Czesi postawią pierwszy przemysłowy BESS

Czesi postawią pierwszy przemysłowy BESS
Fot. Alfen
REKLAMA

Czeska firma specjalizująca się w budowie elektrowni fotowoltaicznych uruchomi pierwszy w Czechach przemysłowy, bateryjny magazyn energii.

W bazie instalacji magazynowania energii, którą prowadzi amerykański Departament Energii, znajdziemy pięć instalacji magazynujących energię, które działają na terenie Czech.

Cztery z nich to elektrownie szczytowo-pompowe, a piąta to uruchomiony w 2015 r. magazyn energii w technologii vanadium redox flow, którego moc sięga 30 kW.

Wraz z inwestycją firmy Solar Global, w czeskim systemie elektroenergetycznym pojawi się pierwszy magazyn w technologii litowo-jonowej.

Czeski deweloper zbuduje przemysłowy, bateryjny magazyn energii (Battery Energy Storage System, BESS), którego moc sięgnie 1 MW.

Instalacja zostanie zintegrowana z farmą fotowoltaiczną, która działa w miejscowości Prakšice położonej w południowo-wschodnich Czechach.

Magazyn energii zostanie uruchomiony w IV kwartale br. i jak zapewnia dostawca – holenderska firma Alfen – będzie to pierwsza tego rodzaju instalacja w Czechach.

Celem inwestycji, która zostanie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest usprawnienie pracy lokalnej sieci elektroenergetycznej.

Deweloper Solar Global działa na czeskim rynku fotowoltaicznym od 2009 r. Zarządza 62 farmami fotowoltaicznymi i dachowymi instalacjami PV o łącznej mocy około 100 MW.

Magazynowanie odegra kluczową rolę w rozwoju dużych elektrowni OZE. Realizując ten projekt, przygotowujemy się na przyszłość i zakładam, że zrealizujemy w regionie więcej tego rodzaju instalacji – komentuje František Smolka z Solar Global.

Gracze tacy jak Solar Global zaczynają zdawać sobie sprawę, że magazynowanie zwiększy stopę zwrotu inwestycji w PV czy farmy wiatrowe. Jesteśmy na razie na początku tego trendu – komentuje Andreas Plenk z Alfen.

Wśród zrealizowanych przez Alfen magazynów energii jest uruchomiona w tym roku przy holenderskiej farmie wiatrowej Prinses Alexia instalacja, w której zostały wykorzystane baterie litowo-jonowe z elektrycznych BMW i3. Więcej o tej inwestycji w  artykule: Baterie od BMW na holenderskiej farmie wiatrowej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...