Domowe magazyny energii w W. Brytanii jednak z niższym VAT-em

Domowe magazyny energii w W. Brytanii jednak z niższym VAT-em
Domowy magazyn energii Powervault. Fot. Powervault
REKLAMA

Brytyjskie ministerstwo skarbu ma przyjąć niższą stawkę podatku VAT na montaż domowych magazynów energii. Przyjęcie poziomu 5 proc. zamiast rozważanych wcześniej 20 proc. istotnie obniży koszty takich inwestycji dla brytyjskich gospodarstw domowych.

W 2015 r. brytyjski rząd opowiedział się za znaczącym podniesieniem opodatkowania podatkiem VAT instalacji fotowoltaicznych. Londyn chciał podnieść stosowaną wcześniej stawkę 5 proc. aż do 20 proc. O ile ten ruch nie uderzyłby znacząco w firmy, podniesienie podatku mogłoby istotnie odbić się na popycie na fotowoltaikę w segmencie gospodarstw domowych.

VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne został jednak utrzymany na poziomie 5 proc., a teraz brytyjskie stowarzyszenie branży solarnej Solar Trade Association chwali się, że dzięki zainicjowanym przez siebie konsultacjom Londyn wyjaśnił niejasną dotąd sprawę opodatkowania domowych magazynów energii, które finalnie mają podlegać opodatkowaniu – podobnie jak instalacje fotowoltaiczne – stawką VAT wynoszącą 5 proc.Wcześniej brytyjskie ministerstwo skarbu zakładało, że domowe magazyny energii mogą być opodatkowane stawką 20 proc.

Zredukowana stawka VAT na nowe systemy zachęci gospodarstwa domowe do stosowania magazynów energii wraz z fotowoltaiką. Energia słoneczna pozostaje dobrą inwestycją, a magazynowanie energii oznacza, że gospodarstwa domowe mogą teraz w większym stopniu kontrolować swoje rachunki za energię. Ta wygrana jest potrzebna w czasie, gdy liczba przyłączeń instalacji fotowoltaicznych spada do poziomu najniższego od 7 lat. Branża walczy z regulacjami, które obecnie dopuszczają ulgi podatkowe dla paliw kopalnych, a którymi nie jest objęta energetyka słoneczna – komentuje Seb Berry z STA.

STA zaznacza w komunikacie, że energia słoneczna utrzymuje pozycję lidera w sondażach opinii publicznej jako najbardziej preferowane na Wyspach źródło energii. Rozwój fotowoltaiki popiera niemal 9 na 10 Brytyjczyków.

W ubiegłym roku – mimo cięć w systemie wsparcia dla PV – Brytyjczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 2 GW, a w latach 2015 i 2014 – odpowiednio ok. 3,7 GW oraz 2,5 GW. W ubiegłym roku łączny zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii przekroczył 10 GW, a mimo relatywnie niekorzystnych warunków nasłonecznienia udział PV w krajowym miksie energii elektrycznej zbliża się do 3 proc. 

W czerwcu w Wielkiej Brytanii potencjał elektrowni fotowoltaicznych zwiększył się już tylko o 11 MW, na co złożyło się przyłączenie 3125 systemów fotowoltaicznych. Na koniec I połowy br. brytyjski potencjał PV wzrósł do 12,53 GW. 

Ostatnio sprzedaż domowych magazynów energii w Wielkiej Brytanii, jako pierwszym kraju na świecie, rozpoczęła Ikea. Więcej na ten temat w artykule: Ikea będzie sprzedawać domowe magazyny energii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...