Wiatr zdominuje aukcje w Brazylii
{więcej}Brazylijski rząd ogłasza kolejną turę aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Zdaniem ekspertów, przyjęta w niej maksymalna cena za energię sprawi, że kontrakty zdobędą wyłącznie inwestorzy z branży wiatrowej.
W ramach brazylijskiego systemu wsparcia dla OZE organizowane są dwa rodzaje aukcji – A3 i A5. Cyferki oznaczają lata, w których inwestorzy muszą uruchomić swoje projekty. Ponadto, w brazylijskich aukcjach tamtejszy regulator energetyczny każdorazowo wyznacza technologie OZE, które mogą w nich uczestniczyć, a także ustala maksymalne referencyjne poziomy cen za sprzedawaną energię.
Najbliższa aukcja A5 odbędzie się w połowie grudnia, a nagrodzone projekty będą musiały powstać do maja 2018 r. W jej ramach wydzielono trzy grupy technologii – w pierwszej znalazła się hydroenergetyka, w drugiej generacja termalna, a w trzeciej – energetyka wiatrowa i słoneczna. W trzeciej grupie nagrodzone zostaną zapewne projekty wiatrowe. Energetyka słoneczna nie jest bowiem jeszcze na tyle konkurencyjna, aby rywalizować z dużą energetyką wiatrową.
Tymczasem kolejna aukcja A3 – mimo, że brazylijski system aukcji z góry nie eliminuje wybranych technologii – powinna wyłonić do realizacji głównie projekty wiatrowe. Brazylijskie władze przyjęły bowiem, że w najbliższej aukcji A3 zostanie ustalona jedna cena za sprzedawaną energię – bez podziału na technologie – i wyniesie ok. 58 dol./MWh. Przyjęcie takiej zasady praktycznie wyeliminuje projekty fotowoltaiczne i na polu walki pozostawi jedynie projekty wiatrowe.
Ponadto, z konkurowania z wiatrem zasady aukcji A3 mogą wykluczyć także inne technologie. Zwycięzcy aukcji A3 będą mieli bowiem tylko niecałe 3 lata na zrealizowanie swoich projektów – budowa innych OZE – z wyjątkiem PV – w tak krótkim czasie może okazać się niemożliwa i dlatego aukcja A3 może nie spotkać się z zainteresowaniem inwestorów z branży energetyki wodnej czy biomasowej.
Czytaj więcej o zasadach brazylijskiego systemu aukcyjnego w artykule: System aukcji dla odnawialnych źródeł energii w Brazylii. Czy będziemy mieć podobny?
gramwzielone.pl