Powstanie największy w Polsce bateryjny magazyn energii

Powstanie największy w Polsce bateryjny magazyn energii
Farma wiatrowa Bystra. Fot. Energa
REKLAMA

Energa, Hitachi i Polskie Sieci Elektroenergetyczne stoją za projektem mającym na celu budowę największego w Polsce hybrydowego, bateryjnego magazynu energii elektrycznej, który ma być elementem prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

Pojemność magazynu energii, który chce zrealizować Energa, wyniesie 27 MWh, a jego moc sięgnie 6 MW. Energa informuje, że cel tego przedsięwzięcia to budowa demonstracyjnego systemu ochrony sieci elektrycznej, który umożliwi odpowiednie zarządzanie dużą liczbą farm wiatrowych.

Służyć temu ma system automatyki o nazwie SPS (Special Protection Scheme) oraz hybrydowy magazyn energii elektrycznej (BESS), który powstanie przy farmie wiatrowej Bystra znajdującej się na terenie powiatu Pruszcz Gdański. Projekt składający się z 12 turbin Gamesa typu G90, o łącznej mocy 24 MW, został oddany do użytku w 2012 r. i ma generować w skali roku około 40 GWh energii elektrycznej, czyli tyle, ile odpowiada zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych. 

Energa podaje, że magazyn energii przy farmie wiatrowej Bystra ma powstać do 2019 r. i będzie złożony z dwóch zespołów baterii – litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych, co ma pozwolić na przetestowanie rozwiązań pozwalających na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych przed przeciążeniami, a także na sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.

Energa Wytwarzanie podpisała umowę na wykonanie koncepcji i projektu magazynu z firmą SAG Elbud Gdańsk.

Po uruchomieniu instalacji rozpocznie się roczny okres testów wydajności nie tylko magazynu energii w Bystrej, ale także całego systemu SPS w celu poprawy bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych.

System SPS w oparciu o dane pochodzące z sieci opracuje w trybie on-line scenariusze sytuacji kryzysowych w celu szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia.

Porozumienie w sprawie budowy prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo sieci oraz magazynu energii elektrycznej podpisało w marcu br. pięciu międzynarodowych partnerów – spółki Energa-Operator i Energa Wytwarzanie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA oraz ich japońscy partnerzy, spółki Hitachi, Ltd. i Hitachi Chemical Co., Ltd.

W ramach polsko-japońskiego partnerstwa badane będą potencjalne modele biznesowe dla przyszłych systemów wspomagających bezpieczną pracę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz magazynowania energii elektrycznej.

Energa posiada już doświadczenia w zakresie bateryjnych magazynów energii. Jesienią ubiegłego roku spółka Energa Operator uruchomiła w okolicach Pucka na Pomorzu magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Energia w nim zgromadzona ma wystarczyć do zasilenia ok. tysiąca mieszkańców przez dwie godziny. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
To jest 'hint' dla rządzących i przeciwników el. wiatrowych. Zamiast złośliwie blokować jakikolwiek rozwój tej technologii "bo niestabilna i się kapitaliści chcą nachapać kosztem biednych ludzi" wprowadzić wymóg X kW/kWh magazynów energii na każdy MW mocy wiatraka. Dodatkowo wprowadzić wymóg udostępnienia np. 25% udziałów w farmie wiatrowej mieszkańcom danej gminy jeśli takie zainteresowanie istnieje.
ElektrowniaPV |
@SPS A dlaczego to ma być wymóg ?
SPS |
@Elektrownia: ale o co chodzi? Wspomniałem o możliwych sposobach rozwiązania dwóch problemów, które tutaj podnoszone były jako główne wady rozwoju el. wiatrowych. Państwo ustala 'zasady gry' więc to o czym wspomniałem można by rozważyć jako te właśnie zasady.

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, te czytaj dalej...

Projekt wygrana aukcja 380PLN/MWh, 120 kWp PV, własny grunt PnB w rozsądnej cenie

Sprzedam projekt z wygraną aukcją 380 PLN/MWh, możliwość sprzedaży energii od 2019r. Lokalizacja Lub czytaj dalej...

Biogazownia Rolnicza 0,5 MW

Biogazownia Rolnicza 0,5 MW Województwo mazowieckie, powiat Żuromin Posiadane dokumenty: • Pozw czytaj dalej...

Szukam podwykonawcy instalacji PV Warm-Maz

Firma szuka podwykonawcy mikroinstalacji PV. Możliwa stała współpraca. czytaj dalej...