Lewiatan o zapowiedzi zmiany zasad budowy farm wiatrowych

Lewiatan o zapowiedzi zmiany zasad budowy farm wiatrowych
EDP Renovaveis press
REKLAMA

Konfederacja „Lewiatan” pozytywnie odniosła się do zapowiedzianego przez Ministerstwo Energii zmniejszenia restrykcji ograniczających budowę farm wiatrowych, które wynikają z ustawy "odległościowej" To dobry sygnał, ale również potwierdzenie tego, że prawo stanowione w pośpiechu, bez właściwych konsultacji oraz bez oceny skutków regulacji, prędzej czy później trzeba zmienić komentuje Konfederacja Lewiatan.

Przyjęta w 2016 r. ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nazywana ustawą "odległościową", była odzwierciedleniem przedwyborczych postulatów Prawa i Sprawiedliwości, które zapowiadało powstrzymanie dynamicznie rozwijającej się wcześniej w kraju energetyki wiatrowej.

Zgodnie z przyjętymi wówczas regulacjami, niemożliwe stało się rozwijanie projektów farm wiatrowych, które nie spełniałyby kryterium minimalnej odległości turbin od zabudowań i obszarów chronionych, odpowiadającej 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowych.

W efekcie na rynku pozostały tylko projekty, dla których do czasu wejścia w życie ustawy udało się zabezpieczyć pozwolenia na budowę – w tym przypadku inwestorzy mają czas na uruchomienie produkcji energii do czerwca 2021 r.

Teraz Ministerstwo Energii chce zrobić wyjątek od restrykcji przyjętych w ustawie odległościowej. Wiceszef resortu energii Tomasz Dąbrowski zapowiedział w ubiegłym tygodniu podczas plenarnego posiedzenia Sejmu częściowe zniesienie restrykcji wynikających z 10h, „przynajmniej w tych gminach, gdzie jest zgoda społeczna”.

Zapowiedź zmniejszenia restrykcji w rozwijaniu nowych projektów farm wiatrowych pozytywnie ocenia Konfederacja Lewiatan.

Rząd przewiduje nowelizację ustawy „odległościowej", w zakresie obowiązywania zasady 10h. Oznacza ona, że elektrownię wiatrową można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości od zabudowań mieszkalnych. To niewątpliwie dobra informacja dla potencjalnych inwestorów, którzy, miejmy nadzieję, wrócą do naszego kraju – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan zaznacza jednak, że zmiany w zakresie funkcjonowania kryterium 10h będzie można ocenić, gdy będą gotowe konkretne przepisy.  – Z wstępnych informacji wynika, że liberalizacja tej zasady będzie możliwa przy projektach, które zyskają akceptację społeczną. Można domniemywać, że decyzję podejmować będzie rada gminy. Pytanie, czy uchwala rady gminy będzie aktem prawa miejscowego i w jaki sposób będzie modyfikowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

"Puls Biznesu" podał wczoraj, że nowe propozycje zakładają przyznanie gminom prawa do postawienia wiatraków nawet w odległości wynoszącej tylko kilkaset metrów od zabudowań.

Niepokojąca jest informacja, że każda inwestycja, która będzie w odległości 600 metrów i będzie miała akceptację społeczną, będzie mogła być realizowana. To, czy inwestycja może być realizowana i na jakich warunkach, powinno wynikać z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w trybie ustawy „ocenowej" i z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a nie ze sztywno wpisanej w ustawie odległości – dodaje Dominik Gajewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Lol |
Bałaganu ciąg dalszy- skłócić inwestorów z samorzàdem. Ani słowa o zakazie budowy domów w odległości mniejszej niż 10h - to jest powód protestów lokalnych, a nie wydumane infradźwięki i inne fifoludki.
alladyn-solar-batt |
Do LOL: nawet gdyby, podkreślam gdyby - jakiekolwiek dźwięki miały być przyczyną argumentacji za czy przeciw to podstawą do dyskusji co do zasady nie mogą być domniemania lecz pomiar. Kuriozalnym skandalem jest fakt, że jako uczestnik posiedzeń Sejmowej Komisji która pracowała nad sformułowaniem Ustawy Odległościowej w dziś obowiązujących ramach (10h) NIGDY nie spotkałem się z pomiarem wartości mitycznych infradźwięków - jedynie z wizjami o ich katastroficznym rzekomo wpływie na siedziby ludzkie. Żeby było jasne - nie twierdzę, że o ile mamy do czynienia z określonym znaczącym zmierzonym wpływem-szkodliwe działanie może zachodzić. Niemniej - każda ocena musi być indywidualna. Bez dokonania pomiaru-takie oceny są przestępne.
Wykształciuch |
Wiele razy już pisałem, że jakieś sensowne uzasadnienie ma max 6H. Nie prościej zmienić jedną liczbę i mieć przepisy, które nie będą generować dalszych dyskusji, arbitralnych decyzji i może nawet korupcji?
alladyn-solar-batt |
Do Wykształciuch: nie wystarczy, bo ten problem jest całkowicie sztuczny i załatwiany przez rządowych DYLETANTÓW od d. strony. W tym miejscu wyjaśnię, że kilkanaście dni temu KE wezwała Polskę po raz kolejny (tym razem w trybie 1 miesiąca) do złożenia wyjaśnień w spr. nie wdrożenia Dyrektywy nakładającej obowiązek ochrony ludności i środowiska przed szkodliwym oddziaływaniem hałasu. PiS pluło na poprzedników za brak w decyzjach ochrony ludności otaczającej wiatraki przed hałasem (tzw. infradźwięki) tymczasem minęło 3,5 roku i norm ochrony przed hałasem brak a za miesiąc KE skieruje do Trybunału pozew. To samo w sprawie norm ochrony przed zakłócaniem światła, to samo z ustawą odorową. Bez norm-nowelizowanie tej Ustawy (o OZE) nadal nie przynosi możliwości prawidłowego stosowania
Janek |
My mamy badania infradźwieków ale ponieważ jesteśmyt z branży wiatrowej to nie zamierzamy ich pokazywać bo "nie jesteśmy wiarygodni". Jeszcze w latach 2006 - 2008 odpowiednie badania były realizowane przez Politechnikę w Koszalinie. Wyniki są znane. Można powiedzieć,że infradżwięki z wiatraków to jedna wieka ściema. Przy prędkości wiatru powyżej 8 m/s, w odległości ok 600 m od wiatraków poziom infradżwieków jest identyczny w przypadku gdy wiatrak pracuje i gdy jest wyłączony.
Kuba 2 |
Sprawa 10H to problem dopiero na następne lata. Teraz, do najbliższej aukcji, trzeba zmienic przepis zabraniający zmiany w pozwoleniu na budowę typu turbiny. Ponieważ procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowe dla farm wiatrowch trwają kilka lat, otrzymane pozwolenia odnoszą sie w wielu przypadkach do turbin które juz są wycofywane z produkcji. Obecnie można zamontiowac w to miejsce nowoczesne, bardziej wydajne maszyny. To przyczyni się do obizenia ceny energii oferowanej w aukcji. A o to chyba nam wszystkim chodzi żeby energia była jak najtańsza.
alladyn-solar-batt |
Do Janek-do tego kto jest, kto nie jest wiarygodny w przedmiocie,, ustawki"jaką jest Ustaea 10H jeszcze (niedługo) przyjdzie wrócić z tymi którzy już nie będą mieli immunitetów. Chętnie zapoznał bym się z przykładami takich badań w celu współtworzenia za moment normatywu dla el. Wiatrowych
alladyn-solar-batt |
Tak Kuba 2 - to wadliwy i irracjonalny przepis. Sprawa wymaga wsparcia
Sol |
@Kuba2. Jeżeli zamiana projektowanej lub już istniejącej turbiny będzie się wiązać ze zwiększeniem wysokości słupa, to trzeba będzie powtórzyć postępowanie środowiskowe i oczywiście nowe pozwolenie na budowę. I już mamy wielomiesięczne opóźnienia. I jeszcze jedna uwaga. Mamy rocznie tylko w Polsce ok. 30-40 tyś. zgonów związanych z oddziaływaniem smogu. Ile mamy w skali Europy zgonów związanych z oddziaływaniem infradźwięków generowanych przez turbiny wiatrowe? Podobnie z teorią, że turbiny zabijają ptaki a w najlepszym przypadku opuszczają tereny farm. Szkoci przeprowadzili badania i okazało się, że to bzdura. Rocznie mamy w polsce ok. 20 śmiertelnych wypadków w górnictwie, ale jakoś tzw. opinia publiczna przechodzi nad tym faktem do porządku dziennego. Pamietajmy zatem, że każda kWh jest okupiona ludzkim życiem. Wiem, że to demagogia, ale z PISem inaczej się da.
rozsądny |
Jestem w branży OZE 8 lat , często bywam przy elektrowniach wiatrowych , pokażcie mi chociaż jednego ptaka którego zabił wiatrak , chciałbym to zobaczyć na własne oczy ale jakoś nie mogę , bo takie zjawiasko nie występuje !

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...