodnie z cennikiem i nie palę głupa jak ty - że mam za darmo, bo potrafię to policzyć.
magia liczb |
TT - tylko przy obecnych pojemnościach baterii w elektrykach musisz wybrać - albo magazyn ALBO jazda. Jeśli moja instalacja PV produkuje nadwyżkę energii - to produkuje ją w dzień. Abym mógł użyć wtyczkowozu jako magazynu energii w dzień = musiałbym do pracy pojechać spalinowym. Po co mi w takim razie melex za 150 tysięcy - który w dzień będzie się ładował z nadwyżki produkcji, a w nocy też będzie stał - bo będzie oddawał energię do użytku ? Mam jeździć melexem za 150 tys tylko w niedzielę do kościoła ? Czy ty się TT aby dobrze czujesz ? Proponuję abyś ubrał się ładnie wsiadł do swojego wtyczkowozu i udał się powoli do lekarza. Tylko uważaj na skrzyżowaniach.
TT |
@magia- u mnie produktywny dzień pracy PV w lato jest od 6-20, to albo masz za cienką instalację lub za długo pracujesz. W lato zawsze ładuję z PV i nawet po pracy auto ładuje się przy każdej możliwej okazji. Najlepiej mieć spaliniaka za 200 tys. i po problemie, policz ile takich pod kościołem, a tam proponuje pieszo, ekonomiczniej.
magia liczb |
@TT - co to znaczy "za cienka instalacja" ?? Nie znam takiego parametru instalacji PV. Po drugie owszem - inwerter włącza się w lecie nawet o 5 z minutami - tylko co z tego że się włącza skoro moc oddawana wynosi kilkanaście WAT !! Jak długo wtyczkowóz ładuje się mocą np. 17-30 wat ? Potrafisz to policzyć ? Jak widać raczej nie - bo piszesz bzdury. Domowa instalacja PV słabo nadaje się do ładowania baterii wtyczkowozów z prostej przyczyny - za mała MOC !!!! Wtyczkowóz potrzebuje dużej mocy ładowania aby w czasie kilku godzin podładować baterię. Małą mocą też naładuje ale będzie to trwało wieki. Brednie o ładowaniu auta po pracy możesz wciskać tym, którzy nie mają PV i nie wiedzą jaką moc oddaje instalacja PV po południu. A ceny spalinowych zaczynają się już od 50 tys - to na wypadek gdybyś nie wiedział. Od 200 tys zaczynają się melexy.
TT |
@magia - wielu słów nie znasz to prawda ze zrozumieniem jest jeszcze gorzej ale przeczytaj jeszcze raz swój pierwszy i ostatni post- w którym kłamiesz zdecyduj się. Twoja instalacja to za mała MOC? Z drugiej strony po co ci instalacja nawet 6kWp skoro 1/3 to własne zapotrzebowanie, coś nie tak z wyliczeniami. Dla bardziej realnych i owocnych wyliczeń bez księgowych magicznych szarlatanów - http://pvmonitor.pl/.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...