Wielki magazyn energii Tesli już się zwrócił. I będzie jeszcze większy

Wielki magazyn energii Tesli już się zwrócił. I będzie jeszcze większy
Tesla

Budowa największego na świecie bateryjnego magazynu energii kosztowała 66 mln dolarów australijskich. Tymczasem tylko w pierwszym roku funkcjonowania wygenerował on oszczędności dla odbiorców energii wynoszące ponad 50 mln dolarów. Teraz stojący za tym projektem deweloper Neoen podjął decyzję o dostawieniu kolejnych baterii.

Obecnie nadal największy na świecie bateryjny magazyn energii Hornsdale Power Reserve, o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh został zainstalowany w stanie Południowa Australia pod koniec 2017 roku.

Inwestycja była odpowiedzią na problemy z lokalna siecią, które skutkowały mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackout-em, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

REKLAMA

Uruchomienie ogromnej instalacji od momentu zdobycia zamówienia zajęło amerykańskiej Tesli tylko 100 dni. Inwestorem jest wywodzący się z Francji deweloper odnawialnych źródeł energii Neoen.

W miejscu, w którym powstał magazyn energii, znajduje się postawiona przez Neoen duża farma wiatrowa. Baterie pomagają w utrzymaniu odpowiednich parametrów sieci, niwelując wahania eksportu energii produkowanej przez wiatraki.

Mimo, że w ramach Hornsdale Power Reserve do świadczenia usług sieciowych wydzielono tylko 30 proc. całego potencjału, po ich uruchomieniu koszty usług regulacyjnych w systemie energetycznym stanu Południowa Australia spadły po kilku miesiącach od uruchomienia o 90 proc.

Instalacja przejęła ponad połowę lokalnego rynku FCAS (Frequency Control and Ancillary Services), w ramach którego dotychczas wykorzystywane były jedynie tradycyjne elektrownie na paliwa kopalne, dające systemowi backup na wypadek braku niezbędnych mocy, ale dużo gorzej nadające się choćby do szybkiego regulowania częstotliwości sieci.

Po sukcesie projektu Hornsdale Tesla pozyskała kolejne zamówienia na dostawę dużych, bateryjnych magazynów energii do Australii.

W ubiegłym roku podpisano kontrakt na dostawę magazynów energii do innego australijskiego stanu Victoria, gdzie będą wspierać pracę elektrowni fotowoltaicznej i farmy wiatrowej.

W pierwszym przypadku chodzi o instalację 25 MW/50 MWh, która wspomoże pracę farmy fotowoltaicznej o mocy 60 MW należącej do firm Wirsol Energy oraz Edif Energy.

W drugim przypadku Powerpacki Tesli wspomogą pracę farmy wiatrowej, którą postawi Neoen i który będzie dostarczać energię na potrzeby największego w Australii kompleksu szklarni – docelowo zasilanego w 100-procentach z OZE. Cały projekt zakłada budowę farmy wiatrowej o mocy 194 MW wspomaganej bateryjnym magazynem Tesli o mocy 20 MW i pojemności 34 MWh.

REKLAMA

Po sukcesie projektu Hornsdale bateryjne magazyny energii chcą wykorzystywać także australijskie koncerny energetyczne. 

Ostatnio koncern AGL podpisał 15-letni kontrakt na usługi sieciowe, które dostarczy lokalny inwestor Maoneng, mający zbudować w tym celu ogromne bateryjne magazyny energii o mocy 200 MW i pojemności 300 MWh. Uruchomienie baterii ma nastąpić jednak dopiero w roku 2023.

Tymczasem Neoen, czyli inwestor stojący za projektem Hornsdale, poinformował właśnie o planie rozbudowy mocy i pojemności baterii o około 50 proc. Baterie o mocy 50 MW i pojemności 64,5 MWh dostarczy ponownie Tesla.

Neoen zwraca uwagę, że po rozbudowie wielki magazyn energii zapewni dodatkową inercję dla lokalnego systemu energetycznego, którą do tej pory mogły oferować tylko synchroniczne generatory – elektrownie węglowe czy gazowe – co w przypadku awarii da operatorowi sieci więcej czasu na podjęcie działań zapobiegawczych.

Jednocześnie Neoen potwierdził w komunikacie, że tylko w ciągu pierwszego roku magazyn energii dał oszczędności dla lokalnego systemu energetycznego i odbiorców energii oszacowane na 50 mln dolarów australijskich, czyli około 131 mln zł.

Dodatkowo możliwość zarabiania na magazynach energii w Południowej Australii dają  duże wahania cen na lokalnym rynku energetycznym. Australijski portal RenewEconomy wyliczał tuż po uruchomieniu magazynu, bazując na notowaniach cen energii z 18 i 19 stycznia 2018 r., że Neoen mógł wówczas zarobić – ładując magazyn z sieci w dolinie nocnej niemal za darmo i oddając energię w szczycie po notowanych w tych dniach rekordowo wysokich cenach, co pokazuje poniższa grafika – nawet około milion dolarów.

Rozbudowa bateryjnego magazynu energii Hornsdale ma się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

Wiadomo, że Tesla w celu realizacji zamówienia wykorzysta zestawy Powerpack o jednostkowej mocy 50 kW oraz pojemności 210 kWh – tak jak w pierwszym etapie – i nie będzie to nowy system, o którego wdrożeniu na rynek informowała ostatnio firma Elona Muska.

Tesla ma wprowadzać do sprzedaży nowy magazyn energii „Megapack” o pojemności 3 MWh. 

Dzięki wykorzystaniu nowego magazynu, w porównaniu do dotychczasowych urządzeń oferowanych na rynku, inwestor ma zaoszczędzać 40 proc. terenu, a jego instalacja ma być 10-krotnie szybsza. Pierwsze dostawy nowych magazynów energii Megapack mają rozpocząć się jeszcze w tym kwartale.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.