Powerpack z inwerterem Tesli. Zwrot w 6-7 lat

Powerpack z inwerterem Tesli. Zwrot w 6-7 lat
Instalacja fotowoltaiczna w szkole w Rockhampton, w stanie Queensland. Fot. Tesla

Jedna ze szkół w australijskim stanie Queensland została wyposażona w instalację fotowoltaiczną, z której nadwyżki energii są gromadzone w magazynie energii dostarczonym przez Teslę. Wykonawca zakłada, że inwestycja zwróci się w 6-7 lat.

Szkoła w Rockhampton, w stanie Queensland, została wyposażona w instalację fotowoltaiczną o mocy 80,08 kW, złożoną z modułów Q.CELLS o jednostkowej mocy 280 W, którą obsługują inwertery SolarEdge.

Nadwyżki energii gromadzi magazyn energii Tesla Powerpack o pojemności 95 kWh, który jest obsługiwany – co jest nowością – przez bateryjny inwerter marki Tesla, którego moc sięga 50 kW.

REKLAMA

Zwrot z całej inwestycji zrealizowanej w szkole w Rockhampton, w warunkach rynku energetycznego w Queensland ma nastąpić – jak szacuje wykonawca GEM Energy – po około 6-7 latach.

Instalacja rozpoczęła pracę już kilka miesięcy temu, jednak dopiero teraz poinformowała o niej Tesla, przy okazji publikując materiał na jej temat. 

Od momentu uruchomienia instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii zaspokajają około 60 proc. zapotrzebowania na energię kompleksu szkolnego w Rockhampton.

Tesla zintegrowała swoje magazyny energii z inwerterami własnej produkcji wraz z wdrożeniem drugiej generacji magazynów energii Powerpack, w miejsce stosowanych wcześniej inwerterów Dynapower.

REKLAMA

Powerpack 2 został zaprezentowany przez Teslę w październiku ubiegłego roku, jednocześnie z drugą generacją magazynu energii Powerwall przeznaczonego do zastosowań w gospodarstwach domowych czy małych firmach.  

O ile pojemność pierwszej wersji Powerpack wynosi 100 kWh, w przypadku Powerpack 2 pojemność może sięgać nawet 210 kWh, a moc – 50 kW.

 Inwerter Tesli połączony z Powerpack 2 czyni magazynowanie dostępnym dla operatorów na poziomie cenowym i daje funkcjonalności, które były dotąd nieznane – informowała pod koniec ubiegłego roku amerykańska firma.

Tesla zapewniła przy tym, że jej cel to obniżenie kosztu baterii, który w przypadku firmy Elona Muska ma już teraz być najniższy na rynku (poniżej 200 USD/kWh) – o 1/3 do roku 2018. W tym czasie Tesla chce produkować w Gigafactory baterie o pojemności 35 GWh. To tyle, ile wyprodukowano na całym świecie w 2014 r. 

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Australii sięga już około 6 GW. Z tego za około 5,6 GW odpowiadają dachowe instalacje fotowoltaiczne, a własne elektrownie PV ma już około 150 tys. australijskich domów.

Magazyny energii Powerpack zostaną wykorzystane również w innym projekcie realizowanym w Australii. Firma Elona Muska dostarczy swoje urządzenia do instalacji, która ma być największym na świecie bateryjnym magazynem energii.

Instalacja o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh zostanie zrealizowana w stanie Południowa Australia. Więcej na jej temat w artykule: Tesla zbuduje największy bateryjny magazyn energii.

red. gramwzielone.pl