Komisja Europejska tworzy „bateryjnego Airbusa”

Komisja Europejska tworzy „bateryjnego Airbusa”
Unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič. Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

Komisja Europejska chce utworzyć „bateryjnego Airbusa”. Polska, myśląc o rozwoju krajowego przemysłu elektromobilności, powinna być częścią tej inicjatywy. Nadzieję na to daje udział w spotkaniu inicjującym projekt KE polskiej wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

W ubiegłym tygodniu w Brukseli odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli czołowych europejskich koncernów, którego celem było zapoczątkowanie inicjatywy mającej zmierzać do budowy „bateryjnego Airbusa”, czyli unijnego konsorcjum firm mającego rzucić wyzwanie azjatyckim i amerykańskim potęgom w produkcji baterii.  

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in. Daimlera, który już inwestuje we własną produkcję baterii w niemieckim Kamenz, a także Siemensa, chemicznego potentata BASF, jednego z najstarszych europejskich producentów baterii Leclanche czy Renault – czyli producenta obecnie najczęściej sprzedawanego w Europie samochodu elektrycznego Zoe.

W finansowanie europejskiego producenta baterii ma się zaangażować Europejski Bank Inwestycyjny.

KE wychodzi z założenia, że tylko wspólne, unijne konsorcjum będzie w stanie konkurować z takimi potentatami w produkcji baterii jak BYD, Panasonic, LG, Samsung czy Tesla.

Brak europejskiej bazy do produkcji baterii zagraża pozycji europejskiego przemysłu ze względu na brak bezpieczeństwa dostaw, wyższe koszty wynikające z transportu, opóźnienia w zaopatrzeniu, gorszej kontroli jakości i ograniczeń w projektowaniu. Musimy działać szybko i wspólnie, aby przezwyciężyć brak przewag konkurencyjnych i aby budować nasze przywództwo w obszarach związanych z produkcją baterii – od materiałów poprzez integrację systemów i recykling – komentował unijny komisarz Maroš Šefčovic.

Komisja Europejska informuje, że kolejne kroki, które podejmie w celu budowy „bateryjnego Airbusa”, to powołanie grup roboczych dotyczących obszarów logistyki, finansowania, kwestii inżynieryjnych, kwestii handlowych czy badań i rozwoju.

Gotowa strategia rozwoju unijnego konsorcjum zostanie zaprezentowana w lutym 2018 r.

Maroš Šefčovic zapowiada, że w roku 2025 unijny przemysł baterii będzie warty 250 mld euro, czyli mniej więcej tyle, ile warta jest gospodarka Danii.

Niektóre gospodarki zostaną w erze paliw kopalnych, inne już ładują swoją przyszłą gospodarkę. Europa już dokonała wyboru – podsumował unijny komisarz. 
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
Despacito - komisarzu.
KońRafał |
Po tytule myślałem, że chodzi o elektrycznego, latającego Airbusa.
ElektrowniaPV |
raczej bateryjnego SolarWorld'a ;)
janciowodnik |
Słyszałem że nasi południowi sąsiedzi odkryli u siebie bogate złoża litu - oj, ci to mają szczęście, jak zwykle
tomek |
Taaak a u nas PIS zbudje parowego airbusa opalanego weglem
SPS |
Dobra inicjatywa. Niektóre projekty i przedsięwzięcia są zbyt duże aby pojedyńcze firmy czy nawet kraje im podołały (vide firma Airbus). Oczywiście jak w każdym przedsięwzięciu "do spółki" istnieje ryzyko ale w tym przypadku jest ono zdecydowanie warte podjęcia.
azza |
"Niektóre gospodarki zostaną w erze paliw kopalnych" - ciekawe o których gospodarkach mówił ?
Grupa Jurgena |
Witamy : Grupa Jurgen czy można uwierzyć ze w roku 2018 pożegnamy baterie samochodowe, bateryjne magazyny energii. nie ujawniamy jeszcze Firmy w Niemczech która opracowała światowy przełom w produkcie taniej energii. Jesteśmy pewni ze od momentu ogłoszenia jej światu, rozpocznie się światowa produkcja samochodów elektrycznych na niesamowita skale. będzie to największy huragan od 100 lat który będzie się przemieszczał przez Europe,resztę świata .Huragan o niesamowitej sile energetycznej nazwany na pamiątkę Tesli jego wkładu jego nie ukończonych badan . Wszyscy nie powinniśmy wpadać w panikę , potrzeba lat aby zmienić przemysł samochodowy i nie tylko, nie wygaszajmy wszystkiego jednej nocy po ogłoszeniu tej energii zachowajmy spokój światowy. Nowa energia potrzebuje światowego patentu ,który by pozwolił uniknąć światowego zamieszania. Komisja Europejska chce utworzyć elektryczny Airbusa”. To wspaniała wiadomość wspólne prace, rywalizacja, ale na partnerskich stosunkach tymi co chcą dołączyć do elektrycznego Airbusa. To drugi cel po samochodach, który powinniśmy rozwiać jak najszybciej ale oparty już na nowej ekologicznej taniej energii . – Niektóre gospodarki zostaną w erze paliw kopalnych, inne już ładują swoją przyszłą gospodarkę. Europa już dokonała wyboru! .Jesteśmy przekonani ze nikt nie zostanie tyle dzięki taniej energii ekologicznej wszystkie kraje ( Afryka ) odejdziemy stopniowo od ropy czy gazu. po ogłoszeniu Wynalazku. Rok 2018 powinien być marszem w ochronie klimatu na świecie.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...