Stan USA wprowadza ulgi przy zakupie magazynów energii

Stan USA wprowadza ulgi przy zakupie magazynów energii
Fot. Enphase Energy

Władze amerykańskiego stanu Maryland przegłosowały wprowadzenie ulg podatkowych, które będą obowiązywać przy zakupie małych magazynów energii.

Wprowadzany w położonym na wschodnim wybrzeżu USA stanie mechanizm będzie obowiązywać w latach 2018-2022 i zakłada przyznawanie ulg w podatku dochodowym w wysokości 30 proc. w przypadku inwestycji w magazyny energii – w dowolnej technologii – instalowane zarówno przez gospodarstwa domowe jak i firmy.

Zakres finansowy programu jest na razie stosunkowo nieduży i ustalono go na maksymalnie 750 tys. USD w każdym roku jego obowiązywania. Władze Maryland zakładają, że wdrożenie tego mechanizmu przełoży się na montaż magazynów energii o łącznym potencjalne magazynowania energii na poziomie 10 MWh.

REKLAMA

Amerykańskie władze wspierają na poziomie federalnym inwestycje w odnawialne źródła energii poprzez ulgi podatkowe – w przeciwieństwie choćby do krajów europejskich, które preferują wsparcie na poziomie sprzedaży energii do sieci.

REKLAMA

W ubiegłym roku projekt mechanizmu ulg podatkowych na poziomie federalnym – podobnych do stosowanego dla inwestorów z sektora fotowoltaicznego (ITC) czy wiatrowego (PTC) – które miałyby obowiązywać przy inwestycjach w magazyny energii, zgłosiła grupa amerykańskich senatorów.

W projekcie ustawy o nazwie Energy Storage Tax Incentive and Deployment Act , forsowanej przez senatora Martina Heinricha, uwzględniono różne formy magazynowania energii, w tym np. technologię elektrowni szczytowo-pompowych. Warunkiem kwalifikującym do ulg ma być pojemność magazynu energii wynosząca przynajmniej 5 kWh w przypadku komercyjnych instalacji oraz 3 kWh w przypadku domowych magazynów energii.

Jak wynika z analiz amerykańskiej firmy konsultingowej GTM Research, w ubiegłym roku w USA powstały magazyny energii o łącznej mocy 226 MW wobec 65 MW uruchomionych w roku wcześniejszym. Na ten rok GTM prognozuje uruchomienie magazynów energii o potencjale niemal 0,5 GW.

red. gramwzielone.pl