Enel postawił duży magazyn energii. Budowała go firma z Polski

Enel postawił duży magazyn energii. Budowała go firma z Polski
Magazyn energii w Cremzow. Fot. Griffin Group Energy

W położonej w północno-wschodniej części Niemiec miejscowości Cremzow zainaugurowano pracę bateryjnego magazynu energii o mocy 22 MW. W realizację inwestycji wycenionej na 17 mln euro była zaangażowana firma z naszego kraju.

Inwestycja została zrealizowana przez spółkę Enel Green Power należącą do włoskiego koncernu energetycznego Enel, a także przez niemiecki koncern energetyczny Enertrag. Właścicielem projekt jest spółka celowa, w której włoska grupa posiada 90 proc. udziałów, a 10 proc. ma Enertrag.

Technologię dostarczył szwajcarski producent magazynów energii Leclanche, a rolę podwykonawcy EPC pełniła polska firma Griffn Group Energy.

REKLAMA

Magazyn energii uruchomiony w regionie charakteryzującym się dużym nasyceniem elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych będzie stabilizować pracę sieci w ramach usługi tzw. pierwotnej regulacji częstotliwości (ang. Primary Control Reserve, PCR).

Jak informuje Enel, projekt zrealizowany w Cremzow pokazuje, w jaki sposób magazynowanie energii staje się integralną częścią systemu energetycznego ze względu na rolę w zwiększaniu jego niezawodności i elastyczności.

REKLAMA

Magazyn w Cremzow będzie świadczyć usługę szybkiej regulacji częstotliwości w czasie rzeczywistym. Gdy częstotliwość sieci będzie się zmniejszać z powodu dużego zapotrzebowania na energię, bateria będzie dostarczać zmagazynowaną energię w ciągu 30 sekund. Natomiast w odpowiedzi na wzrost częstotliwości z powodu niskiego popytu, bateria będzie ładowana nadwyżką energii.

Ponadto magazyn energii w Cremzow może zostać zintegrowany z pobliskimi elektrowniami wiatrowymi firmy Enertrag i będzie ładowany nadwyżkami produkowanej przez nie energii, stabilizując ich wpływ na sieć. Obecnie mają trwać analizy tego, jak przeprowadzić taką integrację.

Jak podkreśla Enel, niemiecki rynek usług regulacji częstotliwości sieci rozwinął się dzięki aukcjom, w których przyznano kontrakty na moc około 600 MW i które miały transgraniczny charakter, przyciągając oferentów z Austrii, Belgii, Francji, Holandii oraz Szwajcarii. W tym około 1/3 mocy zagospodarowały bateryjne magazyny energii. Obecnie moc przetargowa udostępniana w ramach rynku  PCR wynosi 605 MW rocznie.

W naszym kraju konsorcjum Leclanche i Griffin Group Energy zdobyło kontrakt na budowę bateryjnego magazynu energii dla spółki Tauron Dystrybucja. Więcej o tym projekcie w artykule: Tauron wybrał wykonawcę bateryjnego magazynu energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.