EDF sprzedaje farmy wiatrowe w Polsce

EDF sprzedaje farmy wiatrowe w Polsce
Fot. EDF
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny EDF Renewables sprzedaje posiadane w naszym kraju farmy wiatrowe. Ich nowym właścicielem będzie podmiot również wywodzący się z Francji.

Trzy lata temu EDF wyznaczył cel zwiększenia swojego potencjału odnawialnych źródeł energii z około 28 GW do 50 GW do roku 2030. Francuski koncern nie zamierza jednak realizować tego planu także poprzez inwestycje na polskim rynku energetyki odnawialnej.

Lucia Holding, francuski producent energii odnawialnej oraz jego polski oddział Quadran Polska, ogłosili zakup 100 procent udziałów w polskich farmach wiatrowych EDF, których łączna moc wynosi 106 MW.

EDF wszedł na polski rynek wiatrowy we wrześniu 2012 r., przejmując projekty należące do niemieckiego dewelopera Starke Wind. Pierwszą farmą wiatrową uruchomioną w Polsce przez EDF była zlokalizowana koło Grudziądza farma wiatrowa Linowo, której moc wynosi 48 MW.

Drugą zrealizowaną przez Francuzów inwestycją wiatrową, przejętą od niemieckiego dewelopera, był zlokalizowany w woj. lubuskim projekt Rzepin składający się z 29 elektrowni wiatrowych Vestas V100-2.0 MW.

Z kolei pod koniec 2015 roku EDF podpisał umowę zakładającą przejęcie od duńskiego dewelopera działającego w branży OZE Greentech Energy Systems A/S zlokalizowanych w naszym kraju farm wiatrowych o łącznej mocy 120 MW. Tych projektów nie ma jednak w aktualnym portfolio francuskiej grupy.

Przejęte od EDF przez Lucia Holding farmy wiatrowe Linowo i Rzepin są zlokalizowane w województwie lubuskim oraz kujawsko-pomorskim.

Jak informuje spółka Lucia Holding, zakup tych farm wiatrowych wzmocni jego pozycję na polskim rynku energii odnawialnej po tym, jak należące do francuskiej grupy spółki zapewniły sobie wsparcie w systemie aukcyjnym na podstawie aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie ubiegłego roku.

W tamtej aukcji spółki francuskiej grupy miały złożyć skutecznie oferty na sprzedaż energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy 85 MW.

Francuski inwestor zapewnia, że te projekty zostaną zrealizowane w przeciągu najbliższych miesięcy i zwiększą jego polskie portfolio, obok zakupionych od EDF farm wiatrowych, a także obecnie budowanych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MW.

Polski oddział francuskiej grupy, Quadran Polska, na razie nie udziela dodatkowych informacji na temat tych inwestycji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Maja dość bolszewików ręcznie sterujących rynkiem? A to dziwne:)

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...