Dania: już ponad połowa energii z wiatru

Dania: już ponad połowa energii z wiatru
Martin Pettitt, flickr cc-by
REKLAMA
Po raz pierwszy udział farm wiatrowych w produkcji energii w Danii przekroczył 50%. 

Jak poinformował duński operator energetyczny Energinet.dk, udział energetyki wiatrowej w produkcji energii w Danii wyniósł w 2013 r. 54,8%. Duńska energetyka wiatrowa osiągnęła tym samym cel duńskiego rządu, który zakładał, że produkcja energii z wiatru w duńskim miksie energetycznym przekroczy 50% w roku 2020. 

Najwięcej energii duńskie farmy wiatrowe produkowały w grudniu. Pierwszego dnia tego miesiąca duńskie elektrownie wiatrowe wyprodukowały ilość energii odpowiadającą 136% zapotrzebowania na prąd odnotowanego tego samego dnia. W ostatnim tygodniu grudnia było to średnio ponad 60%. 

Na koniec 2012 r. potencjał energetyki wiatrowej w Danii wyniósł 4,16 GW. W ubiegłym roku na wodach należących do Danii oddano do użytku m.in. ogromną farmę wiatrową Anholt, której moc wynosi 400 MW. 

Dania jest globalnym liderem w produkcji energii z wiatru. Chociaż większym nominalnym potencjałem elektrowni wiatrowych (ponad 32 GW) mogą się pochwalić Niemcy, udział "wiatrówki" w ich miksie energetycznym jest o ponad połowę niższy.

W ubiegłym roku rekord produkcji energii z wiatru osiągnął inny z euroepjskich liderów w tym zakresie. Hiszpania w 2013 r. wyprodukowała z wiatru 21% energii, a farmy wiatrowe były największym źródłem energii w tym kraju. Potencjał farm wiatrowych w Hiszpanii przekracza już 23 GW.


gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
rOm |
Jak to możliwe, przecież najpiękniejszy z rolników mówił że energia z wiatru jest nieokiełznana i powoduje zamęt w sieci. Pewnie w co 2 gospodarstwie domowym w Dani co chwila żarówki przygasają, sprzęt się wyłącza i nawet telefonów nie da się naładować. A mogli importować węgiel z Polski.
TT |
Ale zacofane państwo. To oni nie wiedzą, że węgiel jest podstawowym nośnikiem energii. 50% z wiatraków toż to u nas cena prądu była by na poziomie cen złota, tak wmawia nam złotousty uśmieszek Tusia. Niestety my nie popełnimy takich błędów jak Dania i nikt nam nie wmówi,że czarny węgiel jest czarny a OZE zielone.
Paweł |
Małe przekłamanie w artykule, bo Dania miała >50% produkcję z wiatru w grudniu 2013, a nie w całym 2013. Niemniej jednak sama informacja powinna dać do myślenia co niektórym (chociaż nie da się też nie zauważyć, że Dania ma bardzo wysokie ceny energii)
Paweł |
dodatkowo: Dania ma 4,7 GW w wietrze (Polska 3 GW)
buzz |
zapomniano dodac ze Dania ma najdrozszy prad na swieci
bart |
ale kasa z inwestycji zostaje w Danii (Vestas, DONG) i pieniądze z inwestycji zasilają ich budżet i gospodarkę, a farmy wiatrowe należą do duńskich funduszy emerytalnych, które w ten sposób zarabiają na emerytury Duńczyków

Giełda OZE

Sprzedam projekt 200 kW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200kW, zlokalizowanej w woj. małopolskim. Projekt czytaj dalej...

PROJEKTY PV i FW

Wykonujemy projekty instalacji PV i FW z pełną procedurą administracyjną łącznie z Pozwoleniem na Bu czytaj dalej...

Firma Montażowa

Firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, przyjmie zlecenia w kraju i zagranicą. Jes czytaj dalej...

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...