Ikea będzie sprzedawać domowe magazyny energii

Ikea będzie sprzedawać domowe magazyny energii
Fot. Masrur Odinaev, flickr cc
REKLAMA

Od kilku tygodni Ikea sprzedaje w swoich sklepach w Polsce domowe instalacje fotowoltaiczne. Tymczasem, na pierwszym rynku, na którym rozpoczęła sprzedaż domowych instalacji fotowoltaicznych, czyli w Wielkiej Brytanii, teraz włącza do swojej oferty domowe magazyny energii.

Szwedzki koncern będzie oferować na Wyspach domowe magazyny energii we współpracy z brytyjską firmą Solarcentury, z którą współpracuje już przy sprzedaży domowych instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki wykorzystaniu magazynów energii energia produkowana w domowej instalacji fotowoltaicznej ma przekładać się na jeszcze większe korzyści z tytułu zmniejszenia rachunków za energię z sieci.

Ponadto, wobec ostatnich, niekorzystnych zmian w zasadach sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek energii, sprzedaż do sieci stała się na Wyspach mało opłacalna, co powinno zwiększyć zainteresowanie optymalizacją autokonsumpcji.

Domowy system fotowoltaiczny wraz z magazynem energii mają kosztować w brytyjskiej Ikei 6 925 funtów (w tym 5 proc. VAT), czyli około 32,8 tys. zł. Ikea przyjmuje, że zwrot z takiej inwestycji nastąpi po około 12 latach. Zwrot może być jednak szybszy w przypadku wzrostu cen energii z sieci. Zarówno instalacja fotowoltaiczna jak i magazyn energii mają 25-letnią gwarancję wydajności.

W magazynach energii, dostępnych w wersjach 3 kWh i 6 kWh, które zaoferuje brytyjska Ikea, zostaną wykorzystane baterie litowo-jonowe LG Chem. Fabrykę takich baterii LG Chem buduje obecnie pod Wrocławiem, w pobliżu jednego z polskich sklepów Ikei.

Rachunki za energię wzrosły w tym roku już o 15 proc. i nigdy nie było lepszego czasu dla odbiorców, aby przejęli kontrolę nad swoimi wydatkami za energię elektryczną i zoptymalizowali oszczędności wynikające z przejścia na energię słoneczną i magazyn energii – komentuje Hege Saebjornsen z brytyjskiego oddziału Ikei.

Ikea zaznacza, że przeciętne brytyjskie gospodarstwo domowe, które posiada własną instalację fotowoltaiczną, wykorzystuje średnio około 40 proc. wyprodukowanej przez siebie energii. Magazyn energii ma zwiększyć udział własnej energii w domowym miksie energetycznym do 70 proc. 

Jak wynika z danych Eurostatu, koszty energii dla brytyjskich gospodarstw wynosiły w ostatnich latach, przed ostatnimi podwyżkami, przeciętnie około 0,2 euro/kWh i były zbliżone do średniej dla krajów Unii Europejskiej. Koszty dla przemysłu były niższe i wynosiły w ubiegłym roku niecałe 0,13 euro/kWh wobec średniej unijnej rzędu 0,11 euro/kWh.

Od kilku tygodni Ikea sprzedaje domowe instalacje fotowoltaiczne – na razie bez magazynów energii – również w swoich sklepach w Polsce. Więcej na temat dotychczasowych efektów sprzedaży w naszym kraju w artykule: Pierwsze efekty solarnej oferty IKEA.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bsboss |
Ktoś zwrócił uwagę na wysokość stawki VAT? (5%) - czyli w UE jak się tylko chce obywatelowi ulżyć to się da.
bsboss |
Ktoś zwrócił uwagę na wysokość stawki VAT? (5%) - czyli w UE jak się tylko chce obywatelowi ulżyć to się da.
Krzysztof Jażyna |
@bsboss Wlk. Brytania to nie UE :-)
Master |
Wielka Brytania jeszcze jest w UE
Księgowy |
Przy takich cenach to nie Ikea lecz Lichwiarz

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...