Mieszkańcy przeciwko wiatrakom na Żuławach

Mieszkańcy przeciwko wiatrakom na Żuławach
ianmunroe, flickr cc-by-2.0

Petrolinvest i Taiga Mistral planują wspólną budowę dużej farmy wiatrowej koło Elbląga. Plany inwestorów stają jednak pod dużym {więcej}znakiem zapytania w wyniku protestu mieszkańców.

Plany spółki Nowotna Farma Wiatrowa, w której większość udziałów posiada hiszpańska firma Taiga Mistral, a w którą zaangażował się także Petrolinvest należący do biznesmena Ryszarda Krauze, zakładają budowę 20 elektrowni wiatrowych w okolicy żuławskiej wsi Nowotna.

Farma wiatrowa miałaby zostać oddana do użytku na przełomie 2012 i 2013 roku. Jej moc ma wynieść 40 MW z opcją rozbudowy o kolejne 24 MW.

REKLAMA
REKLAMA

Projekt farmy wiatrowej jest zgodny z miejsowym planem zagospodarowania przestrzennego i otrzymał pozytywną opinię środowiskową. Jednak przeciwko budowie farmy wiatrowej sprzeciwiają się mieszkańcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Aktywności Społecznej.

Stowarzyszenie obawia się negatywnego wpływu wiatraków na walory turystyczne i krajobrazowe regionu i zapowiada zablokowanie pozwolenia na budowę.

W protest przeciwko elektrowniom wiatrowym zaangażował się także poseł Kazimierz Smoliński. – W Polsce prawo ochrony środowiska, ze względu na wymogi unijne, tworzone było szybko i często niestarannie. W konsekwencji jego zapisy są zbyt liberalne, porównując z legislacją innych krajów unijnych. Do tego bardzo często istniejące prawo jest łamane, czego przykładem są inwestycje farm wiatrowych na Żuławach – Rzeczpospolita cytuje Smolińskiego.

Obszary na Żuławach, na których mają powstać elektrownie wiatrowe, są objęte programem Natura 2000, co może przyczynić się do zablokowania budowy przez lokalne władze. Więcej o budowie elektrowni wiatrowych na terenach objętych programem Natura 2000 czytaj na Gramwzielone.pl w artykule: Elektrownie wiatrowe i obszary Natura 2000.