Niemcy szukają lokalizacji na swoją Gigafactory

Niemcy szukają lokalizacji na swoją Gigafactory
Angela Merkel z wizytą w fabryce baterii w Kamenz. Fot. Daimler
REKLAMA

Niemiecki przemysł chce dorównać Tesli, która w Nevadzie buduje największą na świecie fabrykę baterii do samochodów elektrycznych i magazynów energii. Skutkiem rosnącej rywalizacji na rynku producentów baterii powinny być niższe koszty magazynowania energii.

Amerykańska Gigafactory oficjalnie rozpoczęła produkcję baterii na początku tego roku. W Gigafactory pracowało wówczas około 3 tys. osób, a budowa została sfinalizowana w ok. 1/3. Gigafactory będzie jednym z największych budynków na świecie, w dodatku zasilanym w dużej mierze dzięki znajdującym się na dachu panelom fotowoltaicznym. W ciągu 3-4 lat fabryka ma zatrudniać do 10 tys. ludzi.

W tym czasie Tesla chce produkować w skali roku baterie o pojemności 35 GWh. To tyle, ile wyprodukowano na całym świecie w 2014 r. Musk zapewnia zresztą, że zdolność produkcji Gigafactory można w razie potrzeby podnieść do 150 GWh w skali roku.

Niemiecka firma TerraE Holding GmbH zapowiedziała w maju br. uruchomienie podobnej, ogromnej fabryki, która ma produkować baterie litowo-jonowe o pojemości 34 GWh.

Wkrótce zostanie wybrana jej lokalizacja. Jak podaje Bloomberg, w grze ma być pięć lokalizacji, nie tylko w Niemczech, ale również w krajach sąsiednich.

Zarejestrowaną we Frankfurcie nad Menem firmę tworzą m.in. czołowy europejski producent baterii BMZ Holding i dr Ulrich Ehmes, były CEO szwajcarskiego producenta baterii Leclanché SA, a kieruje nią, pełniący funkcję CEO, Holger Gritzka, b. menedżer w Thyssenkrupp System Engineering, któremu udało się dotąd zebrać konsorcjum składające się w sumie 17 niemieckich firm, których nazwy nie są jednak na razie upubliczniane.

Gritzka na działalność TerraE Holding pozyskał także federalne fundusze – na razie 5,2 mln euro. Twórcy firmy zakładają, że do zrealizowania planów produkcji baterii o pojemności 34 GWh potrzebne będą fundusze rzędu miliarda euro.  

Budowa niemieckiej Gigafactory miałaby ruszyć w 2019 r., a swoją docelową zdolność produkcyjną, podawane 34 GWh, ma osiągnąć jednak dopiero w roku 2028.

Póki co swoją fabrykę baterii rozbudowuje w Niemczech, kosztem 500 mln euro, koncern motoryzacyjny Daimler.

Bloomberg New Energy Finance zakłada, że produkcja baterii litowo-jonowych podwoi się, w stosunku do obecnego poziomu sięgającego 103 GWh, już pod koniec obecnej dekady.

Na razie liderami tego rynku są firmy z Azji – m.in. LG Chem, które swoją europejską fabrykę baterii buduje pod Wrocławiem, a także Samsung, który prowadzi podobną inwestycję koło Budapesztu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Budowa niemieckiej Gigafactory miałaby ruszyć w 2019 r - o dobre 3 lata za późno, Niemcy przespali nową technologię zatem VW / Mercedes / BMW & co - skończą jak KODAK i NOKIA :)
As |
Gdyby tak było jek mówisz to Tesla nie przynosiłaby co miesiąc ogromnych strat, te firmy co miesiąc ogromnych zysków a sprzdaż elekrtyków w europie szłaby miesięcznie w miliony, a sprzedaje się ich parę tycięcy miesięcznie z tendencją spadkową Nawet wysokie dopłaty nic nie pomogły
alladyn-solar-batt |
Do AS: biznes niemieckich firm motoryzacyjnych i przynoszone zyski to wynik zmowy i serii oszustw w których stworzenie i ukrycie poszło miliony EU....Sfałszowane dane o spalaniu -bez fałszowania-natychmist zatrzymałby sprzedaż bowiem gro produktów to diesle, które montowane są nie tylko w niemieckich autach.Jest słuszna oceną , że Niemcy przespali ten biznes licząc na skuteczność fałszowania w latach przyszłych. Oczywiście skala kapitału i pomocy jaką po cichu dostaną od niemieckiego rządu wytwórcy samochodów by przetrwać tąpnięcie po aferze-jest powalająca-zatem po latach się odbiją.
alladyn-solar-batt |
Do As: Tesla jest w okresie inwestycyjnym zapowiedzianym uprzednio na lata.Musk słusznie i trafnie zauważył, że kluczem jest produkcja tanich pakietów akumulatorów.Produkcja Tesli 3 na tanich pakietach wygeneruje zyski-do czego Niemcom jeszcze daleko.
MojaPV |
@alladyn-solar-batt Musk zapowiadał już lata temu, że Tesla będzie rentowna najpierw w połowie 2015, potem w 2016 itd. Gdy w tym roku wycofano subsydia dla elektryków w Hong Kong sprzedaż Tesli spadła do zera. W Danii o około 2/3.

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...