Na greckiej wyspie powstanie mikrosieć bazująca na OZE i magazynach energii

Na greckiej wyspie powstanie mikrosieć bazująca na OZE i magazynach energii
Farma fotowoltaiczna i magazyn energii na portugalskiej wyspie Graciosa. Fot. Younicos
REKLAMA

Grecki regulator energetyczny RAE wydał zgodę na uruchomienie na wyspie Tilos mikrosieci elektroenergetycznej bazującej na generacji z wiatru i fotowoltaiki oraz magazynowaniu nadwyżek nieskonsumowanej energii.  

Instalacja, która powstanie na zamieszkałej przez około 500 osób wyspie, będzie się składać z turbiny wiatrowej o mocy 800 kW, instalacji fotowoltaicznej o mocy 160 kW, a także dwóch kontenerów, w których zostaną umieszczone magazyny energii bazujące na technologii NaNiCl2, każdy o pojemności i mocy 1,44 MWh/400 kW. Dostarczy je włoska firma FZSonick.

Zgodnie z licencją wydaną przez greckiego regulatora, hybrydowy system ma dostarczać energię o mocy 400 kW przynajmniej przez 5 godzin w ciągu dnia.

Inwestycja jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020. Jak wynika z informacji dostępnych na stronach Komisji Europejskiej, całkowity koszt projektu to 13,99 mln euro, przy czym dofinansowanie z UE sięga 11 mln euro. Ponadto finansowanie projektu w wysokości ok. miliona euro zapewni grecki deweloper Eunice Energy Group.  

Koordynatorem projektu jest uniwersytet techniczny w Pireusie, a za zaprojektowanie i zarządzanie mikrosiecią będzie odpowiadać berliński Younicos, który do tej pory uruchomił magazyny energii o łącznej mocy 150 MW. Natomiast za zarządzanie i optymalizację strony popytowej ma odpowiadać również wywodzący się z Niemiec Eurosol. 

Budowa systemu na wyspie Tilos ma się rozpocząć w czerwcu i powinna zakończyć się jeszcze w lecie br.

Jak informuje „PV Magazine”, energię elektryczną na greckich wyspach, zazwyczaj niepołączonych z centralnym systemem elektroenergetycznym, produkuje się głównie z wykorzystaniem diesla i jest ona trzykrotnie droższa niż w kontynentalnej części kraju. Wyższych kosztów nie ponoszą jednak wyłącznie mieszkańcy greckich wysp, ale są one przenoszone na rachunkach za energię na wszystkich odbiorców w Grecji.

To nie pierwszy projekt zakładający budowę mikrosieci opartej na OZE i magazynach energii na europejskiej wyspie. Rozwiązania z zakresu energii odnawialnej, magazynowania energii czy zarządzania popytem testują na swoich wyspach Brytyjczycy, a dużo większy system bazujący na generacji z wiatraków i fotowoltaiki w połączeniu z opcją magazynowania energii jest uruchamiany na portugalskiej wyspie Graciosa.

Na położonej na Azorach wyspie wdrożenie mikrosieci złożonej z elektrowni wiatrowych o mocy 4,5 MW, elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz magazynów energii o mocy 4 MW i pojemności 3,2 MWh pozwoliło na zredukowanie generacji energii z diesla o 65 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...