Na greckiej wyspie powstanie mikrosieć bazująca na OZE i magazynach energii

Na greckiej wyspie powstanie mikrosieć bazująca na OZE i magazynach energii
Farma fotowoltaiczna i magazyn energii na portugalskiej wyspie Graciosa. Fot. Younicos
REKLAMA

Grecki regulator energetyczny RAE wydał zgodę na uruchomienie na wyspie Tilos mikrosieci elektroenergetycznej bazującej na generacji z wiatru i fotowoltaiki oraz magazynowaniu nadwyżek nieskonsumowanej energii.  

Instalacja, która powstanie na zamieszkałej przez około 500 osób wyspie, będzie się składać z turbiny wiatrowej o mocy 800 kW, instalacji fotowoltaicznej o mocy 160 kW, a także dwóch kontenerów, w których zostaną umieszczone magazyny energii bazujące na technologii NaNiCl2, każdy o pojemności i mocy 1,44 MWh/400 kW. Dostarczy je włoska firma FZSonick.

Zgodnie z licencją wydaną przez greckiego regulatora, hybrydowy system ma dostarczać energię o mocy 400 kW przynajmniej przez 5 godzin w ciągu dnia.

Inwestycja jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020. Jak wynika z informacji dostępnych na stronach Komisji Europejskiej, całkowity koszt projektu to 13,99 mln euro, przy czym dofinansowanie z UE sięga 11 mln euro. Ponadto finansowanie projektu w wysokości ok. miliona euro zapewni grecki deweloper Eunice Energy Group.  

Koordynatorem projektu jest uniwersytet techniczny w Pireusie, a za zaprojektowanie i zarządzanie mikrosiecią będzie odpowiadać berliński Younicos, który do tej pory uruchomił magazyny energii o łącznej mocy 150 MW. Natomiast za zarządzanie i optymalizację strony popytowej ma odpowiadać również wywodzący się z Niemiec Eurosol. 

Budowa systemu na wyspie Tilos ma się rozpocząć w czerwcu i powinna zakończyć się jeszcze w lecie br.

Jak informuje „PV Magazine”, energię elektryczną na greckich wyspach, zazwyczaj niepołączonych z centralnym systemem elektroenergetycznym, produkuje się głównie z wykorzystaniem diesla i jest ona trzykrotnie droższa niż w kontynentalnej części kraju. Wyższych kosztów nie ponoszą jednak wyłącznie mieszkańcy greckich wysp, ale są one przenoszone na rachunkach za energię na wszystkich odbiorców w Grecji.

To nie pierwszy projekt zakładający budowę mikrosieci opartej na OZE i magazynach energii na europejskiej wyspie. Rozwiązania z zakresu energii odnawialnej, magazynowania energii czy zarządzania popytem testują na swoich wyspach Brytyjczycy, a dużo większy system bazujący na generacji z wiatraków i fotowoltaiki w połączeniu z opcją magazynowania energii jest uruchamiany na portugalskiej wyspie Graciosa.

Na położonej na Azorach wyspie wdrożenie mikrosieci złożonej z elektrowni wiatrowych o mocy 4,5 MW, elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz magazynów energii o mocy 4 MW i pojemności 3,2 MWh pozwoliło na zredukowanie generacji energii z diesla o 65 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...