Siemens postawi magazyny energii na Wyspach

Siemens postawi magazyny energii na Wyspach
Foto. Siemens
REKLAMA

Niemiecki koncern podpisał umowę zakładającą wykonanie bateryjnych magazynów energii, które będą świadczyć usługi regulacyjne na rzecz brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

Magazynów energii przybywa w Wielkiej Brytanii jak w mało którym systemie energetycznym na świecie. Kolejne instalacje tego rodzaju zbuduje Siemens dla spółki Grid Battery Storage Limited (GBSL).

Umowa między tymi firmami zakłada uruchomienie litowo-jonowych magazynów energii o łącznej mocy 22 MW, na którą złożą się cztery projekty. Pierwszy BESS (Battery Energy Storage System), bazujący na technologii Siemensa o nazwie SieStorage, powstanie do połowy przyszłego roku w Dorking na południu Wielkiej Brytanii. Moc tej instalacji wyniesie 6 MW, a pojemność 6 MWh.

Zadaniem tego magazynu energii będzie m.in. świadczenie usług regulacyjnych w ramach brytyjskiego rynku FFR (Firm Frequency Response).

Kolejne trzy magazyny energii Siemens ma dostarczyć najpóźniej w pierwszych miesiącach roku 2019.

Model biznesowy GBSL zakłada zarabianie nie tylko na usługach regulacji sieci, ale również na sprzedaży energii w okresie najwyższych cen na brytyjskim rynku hurtowym, a także na świadczeniu usług backupu.

W ramach współpracy z Siemensem GBSL chce oferować magazyny energii o mocy od 3 MW do 50 MW również dla zewnętrznych inwestorów, oferując im „wypożyczanie” określonego potencjału, gdy wystąpi taka potrzeba. W czasie, gdy magazyny nie będą pracować dla konkretnych klientów, GBSL ma samemu świadczyć usługi na rzecz systemu elektroenergetycznego, odpowiadając na zapotrzebowanie zgłaszane przez National Grid.

Instalacje realizowane w takim modelu biznesowym ma finansować brytyjski oddział Siemens Financial Services.

Umowa z GBSL to kolejny kontrakt dla Siemensa na brytyjskim rynku magazynów energii. Wcześniej Siemens zdobył kontrakt na dostawę technologii do pilotażu zakładającego magazynowanie energii w układzie hybrydowym, z wykorzystaniem technologii LAES (Liquid Air Energy Storage). Cel to świadczenie usług regulacyjnych – oprócz FFR również EFR (Enhanced Frequency Response).

Przedsięwzięcie będzie realizowane na wysypisku w miejscowości Bury, gdzie pozyskiwany jest biogaz z odpadów. Projekt został wsparty przez brytyjską rządową agencję Innovate UK kwotą 1,5 mln funtów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...