Rynek magazynów energii w USA w III kwartale

Rynek magazynów energii w USA w III kwartale
Fot. Convergent Energy + Power
REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych w minionym kwartale powstały magazyny energii o mocy 41,8 MW. To wynik co prawda lepszy w ujęciu miesiąc do miesiąca czy kwartał do kwartału, ale daleki od najlepszych kwartałów w latach 2015-17. 

Analitycy z GTM Research przedstawili koleją edycję raportu U.S. Energy Storage Monitor, w którym informują cyklicznie o rozwoju amerykańskiego rynku magazynowania energii.

Jak wynika z przedstawionych informacji, w III kwartale 2017 r. przyłączono do sieci w USA magazyny energii o mocy 41,8 MW, w tym aż za 30 MW odpowiada jeden projekt magazynu energii zrealizowanego w Teksasie (GTM nie podaje w swoich zestawieniach pojemności magazynów energii).

Wynik za III kwartał br. jest co prawda lepszy od zanotowanego we wcześniejszym kwartale (o 10 proc.) i w analogicznym okresie 2016 r. (o 46 proc.), ale dużo gorszy niż odnotowane w I kwartale br., IV kwartale 2016 r. czy IV kwartale 2015 r., co pokazuje poniższe zestawienie.


Źródło: GTM Research.

Ostatni kwartał był natomiast najlepszym w historii rynku magazynów energii w USA jeśli chodzi o przyłączenia domowych magazynów. Zainstalowano urządzenia o mocy 4,2 MW, co – jak tłumaczy GTM Research – wynika głównie z programów adresowanych do gospodarstw domowych i realizowanych w Kalifornii i na Hawajach. W całym III kwartale w USA przyłączano do sieci średnio 9 domowych magazynów energii dziennie.

GTM Research zaznacza, że w kolejnych kwartałach przemysłowych magazynów energii (front-of meter) powinno przybywać znacznie szybciej, mając na uwadze, że operatorzy energetyczni tylko z 14 stanów USA przewidzieli w swoich strategiach przyłączenie takich urządzeń o mocy niemal 2 GW.

Według GTM, w całym 2017 r. w USA pojawią się magazyny energii o łącznej mocy 295 MW, co byłoby wynikiem lepszym o 28 proc. od zanotowanego w 2016 r. (231 MW).

Wkład segmentu domowego w amerykański rynek magazynów energii w ubiegłym roku wyniósł zaledwie 4 proc., ale w tym roku powinien wzrosnąć do 10 proc., a na rok 2022 GTM zakłada wzrost to 38 proc. Wówczas rynek magazynów energii w USA będzie warty – według analityków tej firmy konsultingowej – w sumie około 1,2 mld dolarów – dzięki zrealizowanym inwestycjom na 2,53 GW.

Amerykańskie stowarzyszenie Energy Storage Association zakłada, że potencjał magazynów energii w USA urośnie do 35 GW już do roku 2025. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...