Tam powstanie największa fabryka baterii w UE. Surowce i OZE

Tam powstanie największa fabryka baterii w UE. Surowce i OZE
Peter Carlsson, CEO Northvolt.
REKLAMA

Northvolt, firma utworzona przez Petera Carlssona, byłego dyrektora w Tesli, podała, gdzie zrealizuje ogromną fabrykę baterii, która będzie największym obiektem tego typy w Europie i która ma dorównywać potencjałem produkcji amerykańskiej "Gigafactory".

Europejska „Gigafactory” powstanie na północy Szwecji, w gminie Skellefteå. Jak informuje Northvolt, wybór tej lokalizacji wynika z dostępu do surowców, które są wydobywane w tym regionie i które zostaną wykorzystane do produkcji baterii.

Inny powód to dostęp do taniej energii odnawialnej dzięki pobliskim elektrowniom wodnym, których na północy Szwecji nie brakuje. – Cel to budowa najbardziej „zielonej” fabryki baterii, z minimalnym śladem węglowym i z największymi ambicjami w zakresie recyklingu, aby wspierać europejską transformację w kierunku energii odnawialnej – czytamy w komunikacie szwedzkiej firmy.

W sumie przy wyborze miejsca, w którym powstanie fabryka Northvolt, brano pod uwagę 8 lokalizacji, z czego 6 znajdowało się w Szwecji, a 2 w Finlandii.

Oprócz fabryki w Skellefteå Northvolt uruchomi w innej szwedzkiej lokalizacji, w Västerås, centrum badawczo rozwojowe.

W fabryce w Skellefteå pracę znajdzie około 2-2,5 tys. osób. Natomiast w dziale R&D w Västerås ma pracować 300-400 inżynierów.

Uruchomienie pierwszych demonstracyjnych linii produkcyjnych w Västerås ma nastąpić w roku 2019. Rok później ruszyć ma produkcja w Skellefteå. Początkowo Northvolt chce tam produkować w skali roku baterie o pojemności 8 GWh, a w roku 2023 produkcja ma wzrosnąć do docelowego poziomu 32 GWh.

Dla porównania uruchamiana w Nevadzie przez Teslę „Gigafactory” ma osiągnąć zdolność produkcyjną rzędu 35 GWh.

Szwedzka „Gigafactory” ma natomiast produkować znacznie więcej baterii niż fabryka budowana pod Wrocławiem przez LG Chem. Koreańczycy chcą zatrudnić w podwrocławskiej fabryce około 2,5 tys. pracowników i wytwarzać rocznie baterie do 100 tys. samochodów. Jeśli przyjmiemy, że przeciętna pojemność baterii w samochodzie elektrycznym może wkrótce sięgać np. 40 kWh, daje to roczny potencjał produkcji na poziomie 4 GWh.

Fabrykę o potencjale produkcji baterii na poziomie 34 GWh uruchomić chce niemieckie konsorcjum TerraE. Wstępne plany mówią jednak dopiero o roku 2028. 

Na razie Northvolt zbiera fundusze na uruchomienie produkcji. Według wstępnych szacunków na uruchomienie pilotażowych linii produkcyjnych potrzeba 80-100 mln euro, a na całą inwestycję Szwedzi chcą zebrać około 4 mld euro.

Ostatnio szwedzka firma podpisała porozumienie o współpracy z koncernem ABB, którego obecność w tym projekcie z pewnością mocno zwiększa szanse na powodzenie. Więcej na ten temat w artykule: ABB zainwestowało w szwedzką "Gigafactory”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mg |
100k baterii od LG chem we Wrocławiu dotyczy raczej 50-60 kwh baterii. Co więcej jest to tylko 1 etap i jak można się było dowiedzieć na niedawnej konferencji etap 2 ma zapewnić 4 krotnie wzrost inwestycji ponad 3 krotnie wzrost zatrudnienia, więc jest dość prawdopodobne że LG chem będzie w 2020 produkował pod Wrocławiem 20 gwh.
Grupa Jurgena |
Tam powstanie największa fabryka baterii w UE. Surowce i OZE Witamy : Grupa Jurgen czy można uwierzyć ze w roku 2018 pożegnamy baterie samochodowe, bateryjne magazyny energii. nie ujawniamy jeszcze Firmy w Niemczech która opracowała światowy przełom w produkcie taniej energii. Jesteśmy pewni ze od momentu ogłoszenia jej światu, rozpocznie się światowa produkcja samochodów elektrycznych na niesamowita skale. będzie to największy huragan który będzie się przemieszczał przez Europe,resztę świata .Huragan o niesamowitej sile energetycznej nazwany na pamiątkę Tesli jego wkładu jego nie ukończonych badan . Wszyscy nie powinniśmy wpadać w panikę , potrzeba lat aby zmienić przemysł samochodowy i nie tylko, nie wygaszajmy wszystkiego jednej nocy po ogłoszeniu tej energii zachowajmy spokój światowy. Nowa energia potrzebuje światowego patentu ,który by pozwolił uniknąć światowego zamieszania. Europejska „Gigafactory” powstanie na północy Szwecji. Będzie można w tym miejscu rozpocząć produkcie nowych urządzeń do samochodów elektrycznych dla Europy. Czeka to tez Fabryk Elon Musk Gigafactory- to dostęp do taniej energii odnawialnej

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...