6,9 tys. dotacji na domowe magazyny energii od KfW

6,9 tys. dotacji na domowe magazyny energii  od KfW
Fot. Sonnenbatterie

Niemiecki federalny bank KfW przedstawił ubiegłoroczne efekty realizowanego w Niemczech już od wielu lat programu dopłat do inwestycji w domowe magazyny energii. Z początkiem tego roku wartość dopłaty ponownie zmniejszono i dla wniosków składanych obecnie może ona pokryć już tylko 1/10 kosztów inwestycji. 

KfW informuje, że w ubiegłym roku zaakceptował około 6,9 tys. aplikacji mających na celu dofinansowanie do inwestycji w urządzenia, których zadaniem będzie gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej z domowej instalacji fotowoltaicznej, co ma służyć ograniczeniu kosztów energii kupowanej od operatora.

„PV Magazine” informuje, powołując się na rzecznika KfW, że wartość zaplanowanych inwestycji w ramach przyjętych w ubiegłym roku wniosków sięga 123 mln euro. Ta wartość może jednak jeszcze ulec zmianie po dokładnym podliczeniu aplikacji zebranych w grudniu, w którym KfW miał przyjąć około 500 wniosków zakładających realizację inwestycji wartych ok. 9 mln euro.

REKLAMA

Najwięcej wniosków przyjęto w ubiegłym roku w czerwcu, czyli tuż przed zmniejszeniem maksymalnej wartości dopłaty. KfW przyjął wówczas ok. 800 wniosków.

W roku 2016 niemiecki bank miał zaakceptować około 6,5 tys. wniosków wartych około 105 mln zł. Aplikacje były jednak przyjmowane w tamtym roku tylko do października ze względu na wyczerpanie rocznego budżetu.

REKLAMA

W 2016 r.  nasi zachodni sąsiedzi mieli uruchomić ok. 20 tys. magazynów, a ich łączna liczba wzrosła do 52 tys. magazynów energii. Ich potencjał miał pozwalać na zgromadzenie około 300 MWh energii elektrycznej. 

Po wznowieniu federalnego programu dopłat do domowych magazynów energii, na początku 2016 r., maksymalna dotacja wynosiła 25 proc., później jednak systematycznie dostępne finansowanie redukowano.

Z początkiem 2017 r. dopłatę zmniejszono z 22 proc. do 19 proc., a w połowie ubiegłego roku poziom dofinansowania obniżono do 16 proc. Pierwotnie zakładano zmniejszenie dopłaty z 16 proc. do 13 proc. z początkiem 2018 r., jednak na taką obniżkę zdecydowano się już w październiku 2017 r., a teraz, z początkiem 2018 r., dopłatę zmniejszono do 10 proc.

Kryterium kwalifikacji inwestycji do programu to maks. moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowy warunek to ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do maks. 50 proc. generacji z PV.

W ramach aktualnego programu dopłat do domowych magazynów energii Berlin ma przeznaczyć na ten cel 30 mln euro, a środków ma wystarczyć do końca roku 2018. 

red. gramwzielone.pl