Google pracuje nad nową technologią magazynowania energii

Google pracuje nad nową technologią magazynowania energii
Fot. Alhabet / X
REKLAMA

Należąca do internetowego potentata spółka Alphabet poinformowała o planie budowy prototypowego magazynu energii, w którym do gromadzenia energii zostanie wykorzystana m.in. sól.

Dział Alphabet o nazwie „X” pracuje nad technologiami, które mają zrewolucjonizować m.in. energetykę. Jednym z wdrażanych pomysłów jest technologia magazynowania energii, która ma być bardziej efektywna od dominującej dzisiaj na rynku technologii litowo-jonowej.

Magazyn energii, którego komercjalizację planuje spółka Google, składa się z połączonych z pompą ciepła zbiorników wypełnionych solą oraz zborników wypełnionych płynem, który ma się charakteryzować wyjątkowo niską temperaturą zamarzania.

Opracowany przez Alphabet system zamienia energię elektryczną w dwa strumienie powietrza – chłodnego i gorącego. Pierwszy schładza zbiorniki z cieczą, a drugi ogrzewa zbiorniki z solą. W razie potrzeby pozyskania energii elektrycznej, ten proces może zostać odwrócony.

Jak zaznacza Bloomberg, który poinformował o nowym pomyśle spółki Google, sól może utrzymywać wysoką temperaturę nawet przez wiele dni, co stanowi formę magazynowania energii.

Naukowcy ze spółki Google zapewnili, że do skonstruowania takiego magazynu energii nie będą potrzebne drogie materiały – do tego konieczne było dostosowanie całego procesu do odpowiednich, niezbyt wysokich temperatur.

Dzięki temu nowa technologia ma być dużo tańsza od obecnie dostępnych na rynku magazynów energii. Aplhabet nie podaje na razie szacunków co do CAPEX-u swojej technologii.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ENRGY |
To nie jest nowy pomysł! Magazynowanie energii przy użyciu solanek to standard w elektrowniach CSP. Nie mam pretensji do google ale do autora artykułu, że nie był w stanie się dowiedzieć co tak naprawdę jest nowinką...
alladyn-solar-batt |
do Enrgy: dlaczego niby autor artykułu miałby ,,nie być w stanie' dowiedzieć się co trzeba o CSP? Czyby miał ,,bana'' na korzystanie z Googla?
alladyn-solar-batt |
Nie niej (pomimo że technologia znana od ponad 20 lat) to niech pracują, ponieważ idzie tutaj o maksymalizację efektywności systemowej, a jak rozumiem nowum polegana zaprzęgnięciu do cylku pomp ciepła w określonej konfiguracji?
Emi |
Sugerował bym podanie sprawności tego procesu. Najlepiej w porównaniu z technologią litowo-jonową.
oo |
do Emi: Obecnie są dni, kiedy energia ma ujemną cenę, lub się marnuje . W takich sytuacjach sprawność ma mniejsze znaczenie. Niech nawet proces ma sprawność 40%, jeśli kupujesz za ujemną cenę i tak jesteś "do przodu" pzdr
solar |
Witam, sprawnosc moze byc w tym przypadku mniej istotna, wazniejsza cecha jest pewnie koszt budowy w przeliczeniu na ilosc zgromadzonej energii.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...