Tegoroczne efekty programu dopłat do magazynów energii w Niemczech

Tegoroczne efekty programu dopłat do magazynów energii w Niemczech
Fot. BMW
REKLAMA

W tym roku Niemcy złożyli już ponad 3 tys. wniosków o rządowe subsydia do domowych magazynów energii połączonych z inwestycją w instalację fotowoltaiczną. Już za kilka dni maksymalna wysokość dopłaty zostanie obniżona zgodnie z harmonogramem, który wcześniej przyjął Berlin.

 Jak wynika z informacji niemieckiego państwowego banku KfW, który obsługuje program kredytów z dopłatami do domowych magazynów energii i na który powołuje się „PV Magazine”, w ramach wznowionego w tym roku rządowego programu wnioski o dofinansowanie złożyło do końca maja 3,2 tys. potencjalnych inwestorów.

Program kredytów z dopłatą na zakup i montaż domowych magazynów energii Niemcy realizują już od kilku lat. W całym ubiegłym roku KfW zaakceptował 6,5 tys. wniosków o pożyczki z częściową spłatą, a ich wartość sięgnęła 105 mln euro. W tym 5,7 tys. wniosków dotyczyło inwestycji w magazyn energii w połączeniu z inwestycją w nowy system PV, natomiast w pozostałych przypadkach apliowano o środki na montaż magazynów energii w celu obsługi istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Ubiegłoroczną edycję programu wstrzymano już w październiku ze względu na wyczerpanie budżetu na dopłaty przyznanego przez niemieckie ministerstwo finansów na rok 2016.

W ramach wznowionego w ubiegłym roku programu niemieckie gospodarstwa domowe mogły ubiegać się początkowo o kredyt z 25-procentową dopłatą. W lipcu 2016 r. ten poziom obniżono z 25 proc. do 22 proc., a od stycznia 2017 r. do 19 proc. Od lipca br. dopłaty zostaną zmniejszone do 16 proc., od stycznia 2018 r. do 13 proc., a w drugiej połowie 2018 r. już tylko do 10 proc.

W tym roku na dopłaty niemiecki rząd przeznaczył 30 mln euro.

Kryterium kwalifikacji inwestycji do programu to maks. moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowy warunek to ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do maks. 50 proc. generacji z PV.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej Bundesverband Solarwirtschaft (BSW Solar) oceniło w marcu br. liczbę działających w Niemczech magazynów energii na ponad 52 tys., co ma pozwalać na zgromadzenie około 300 MWh energii elektrycznej. To – jak przelicza BSW Solar – wystarcza do wykonania 360 tys. cykli prania w temperaturze 60 st. C.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
fazolec |
Może to wreszcie jakoś przemówi do naszego drogiego pana ministra Piotrowskiego i wreszcie przestanie powoływać się na swój magazyn energii w telefonie komórkowym.

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...