Domowe magazyny energii tańsze o połowę

Domowe magazyny energii tańsze o połowę
Fot. Sonnenbatterie
REKLAMA

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar podaje, że koszt domowych magazynów energii na niemieckim rynku spadł w ciągu ostatnich czterech lat o połowę.

BSW Solar zapewnia, że małe, przeznaczone do pracy w domach magazyny energii o pojemności do 10 kWh kosztują w Niemczech o 40 proc. mniej niż jeszcze cztery latach temu, podczas gdy ceny nieco większych urządzeń o pojemności do 30 kWh potaniały nawet o ponad 50 proc. BSW Solar nie podaje jednak średnich cen, które obecnie oferuje niemiecki rynek. 

Koszt podstawowego modułu o pojemności 2 kWh, oferowanego przez niemieckiego lidera w produkcji magazynów enerii, firmy Sonnen, wynosił w ubiegłym roku około 3,6 tys. EUR. Inny niemiecki producent Solarwatt w ubiegłym roku oferował cenę w przypadku magazynów energii o pojemności 4,4 kWh na poziomie brutto 5,5 tys. EUR. 

Spadek kosztów to – obok korzyści wynikających z rozwoju technologii – również efekt skali wynikający z rozwoju rynku i rosnących wolumenów sprzedaży. BSW Solar ocenia, że obecnie już co drugiej inwestycji w domowy system fotowoltaiczny w Niemczech towarzyszy montaż małego magazynu energii.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej podaje, że za naszą zachodnią granicą działa już około 60 tys. magazynów energii gromadzących nadwyżki energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Tylko w ubiegłym roku Niemcy zainstalowali około 20 tys. takich urządzeń.

BSW Solar prognozuje, że w ciągu dwóch lat liczba magazynów energii w Niemczech przekroczy 100 tys.

Rozwój niemieckiego rynku magazynów energii wspiera rząd w Berlinie. Oferowane dopłaty do zakupu takich urządzeń obecnie mogą sięgać 19 proc. kosztów kwalifikowanych, a od przyszłego miesiąca maksymalna dopłata wyniesie 16 proc.

Kryterium kwalifikacji inwestycji do programu to maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowy warunek to ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do najwyżej 50 proc. generacji z PV.

W ubiegłym roku, w którym dopłaty do magazynów energii sięgały jeszcze 25 proc., a od połowy 2016 r. – 22 proc., federalny bank KfW zaakceptował 6,5 tys. aplikacji.

Ostatnie kwartały to również obserwowany na niemieckim rynku spadek cen modułów fotowoltaicznych. BSW Solar dodaje, że dzięki temu w pierwszych czterech miesiącach br. potencjał nowych elektrowni PV w Niemczech wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o niemal 2/3.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seas |
Ciekawe co wymyślą nasi rządzący. Po nowelizacji ustawy OZE nie ma tańszego i bardziej efektywnego magazynu energii jak rozliczenie w ramach opustu. Prawdziwy magazyn energii ma sens tylko w sytuacji off-grid, a ona tylko tam gdzie nie ma sieci nN. Ostatnio pojawiają się informacje, że dystrybutorzy dopłacają do prosumentów rozliczających się w ramach opustu grube miliony złotych. Ciekawe, czy kolejna nowelizacja nie zmieni przepisów by uczynić energetykę rozproszoną nieopłacalną?
Kasztan |
@Seas Czy energetyka rozproszona bez opustów jest opłacalna ? bo jeśli nie to nie da się jej "uczynić" nieopłacalną skoro juz jest (bez wsparcia).
Seas |
@ Kasztan. Pytanie jest dobre. Jestem prosumentem od 2013 r. Przeszedłem więc wszystkie etapy obowiązującego prawa: mały trójpak, sprzedaż nadwyżki po 80%, po 100% ceny URE, ustawa OZE, omc FiT i w końcu nowelizacja. Budowałem instalację sam (w 2013 roku 4000 zł/kWp - SMA, YS mono), nawet dzisiaj po 4 latach na takich komponentach trudno znaleźć niższe ceny. Obecnie obowiązujące prawo jest do przyjęcia (zużycie własne i opust 1:0,8) pod warunkiem dobrego zbilansowania potrzeb i mocy pv. Płacę PGE tylko opłaty obowiązkowe i per saldo nie pobieram ani jednej kWh ponad pobór wynikający z opustu. Obawiam się, że niezadowolone koncerny wpłyną na rząd PiS i wprowadzą do ustawy zmiany korzystne dla państwowych przedsiębiorstw. Pierwsza już jest: podwyżka opłaty przejściowej, następna czeka w kolejce opłata mocowa. Nie wiem czy ktoś nie wpadnie na pomysł zmiany współczynnika opustu, a w dalszej kolejności opodatkowania produkcji energii z PV.
gino |
no seas i jeszcze nowelą chcą zaganąć przedsiebiorcow do 50 kW i do 250 kW na opusty lub taryfy gwarantowane , to dopiero bedziemy ich okradac te energetyke dajac im 30% a nawe duzo wiecej bo juz hyba niebedzie mozna sprzedac energi przerdsiebiorca pkd 3511 3311
gino |
I podobno bilansowanie handlowe jakie licyli ostatnie 10 lat a ktore juz nie liczą od 9 miesiecy to podobno nalezało by zeby zwrócili bo okazało sie to niekonstytucyjne i niezgodne z ustawą oze i energetyki.
gino |
saea dobrze , b.dobrze pisze do kasztana , opusty są opłacalne 10 lat anawet 7 lat zwrot bo koszty różne idą w góe na fakturach które każdy dostaje nawet w blokiu w 40 m2 a ja mam do 200m2 i fotowoltaike zadowolenie nawet jak za dnia uzywam jako przedsiebiorca. , pozdrawiam , bierzcei te pv na opsty , lepiej niez dotacje c=z upadajacą chinszczyzna a gwarancje ..........

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...