Brytyjczycy chcą zbudować największy bateryjny magazyn energii

Brytyjczycy chcą zbudować największy bateryjny magazyn energii
Fot. Steag
REKLAMA

Magazyn energii o mocy aż 200 MW ma powstać przy największej brytyjskiej elektrowni węglowej Drax. Byłby to największy na świecie magazyn energii. Tym samym Wielka Brytania zrobiłaby kolejny krok w kierunku budowy nowoczesnego, elastycznego i niskoemisyjnego systemu energetycznego.

W tym tygodniu operator brytyjskiej elektrowni Drax złożył wnioski o zgodę na konwersję dwóch bloków, które nadal są opalane węglem (trzy wykorzystują już biomasę), na jednostki mające wykorzystywać gaz. Moc bloków gazowych miałaby wynieść 3,6 GW. Ostatni z węglowych bloków w elektrowni Drax ma zostać dostosowany do spalania biomasy.

Jednocześnie odpowiadający za produkcję ok. 7 proc. energii elektrycznej na Wyspach koncern energetyczny Drax aplikował o zgodę na uruchomienie przy swojej największej elektrowni bateryjnego magazynu energii o mocy aż 200 MW.

Drax zaznaczył, że planowana modernizacja elektrowni węglowej Drax dojdzie do skutku, gdy nowe instalacje zostaną objęte 15-letnim kontraktem w ramach brytyjskiego rynku mocy.

Jeśli Brytyjczycy zrealizują ten projekt, będzie to największy na świecie bateryjny magazyn energii i przebije inwestycję, którą w Australii ma zrealizować dla lokalnego operatora energetycznego Tesla, zakładającą budowę magazynu energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh.

Plany spółki Drax wpisują się tym samym w strategię brytyjskiego rządu, który zapowiedział zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych do połowy przyszłej dekady. Rola węgla, niegdyś dominującego w brytyjskim miksie energetycznym, już teraz staje się marginalna.

Dominującym źródłem energii elektrycznej na Wyspach są elektrownie gazowe. W ubiegłym roku energetyka gazowa miała 42,4-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej (rok wcześniej 29,5 proc.), źródła odnawialne osiągnęły udział na poziomie 24,4 proc. (rok wcześniej 24,6 proc.), energetyka jądrowa miała 21,2-proc. udział (20,7 proc. w roku 2015), a z węgla Brytyjczycy wyprodukowali 9,1 proc. energii wobec 22,3 proc. w 2015 r.

Tymczasem w I połowie 2017 r. elektrownie węglowe odpowiadały już tylko za 2 proc. produkcji energii w Wielkiej Brytanii, a zaledwie w ciągu ostatnich pięciu lat udział węgla w wytwarzaniu energii spadł z około 40 proc.

Na Wyspach działa nadal 8 elektrowni węglowych. Ich moc sięga – poza znajdującą się w Irlandii mniejszą elektrownią o mocy 0,52 GW – od ok. 1,5 GW do 2 GW. Zgodnie z planami Londynu, powinny one zakończyć pracę do roku 2025. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
elektryk |
"magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh" - przecież to śmiech na sali, te pojemności. Jeżeli 23 czerwca 2015 roku na 5500 MW mocy polskich wiatraków generowały one w sieci moc 50 MW - to aby utrzymać choć 20% mocy teoretycznej (czyli 5500x0,2=1100 MW) ten żałosny magazyn energii wystarczyłby na 6i pół MINUTY PRACY!!!!_____________ To dopiero pokazuje, na jakim początkowym etapie rozwoju są te magazyny energii o śmiesznych pojemnościach.....

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...