Londyn daje 246 mln funtów na magazyny energii

Londyn daje 246 mln funtów na magazyny energii
Fot. Convergent Energy + Power
REKLAMA

Brytyjski rząd potwierdził wczoraj, że w ramach aktualizacji swojej strategii gospodarczej przeznaczy dodatkowe fundusze na rozwój technologii magazynów energii.

W sumie chodzi o 246 mln funtów, które w ciągu najbliższych czterech lat rząd Wielkiej Brytanii ma wydać na badania i rozwój bateryjnych technologii magazynowania energii adresowanych dla sektora energetycznego oraz elektrycznej mobilności.

Rozwój technologii bateryjnych "made in UK" ma koordynować specjalnie powołana do tego celu rządowa agencja.

Brytyjski sekretarz ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej Greg Clark ogłaszając nowy program zaznaczył, że aby przekroczyć dzisiejszy, sięgający 1/4 udział OZE w miksie energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii, potrzebna jest bardziej elastyczna sieć.

Ogłoszenie rządowego programu wsparcia badań nad technologią magazynowania energii zbiegło się z opublikowanymi przedwczoraj rekomendacjami krajowego regulatora Ofgem, który magazynowanie wymienia – obok zdolności do redukcji popytu na energię – jako kluczowe elementy przyszłego brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

Ofgem wyliczył, że wykorzystanie technologii umożliwiających ograniczenie szczytowego zapotrzebowania na energię przełoży się na oszczędności na rachunkach odbiorców energii sięgające nawet 40 mld funtów w perspektywie roku 2050.

W komunikacie na temat rekomendacji dla brytyjskiego sektora elektroenergetycznego Ofgem wymienia brytyjską firmę Moixa oferującą domowe magazyny energii, które pozwalają na lepsze wykorzystanie energii produkowanej w dachowych systemach fotowoltaicznych i z których korzysta już w ponad tysiąc brytyjskich domów. Ofgem zaznacza, że takie urządzenia mogą ograniczyć domowe rachunki za energię nawet o 60 proc.

Moixa prowadzi pilotażowe projekty, w których sprawdza, jakie korzyści może dać technologia magazynowania energii w połączeniu z domowymi instalacjami fotowoltaicznymi czy technologiami pozwalającymi zarządzać popytem i ograniczać go w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Przykładem jest projekt realizowany na wyspach archipelagu Scilly położonego na zachód od wybrzeży Kornwalii. Więcej na ten temat w artykule: PV, Internet rzeczy, magazyny energii i elektryczne auta na brytyjskich wyspach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...