Czołowy producent magazynów energii wraca na rynek

Czołowy producent magazynów energii wraca na rynek
Fot. Messe Düsseldorf, ctillmann
REKLAMA

To miał być najbardziej spektakularny upadek w branży stacjonarnych magazynów energii. Teraz amerykańska firma Aquion Energy wychodzi z sukcesem z restrukturyzacji nadzorowanej przez sąd i zapowiada szybkie wznowienie działalności. 

Amerykańskiej firmie Aquion Energy wróżono sukces. Została utworzona przez profesora Jaya Whitacre, specjalistę od magazynów energii, który tworzył baterie dla marsjańskich łazików budowanych przez NASA.

Firma zabrała na rozwój swojej technologii niemal 200 mln dolarów. Zainwestowali w nią m.in. Bill Gates, koncern paliwowy Shell czy fundusz Kleiner Perkins.

Jeszcze w ubiegłym roku Aquion Energy został umieszczony na prestiżowej liście MIT Technology Review jako jedna z 50 najciekawszych firm technologicznych.

Za sukcesem Aquion Energy miała stać alternatywna technologia magazynowania, w której wykorzystano tanie i łatwo dostępne komponenty – słoną wodę pełniącą rolę elektrolitu, tlenek manganu jako katodę, kompozyt węglowy jako anodę.

Mimo to, po tym jak firmie nie udało się pozyskać kolejnych funduszy na rozwój, w marcu br. zgłosiła niewypłacalność i została objęta sądową restrukturyzacją. Pracę straciło 80 proc. załogi.

Jasne jest, że pomimo ogromnego zapotrzebowania na systemy magazynowania energii każdy startup musi zmierzyć się z kilkoma problemami. Po pierwsze, powoli rozwijający się rynek zaawansowanych magazynów energii nadal nie jest duży, co po części wynika z faktu, że technologie są nadal niedojrzałe i drogie. Po drugie, cena baterii litowo-jonowych spadała szybciej niż oczekiwano, zmniejszając korzyści z alternatywnych rozwiązań takich jak rozwiązania Aquion Energy – komentował kilka miesięcy temu MIT Technology Review.

Ceny baterii litowo-jonowych mają spadać nadal. Bloomberg przekonuje, że ich cena spadnie z poziomu ok. 270 USD/kWh odnotowanego w ubiegłym roku do niewiele ponad 100 USD/kWh około roku 2025 i do ok. 73 USD/kWh w roku 2030.

Okazuje się jednak, że mimo zdominowania rynku bateryjnych magazynów energii przez technologię litowo-jonową, nadal są inwestorzy, którzy są przekonani, że przyszłość magazynowania energii należy do innych technologii.

Po okresie, w którym Aquion Energy znajdował się pod kontrolą sądowego administratora, amerykańska spółka wychodzi z problemów i zapowiada wznowienie działalności. Konsorcjum inwestorów związanych z chińską firmą Titans Energy Technology Group of China planuje szybką odbudowę produkcji i sprzedaży. O sukcesie Aquion Energy mają przesądzić konkurencyjne ceny oferowanej technologii.

Musimy teraz skupić się na tym, co najważniejsze – stworzeniu baterii najbezpieczniejszych, najczystszych i charakteryzujących się najniższym kosztem na świecie – komentuje Philip Juline, CEO Aquion Energy, zaznaczając, że cel na najbliższe lata to budowa firmy wartej miliardy dolarów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Bartosz Iwicki |
Czyżby mały-wielki come-back? :-)

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...