Dopłaty do domowych magazynów energii w Lombardii

Dopłaty do domowych magazynów energii w Lombardii
Fot. Messe-Düsseldorf, ctillmann
REKLAMA

Rząd włoskiego regionu Lombardia wprowadza kolejną edycję programu mającego na celu dofinansowanie inwestycji w domowe magazyny energii. Program wpisuje się w nowy model włoskiego rynku fotowoltaicznego, który po okresie masowego rozwoju napędzanego wysokimi stawkami dopłat do sprzedaży energii, obecnie bazuje coraz bardziej na modelu autokonsumpcji, w którym korzyściami nie są zyski ze sprzedaży energii po preferencyjnych stawkach, ale oszczędności na energii niezakupionej z sieci.

Włoska Lombardia wprowadza dopłaty do zakupu i montażu domowych magazynów energii, które mogą sięgnąć 3 tys. euro, nie przekraczając przy tym 50 proc. kosztów inwestycji.

Nabór wniosków wystartuje we wrześniu, a dotacje będą przyznawane aż do wyczerpania dostępnych środków. Budżet całego programu wynosi 4 mln euro.

Warunek to zgłoszenie projektu zakładającego montaż magazynu energii w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy nieprzekraczającej 20 kW.

Lombardia realizowała już podobny program w ubiegłym roku. Wydzielono wówczas dwukrotnie mniejszy budżet, a pieniędzy wystarczyło do zainstalowania około 500 magazynów energii.

"PV Magazine" zwraca uwagę, że o ile na poziomie centralnym Włosi nie mogą korzystać z podobnych mechanizmów jak w Lombardii, o tyle w tym roku włoski rząd wdrożył prawo, które znacznie ułatwiło proces instalowania małych magazynów energii, których właściciele chcą sprzedawać na rynku nadwyżki energii z posiadanych instalacji fotowoltaicznych.

Włochy są obecnie pod względem zainstalowanego potencjału fotowoltaiki, który wynosi już ponad 19 GW, drugim największym rynkiem w Europie. Więcej instalacji PV, o mocy ponad 41 GW, posiadają tylko Niemcy.

Obecnie włoski rynek fotowoltaiczny rozwija się głównie w segmencie domowych instalacji PV o mocy do 20 kW oraz instalacji realizowanych na obiektach handlowych i przemysłowych o mocy do 100 kW.

Włoski operator Terna szacuje, że w 2016 r. elektrownie fotowoltaiczne  we Włoszech wyprodukowały 25,587 TWh energii elektrycznej, pokrywając około 7,2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Produkcja energii z PV miała być jednak nieznacznie – bo o 0,2 proc. – mniejsza niż w roku 2015.

Dopłaty do zakupu i montażu domowych magazynów energii wprowadziły dotąd m.in. Niemcy i Szwecja.

W pierwszym przypadku poziom dopłat zmniejszono w ubiegłym miesiącu z 22 proc. do 16 proc., od stycznia 2018 r. dopłaty zostaną obniżone do 13 proc., a w drugiej połowie 2018 r. wyniosą już tylko 10 proc.

Natomiast szwedzcy prosumenci mogą otrzymać dopłaty do domowego magazynu energii sięgające nawet 60 proc. kosztów inwestycji, ale nie przekraczającą 50 tys. szwedzkich koron (około 22,5 tys. zł).

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...