Enel uruchomił mikrosieć z PV i magazynem wodorowym

Enel uruchomił mikrosieć z PV i magazynem wodorowym
Fot. Enel
REKLAMA

Jeden z liderów globalnego rynku inwestycji w odnawialne źródła energii, włoski koncern energetyczny Enel, uruchomił w Chile mikrosieć bazującą na generacji z fotowoltaiki i magazynowaniu energii w technologiach wodorowej i litowo-jonowej. Włosi zapewniają, że to pierwszy taki projekt na świecie.

Mikrosieć uruchomiona przez Enel w Chile składa się z instalacji fotowoltaicznej o mocy 125 kWp, produkującej energię częściowo gromadzoną w magazynie litowo-jonowych oraz w postaci wodoru.

Łączny potencjał magazynowania energii w obu instalacjach to 582 kWh, z tego pojemność magazynu bateryjnego to 132 kWh, a magazynu wodorowego 450 kWh.

Z energii produkowanej w ramach sieci wykonanej przez Enel korzysta złożona z około 600 pracowników załoga elektrowni geotermalnej w Cerro Pabellón.

Enel zapewnia, że system jest w stanie dostarczać energię 24 godziny na dobę bez konieczności zabezpieczenia w postaci generatorów diesla, a ponadto jego zaletami jest mobilność umożliwiająca przeniesienia w dowolne miejsce oraz zdolność do pracy zarówno w środowisku off-grid jak i on-grid.

Tylko w Chile włoski koncern energetyczny posiada elektrownie OZE o łącznej mocy ponad 1,1 GW, z czego 564 MW to elektrownie wiatrowe, 494 MW fotowoltaiczne, a 92 MW  to hydroelektrownie.

Do tego dochodzi uruchomiona ostatnio elektrownia geotermalna w Cerro Pabellón, której moc sięga 48 MW i która jest pierwszą tego typu przemysłową instalacją w całej Ameryce Południowej.

W sumie na całym świecie Enel posiada zlokalizowane w 38 krajach elektrownie o łącznej mocy 83 GW, a także infrastrukturę sieciową długości 2,1 mln km. W odnawialnych źródłach energii Enel ma już ponad 36 GW, z czego 27,6 GW w hydroenergetyce, 6,8 GW w wietrze, 1,1 GW w fotowoltaice, 0,8 GW w geotermii oraz 0,1 GW w biomasie. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Panele BAUER 265W, cena 0,39E/Wp, okazja!

Witam, Oferta sprzedaży paneli produkcji niemieckiej firmy BAUER. Moc 265W. Polikrystaliczne. Okazy czytaj dalej...

Na sprzedaż - polska dystrybucja - Q Cells, Ja Solar

Do natychmiastowego odbioru. Wysokie stany magazynowe!!! Darmowy odbiór w 75 oddziałach Grodno S.A. czytaj dalej...

Gotowy Projekt PV pod inwestycję

Sprzedam gotowy projekt pod inwestycję Farmy Fotowoltaicznej o mocy < 1 MW. Wydane Opinie i Decy czytaj dalej...

fotowoltaika

fotowoltaika, elektryka, od 250zł / kWp czytaj dalej...