ME proponuje preferencje dla magazynów energii i instalacji zarządzania popytem

ME proponuje preferencje dla magazynów energii i instalacji zarządzania popytem
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Zaprezentowany przez Ministerstwo Energii projekt ustawy o elektromobliności i paliwach alternatywnych zawiera obok regulacji dotyczących budowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i użytkowania takich pojazdów również regulacje istotne dla powstającego w naszym kraju rynku magazynowania energii, a także mechanizmów zarządzania popytem.

Ministerstwo Energii w przedstawionym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych proponuje zwolnienie z obowiązku posiadania koncesji dla instalacji magazynowania energii o mocy do 1 MW, a także przyjmuje, że "energia dostarczona do takiego magazynu nie stanowi energii dostarczonej do odbiorcy końcowego, co wiązałoby się m.in. z obciążeniami publicznoprawnymi".

Zgodnie z obowiązującą w Polsce definicją magazynów energii, którą przyjęto wraz z ostatnią nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, tym terminem określa się „wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie”.

Co ciekawe, ustawa o elektromobilności ma wprowadzić również do obowiązującego w Polsce porządku prawnego zagadnienia związane z zarządzaniem popytem na energię, czyli tzw. demand-side response (DSR), przez implementowanie definicji instalacji zarządzania popytem.

Tym terminem ma być określana „instalacja odbiorcy końcowego, której urządzenia umożliwiają zmianę profilu poboru energii elektrycznej na żądanie operatora systemu dystrybucyjnego, operatora systemu przesyłowego lub operatora systemu połączonego, na którą może składać się w szczególności magazyn energii, instalacja wytwórcza niewspółpracująca bezpośrednio z siecią lub punkt ładowania”.

Instalacje zarządzania popytem mają umożliwić nie tylko odbiór energii elektrycznej, ale również dać możliwość oddawania energii do sieci.

Wprowadzenie definicji instalacji zarządzania popytem, jako pkt. 11i art. 3 Prawa energetycznego, ma dać możliwość wykorzystania takich instalacji – jak podkreśla ME, w szczególności magazynów energii elektrycznej bądź punktów ładowania – do bilansowania systemów elektroenergetycznych.

Projekt ustawy o elektromobilności przewiduje możliwość przyznania określonych korzyści przyłączanym do sieci instalacjom zarządzania popytem, w tym inteligentnym punktom ładowania. Ministerstwo Energii zaznacza, że jednym z celów magazynowania energii jest bilansowanie systemów dystrybucyjnych, a zaproponowane regulacje mają zobowiązać operatorów systemu dystrybucyjnego, realizujących zadania z zakresu bilansowania, do dokonywania w pierwszej kolejności zakupu energii elektrycznej z instalacji zarządzania popytem.

ME zaznacza, że zrezygnowało z podania w projekcie ustawy o elektromobilności dokładnych parametrów, jakie muszą spełniać tego rodzaju instalacje „gdyż zależeć będą one od standardów przyjętych przez operatorów technologii, jak i uwarunkowań lokalnych”. Te wymagania ma określać instrukcja ruchu opracowana przez właściwych operatorów, którą następnie zatwierdzi Urząd Regulacji Energetyki.

Obecnie regulacje zaproponowane przez Ministerstwo Energii w projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych podlegają konsultacjom. ME zakłada, że ustawa wejdzie w życie na przełomie 2017 i 2018 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (30)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,ME proponuje preferencje dla magazynów energii i instalacji zarządzania popytem''-to dobrze,że do świadomości decydentów w ME dotarło, że jakiekolwiek nakłady na remonty czy inwestycje nie uratują Polski,nie uratują PSE przed destabilizacja sieci,przed blackoutem....Ale.....Sposób w jaki dokonuje się procesów legislacyjnych to .....sowieckie obyczaje. Sam pomysł arbitralnego założenia jakoby obywatele wolnej Polski NIE MIELI prawa do budowy i użytkowania aparatury do magazynowania energii do czas, kiedy ,,laskawa'' Klasa Panów mu na to nie zezwoli (zapisem ustawowym) to wystarczający powód by twórców takiej konstrukcji wysłać do obozu zagłady za ,,usiłowanie ustawowego uciemiężenia Narodu''. Ci ludzie są chorzy na obsesję regulowania wszystkim i wszystkiego....
alladyn-solar-batt |
Zatem: ,,proponuje zwolnienie z obowiązku posiadania koncesji dla instalacji magazynowania energii o mocy do 1 MW'' - pytam: z czego, z jakiego społecznie uzasadnionego interesu wywieść można tezę jakoby obowiązek taki był konstytucyjny- gdyby zakładać jego istnienie? Przeciez-kupuje energię elektryczną poprzez licznik- zgodnie z przydzielona mi mocą na trafo i zgodnie z taryfa wg której zapłaciłem za to co przez licznik przeleciało. Jeżeli mam część z tego zgromadzone w akumulatorach (bo nie całość kupiona poprzez licznik- zużyłem na własne potrzeby) to zgodnie z zasadą swobodnego obrotu gospodarczego według mojego widzimisię mogę sprzedać te zmagazynowana porcje komu chce bo uprzednio zapłaciłem kupując poprzez licznik WSZYSTKIE nałożone na taki TOWAR podatki,opłaty,etc. Jeżeli mój dostawca, ma kłopoty ze stabilnością generacji/wytwarzania w podstawie w sposób zapewniający zbilansowanie podaży z popytem-to zdalnie przełącza mój programowalny eliktroniczny licznik tak,by w zakresie energii wychodzącej ode mnie w ,,jego'' sieć zapłacił mi wyższa stawkę niż uprzednio zapłaciłem jemu kupując. Gówno do tego za przeproszenie Panu Ministrowi,bo to JA /nie ME/ jako wyłączny właściciel uprzednio kupionego poprzez licznik prądu mogę decydować czy mam wolę odsprzedania go z powrotem....Co za komuna!!
SPS |
@alladyn: nie jestem biegły w kruczkach prawnych ustaw ale... czy nie jest tak że energia podlega szczególnemu traktowaniu/obostrzeniom z czego wynika np. fakt, że obecnie nie można ot tak sprzedać sąsiadowi nadwyżek energii ze swojej instalacji OZE...?
. |
Niektórzy nawet nie wiedzą że licznik do nich NIE NALEŻY.
sol |
Zgodnie z tym tokiem myślenia, każdy akumulator w samochodzie jest nielegalny, a podładowanie akumulatora to już przestępstwo zasługujące na bezwzględne pozbawienie wolności. Jak rozumiem wszelkie zakupy akumulatorów mogą się odbywać na podstawie przedstawionej koncesji, jak na razie. Ziobro powinien konfiskować akumulatory w samochodach, drogówka do roboty!
HAHA |
Jak coś ME proponuje to oznacza to że musi być niezły GNIOT!
alladyn-solar-batt |
do SPS: nie tylko energia stala się przyczynkiem do łamania Praw Człowieka poprez zespoły Złodziei Praw zwane Parlamentami.....Skoro pytasz o Prawo to: @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ,,pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej''....... @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ,,Art. 2. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.'' @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Oto moje żródło Prawa. Kolejnym mpim źrodlem Prawa są czysta woda, powietrze, ziemia i słońce. Oto żródła Prawa. Gdy dziś brudne łapska mowią, że w odniesieniu do komuszej Ustawy Prawo Energetyczne w dziś istniejących komuszych zapisach łamiących Konstytucję RP bedą w podobnie komuszy sposób i na miarę swych krytykowanych poprzedników ,,rozdawać preferencje'' od czegoś co łamało, łamie Prawa Obywatelskie utrzymując komusze zapisy w mocy by z nich czepać- to rzygać mi się chce na takie Dobre Zmiany....Gdy dziś brudne łapska załatwiają, by blok gazowo-parowy, który mial powstać w Zakładach Azotowych Pulawy zamienić w XXI w.na blok weglowy to rzygać mi się chce na takie Dobre Zmiany. Nie przywołuj mnie do brzmienia komuszych Praw ustanowionych by Wolnego Obywatela ciemiężyć i de facto trzymać ,,za mordę'' nawet w przedmiocie tego - co już nabył i za co już komuszemu Rzadowi (państwu?) zapłacił.Ja gdy myślę o stanowieniu Prawa mam na mysli sprawiedliwe społecznie dobro każdego Obywatela, nie zaś jedynie dobo oligarchii, dwu oligarchii w Polsce tj. energetycznej istanowiącej prawa w Sejmie wbrew Konstytucji i za pomocą marionetkowego TK.Uprzedzając słynne tutaj wystapienia rządowej huby wywodzacej moje czy Twoje (SPS) prawa z wlasności licznków elektrycznych dodam, ze zamieniliśmy cholerę na ...gangrenę.....Na gangrenę, bo taki system myslenia jaki był - ma swą kontynuację nadal u ludzi którzy oddech blackoutu mają na karku.
. |
Powyższy artykuł i komentarze wskazują że wielu nawet nie potrafi przeczytać projektu ze zrozumieniem, a co dopiero wyciągnąć wnioski biznesowe. Tak to jest jak się czyta nagłówki i kretyńskie komentarze. Proponuję w ogóle cytować całą konstytucję.
ATOM |
Polska ma ogromne możliwości magazynowania energii. Podam przykład za Niemcami. Tam jest moc 993 MW do dyspozycji w każdej chwili i to moc z BIOenergii. Nośnikiem tej bioenergii jest alkohol etylowy czyli biopłyn. Prosiłem, by cena referencyjna wynosiła 560 zł/MWh ale zrobiono 475 zł. Taką turbinę w szczycie mocy można uruchomić w 5 minut a przy kominie z turbiny oddychać ale my szukamy rozwiązań dla państwowych koncernów by im dać prać pieniądze. Alkohol etylowy to najlepszy magazyn energii i najtańszy.
alladyn-solar-batt |
do ATOM: tak- masz w pelni rację co do dyspozycyjności systemowej ukladow zasilanych alkoholem i biopłynami.Niestety mamy takze tutaj ,,doradcę'' rzadowego (kropek), który wtórując rządowej ,,misji'' sztucznego , przymusowego de facto dlawienia (zamiast stymulowania) rynku poprzez ustanawiania zbyt niskich cen referencyjnych uważa, ze przymusowo, tą cenowa metodą rozwinie rynek. Nic bardziej mylnego. Owszem - to po części wykonalne na zasadach wybudowania najbardziej prymitywnych (okrojonych kosztowo) jednostek wytwórcych dla danych technologii. Jak widać ci, którzy tutaj apelują o czytanie projektów rzadowych ,,ze zrozumieniem'' z zagadnieniem zrozumienia energetyki jako dużo, o wiele szrszej problematyki niz poruszana w tej konkretnie omawianej próbie nowelizacyjnej - mają dysfunkcję ukladową. Ukladową- bowiem slużą. Służą zgadzając się na pomysł wielkiej energetyki sprowadzający się do tego by NADAL BigEnergy za pomoca Rzadu, Sejmu, Ministerstw utrzymywało Komunizm scentalizowanej decyzyjności, scentralizowanego wytwarzania, socjalizm niskich sztucznie utrzymywanych urzedowo cen pradu ,,dla plebsu'', regulacjinizm rozwiniety na tyle głeboko by wyłaczyc w praktyce swobodny obrót energią w tym - na poziomie najniższym prosumencko-obywatelskim. Stąd- zamiast likwidacji i napisania na nowo calości ustawodastwa typu ,,Prawo Energetyczne" oddającego Monopol BigEnergy- jest pisanie pozornych nowelizacji rzekomo i laskawie udzielajacych prawa do ...zmagazynowania czegoś co sie kupilo...hi, hi- bez konceski!! Pamietajcie atem, ze jak kupicie 10 kg cebuli, to na przechowywanie w piwnnicy 8-miu nie zuzytych kilogramów ,,kropek'' z kumplami w Rządzie udzielą Wam laskawie ,,zwolnienia'' z koncesji na przechowywanie cebuli :-)
sol |
@.I. Przecież sam dobrze wiesz jaka jest polityka rządu. To po co kpisz? To ja żartuję z tych zapisów, ale dlatego że rząd nie wie jak połączyć dwie sprzeczne idee. OZE z węglem. Wreszcie tę drogę odnajdzie, po wielu latach, a tu toczy się dyskusja o tym, że to będzie jak zwykle za późno i jak zwykle Polska będzie głupia, nawet po szkodzie. Przecież te wszystkie posty tak krytyczne, świadczą tylko o trosce o nasz kraj. Zrozum to człowieku i przekaż wyżej. Zacznicie w PIS dialog ze społeczeństwem, a nie tylko połajanki.
SPS |
@alladyn: w sumie rację masz... z drugiej strony, IMO dyskusja na temat podstawowych wolności/wartości zapisanych w konstytucji trochę przekracza zakres teamatów omawianyc na tym forum. Zresztą jak popatrzeć wstecz to wszystkie siły polityczne włącznie z tymi, które tę konstytucję współtworzyły - nie wzięły na poważnie części jej zapisów. Każdy kolejny rząd gmatwał prawo robiąc krok w kierunku "ciemnej du#y", w której dziś jesteśmy. Obecny rząd jest o tyle "lepszy" od poprzedników, że zrobił w tamtym kierunku dwa kroki...
SPS |
@ .: zamiast ironii i sarkazmu, które niby mają wykazać Twoje głębokie zrozumienie rzeczy i wiedzę w temacie, wyłóż tutaj piszącym to jak się sprawy mają. Po to jest dyskusja, żeby się wymienić poglądami i czegoś dowiedzieć.
. |
@SPS - nieustannie informuję z olbrzymim wyprzedzeniem. Ale skoro apel o info - to informuję - nie sprzedawajcie zielonych certyfikatów jeżeli natychmiast nie musicie :) no chyba że wolicie upłynniać taniej ...
. |
@ Sol - nie tylko rząd ale i doradcy doskonale wiedzą co należy zrobić. Jeszcze nigdy nie było takiego dialogu ze społeczeństwem. Jak na razie dotychczasowe zmiany powodują olbrzymi przyrost prosumentów oraz pozostałych instalacji, szczególnie tych planowanych ponad 8.000 do 500 kW w sześciu stabilnych technologiach. Pisałem o tym kilka tygodni temu. OZE i węgiel nie są sprzeczne - w naszej sytuacji , polskiej sytuacji. Z OZE czy węglem sprzeczne w naszej sytuacji jest atom. Równie dobrze możnaby Norwegom powiedzieć - wybudujcie 8.000 biogazowni jak w Niemczech ... No przecież to idiotyzm, bo Norwegowie mają ponad kilkadziesiąt % energii z wody! to po co mają stawiać np biogazownie. Każdy kraj ma swoje indywidualne warunki i mix energetyczny musi być adekwatny do potrzeb, do bogactw naturalnych do uwarunkowań gospodarczych . I o taki mix teraz jest nie spór i nie walka, tylko dyskusja gdzie kłaść nacisk, co i jak pobudzać, ale przede wszystkim jak pozamiatać tą sitwę POPSL w energetyce szczególnie biomasowo-wiatrowej. Ostatnio doszła do tego mała grupa cwaniaczków z biogazowni którzy załatwili sobie chwilowo błękitne certyfikaty. Zwracam uwagę na określenie CHWILOWO.
. |
@SOL - ta tzw dyskusja ze społeczeństwem mam nadzieję nie jest określona tylko do kwestii branży wiatrowej która chce na swym złomie dalej zarabiać i dalej destabilizować system ? Bo każdy kto śledzi dyskusję na temat np klastrów czy spółdzielni energetycznych oraz elektromobilności doskonale wie że branża wiatrowa w ilość 5,8 GW nie jest siłą, tylko wielką słabą ekipą, która jako pierwsza mogłaby zaproponować ministerstwu zobowiązanie zainstalowania 15.000 szybkich ładowarek za dalsze ustępstwa w projektach ustaw, które umożliwiałaby im sprzedaż energii powyżej 250-300 zł za MWh. Dlaczego tego nie robią ? BO NIKT ICH NIE CHCE W KLASTRACH. Na każdy MW wiatarka trzeba położyć 2-3 MW w PV + 6 innych technologii które pracują conajmniej 6-7.000 godzin w roku + oczywiście prosumenci którzy będą najlepszymi uczestnikami klastrów. I bolesna prawda której nikt na konferencjach, zjazdach, spotkaniach gdziekolwiek nie mówi - klastry doskonale mogą obejść się bez wiatraków, natomiast wiatraki bez klastrów zdechną wcześniej czy póżniej. I mogą sobie kancelaria wiatraków pisać donosy gdzie chcą. Żadnej zmiany nie będzie. Gdyż na stołach negocjacyjnych w KE leżą o wiele ważniejsze sprawy do ustalenia. Bardzo żałośnie przekona się o tym ta garstka biogazowników, która dzisiaj pije „ błękitnego " szampana w cenie 410-440 zł za sztukę .
. |
I jeszcze mała weekendowa rada - każdy kto myśli o instalacji prosumenckiej, niech trzyma się z daleka od dotacji - jakichkolwiek - i nie chodzi tylko o cenę, że dotacyjna jest zwyczajnie zawsze droższa. Nie kupujecie instalacji na 2-3 lata :) tylko na wiele lat. A zmiany będą, oj będą. I dla tych którzy nie skorzystali z dotacji bedą one bardzo korzystne.
Ekspert |
Czyli komuna i sterowanie centralne. Nic dla obywateli. Wspieranie korupcji na dużą skalę i wsparcie dla bandytów z dużych spółek energetycznych!!!
EcoSolar.pl |
Czyli jak zwykle maksimum komplikacji tak żeby nikt nie ogarnął o co chodzi, a jak niewiadomo o co chodzi to ...
sol |
@.I. Ja to już wszystko słyszałem. zapominasz o jednej rzeczy, ale najważniejszej. Spalanie odchodzi do lamusa i cały świat to robi. ze szczególnym uwzględnieniem węgla, bo nie tylko Polska go ma. i ja postuluję opracowanie długofalowego programu na 50 lat w kilku wariantach i może niech społeczeństwo samo wybierze. Taki zalążek progarmu już nawet jest, ale mało znany. trzeba nad nim pracować dalej ale w sferze publicznej i to jak najszerszej. Wiem też, że tylko ten się nie myli co nic nie robi. Popieram plan elektromobilności mimo, że jest naiwny i już trochę spóźniony. Ale jest. Obecnie już możemy stwierdzić, że przyszłością energetyki wiatrowej jest offshore i to w tym kierunku trzeba zmierzać. Celem strategicznym jest dekarbonizacja. Wtedy nie trzeba bedzie przepraszać 40 tyś. rodzin śmiertelnych ofiar smogu. Za jakiś czas kopalnie bedą obiektami dla turystów, tak jak teraz pojazdy konne. I może to PIS musi się zdobyć na odwagę, żeby toprzekazać lobby górniczemu. Instalacje prosumenckie powstają rzeczywiście szybko, bo system opustów jest widocznie atrakcyjny. Tę dynamikę można podnieść o 100% jeżeli do systemu włączy się małych przedsiębiorców. Teraz ci ludzie są poszkodowani.
alladyn-solar-batt |
Do .: Rozmowa z Tobą constans nacechowana jest jednym niezmiennym Twoim zachowaniem- Sol zwrócił Ci uwagę prosząc o rozmowę władzy że społeczeństwem, które od 3-ch miesięcy wysłuchuje wyłącznie Waszych ,,oswiadczen'' w tym także w postaci Twoich oracji. Ty zrozumiałeś co mówi do Ciebie Sól, ale niezmiennie (constans) odwracasz kota ogonem, zmieniasz temat na taki,który jest Twoja niewyczuwalna obsesja w którą wierzysz jak w Boga- temat wiatrakowcow. Twoje oderwanie od zrozumienia, że ktoś mówiąc do Ciebie próbuje dialogu o innej niż wiatrakowcow i w zasadniczej o tematyce w wobec nie zmienienia której OZE jest i będzie atrapa, jest oderwaniem od rzeczywistej możliwości porozumiewania się na miarę Waszczykowskiego, który w żywe oczy wpiera jakoby spieprzymy dokument umieszczony po angielsku na stronach MASZ był OK. Bez załatwienia tematu dekomunizacji zasad traktowania przez Prawo Energetyczne Obywatela RP jak ,,kulaka'' nie ma ,,zmian na dobre'', bo nadal Obywatel jest WASALEM przepisów stanowionych nie dla równoprawnego rynku i obrotu gospodarczego na zasadach konkurencji, lecz jest stanowionych jak za PO / PSL i poprzedników - dla oligarchii sejmowej pracującej dziś jako PiS dla zleceniodawców z dzierżącej władze nad Wami oligarchii energetycznego BigEnergy kręcącego lody za pieniądze ,,odbiorcy koncowego''. Służycie nadal oligarchii energetycznej,która od 89' roku uwłaszczyli się na polskiej infrastrukturze, zyski ssała pompując w swe zagraniczne aktywa, ale teraz oligarchia ta zamiast być odcięta od zasad jakie jej takie działanie umozliwily- Waszymi rękami ( o ślepcy) walczy ....z wiatrakami.
alladyn-solar-batt |
,,I jeszcze mała weekendowa rada - każdy kto myśli o instalacji prosumenckiej, niech trzyma się z daleka od dotacji ''.....,, I dla tych którzy nie skorzystali z dotacji bedą one bardzo korzystne.''........no tak - wyszło szydło z worka....Czyli Rząd RP zdaje sobie sprawę, że po kłótniach z KE, PE, Komisja Wenecka, Likwidacji TK, demontazu sądownictwa - Polska nie dostanie ( to będzie sankcja) po 2019 żadnych funduszy pomocowych z których do tej pory korzystała. Stąd wykreowanie zmian legislacyjnych na szablon roztaczający szerokie korzyści dla tych, którzy nauczą się inwestować bez korzystania z takich instrumentów.....No to mamy ,,dobry efekt'' pyskówek z UE i bandyckich metod niekonstytucyjnego stanowienia prawa. Natomiast ciekawe jakie uzasadnienie znajduje zamiar zapowiedzianego przez kropka prawnego dyskryminowania tych, którzy z pomocy UE korzystali? Czyżby korzystający dotychczas z dopłat zostać mieli ,,tredowatymi'' w myśl wizji partii rządzącej? Czarno to widzę...
alladyn-solar-batt |
Ta zapowiedź o trzymaniu się dziś z dała od prawnie legalnych dotacji to ....zapowiedź inkwizycji czyli ,,polowania na czarownice''.
Duster |
Panowie, spokojnie. Zadarli z UE, na jesień górnicy pojadą do Warszawy, cholera wie co strzeli do głowy killerom z SB po obniżeniu emerytur, nie wspominając o "reformie" edukacji . Należy spokojnie usiąść na brzegu rzeki i czekać aż nadpłyną trupy. Pycha zawsze kroczy przed upadkiem. Przecież nasza obecna władza (tak jak i porzednia) jest jak kumulacja w TOTO - jedynka na przedzie i dalej same zera....
sol |
Ale 500+ trzymać się jak najbliżej, a może jeszcze i Ukraińcom dorzucimy.
wiatrakowiec |
Fajne :) Co do dotacji to ja jestem zalamany w 2007-2013 bylo o polowe mniej pieniazkow a byly konkursy na mikro i duzych firm, bylo dla oze itd i mowie tu o Kuj-pomorskim TERAZ najwiekszy budzet mamy 2014-2020 I NIE MA NIC doslownie nie ma nic , jeden konkurs dla innowacyjnosci i to juz zapowiedzieli ze koniec , kuzwa gdzie te pieniadze... wszystko dla Rydzyka, geotermia, szkola, radio itd no kuzwa przegiecie !!! Ja mowie za PO kradli ale chociaz jakas wieksza czesc szla dla ludzi a teraz moze 10% dla ludzi reszta dla przyjaciol krolika i to jest wlasnie caly pie.... PIS !!!!!!!!!!!!!!
Duster |
@wiatrakowiec, kasy nie ma i nie wiadomo czy jakaś będzie. To co dostał Smardz to było z naszych podatków a nie z UE.
kr |
ostatnio po rozmowie z pracownikiem ME dowiedziałem się , że energia z OZE wcale nie jest ważna dowód : nie płacą wytwórcą energii za energię z OZE wzsyscy wytwórcy to dziś wiedzą , proponuję wszystkim zainteresowanym w inwestycje w OZE jedzcie za tą kasę gdzieś na wczasy prawdopodobnie spotka Was coś miłego
wiatrakowiec |
kr... masz racje , bez sensu inwestowac w ta branze i tak nas PIS zniszczy, dla nich oze to chwast ktorego trzeba sie pozbyc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Janek7 |
Magazynowanie energii w Polsce to bajka przyszłość. Chociaż swoją instalację oparłem na baterii LG Chem kupionej od Corabu. Liczę na to, że z czasem prawo będzie bardziej łaskawe. Sam sprzęt jest mały, łatwy w obsłudze i wydajny.

Giełda OZE

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...