PGE i Orlen z warunkami przyłączenia dla morskich wiatraków

PGE i Orlen z warunkami przyłączenia dla morskich wiatraków
Fot. EDPR
REKLAMA

Polskie Sieci Elektronergetyczne S.A. wydały kolejne warunki przyłączenia do krajowego systemu elektroenergetycznego. Otrzymały je spółki celowe, które realizują projekty morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego i które należą do firm PGE Energia Odnawialna, PKN Orlen oraz Baltic Trade and Invest.

Największym potencjałem w posiadanych warunkach przyłączenia dla morskich farm wiatrowych może pochwalić się Polenergia, planująca inwestycje w offshore we współpracy z norweskim koncernem paliwowym Equinor (wcześniej Statoil).

W ubiegłym tygodniu Polenergia uzyskała warunki przyłączenia dla projektu Bałtyk Północny o docelowej mocy 1560 MW realizowanego w ramach spółki Polenergia Bałtyk I, a także dla projektu Bałtyk Środkowy II o mocy 240 MW realizowanego przez spółkę MFW Bałtyk II. Polenergia podała, że dzięki temu zwiększyła potencjał posiadanych warunków przyłączenia dla morskich wiatraków do 3000 MW.

Największa prywatna grupa energetyczna w kraju jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, które umożliwiają prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą zlokalizowane na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy Łeba w województwie pomorskim. Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały warunki przyłączenia również dla innych projektów morskich farm wiatrowych. Chodzi o projekty: Baltica 2 realizowany przez PGE Energia Odnawialna (1498 MW), Baltica Power realizowany przez PKN Orlen (1200 MW) oraz Baltic II należący do spółki Baltic Trade and Invest (BTI) o docelowej o mocy 350 MW.

Zgodnie z założeniami spółki PGE Energia Odnawialna, pierwszy prąd z jej wiatraków na morzu miałby popłynąć w 2025 r. PGE EO w pierwszym etapie inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej przewiduje postawienie wiatraków o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2545 MW.

PKN Orlen w ubiegłym miesiącu informował o rozpoczęciu badań środowiskowych oraz pomiarów warunków wietrzności na obszarze posiadanej koncesji na morską farmę wiatrową o docelowej mocy 1200 MW.

Z kolei spółka Baltic Trade and Invest ostatnio rozpoczęła dla swojego projektu Baltic II badania warunków meteorologicznych w miejscu, gdzie mają stanąć wiatraki. Chodzi o obszar na północnym stoku Ławicy Słupskiej, około 50 km od Ustki. Rozpoczęcie pomiaru wiatru ma być kolejnym etapem w realizacji projektu BTI – po zakończeniu badań środowiskowych oraz wstępnych badań i pomiarów warunków geotechnicznych dna.

Przyłączenie farm wiatrowych realizowanych przez spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 (PGE EO) oraz Baltic Power (PKN Orlen) ma nastąpić poprzez przyszłą stację elektroenergetyczną w sąsiedztwie stacji Żarnowiec.

Natomiast w przypadku projektów realizowanych przez spółki Polenergia Bałtyk I, MFW Bałtyk II (Polenergia) oraz projektu spółki Baltic Trade and Invest przyłączenie do KSE ma nastąpić poprzez przyszłą stację elektroenergetyczną w sąsiedztwie stacji Słupsk.

Jak wyliczyło Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, obecnie sumaryczna moc projektów morskich farm wiatrowych z wydanymi warunkami przyłączenia do krajowego systemu przesyłowego wynosi ok. 7100 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MujaPV |
Orlen lepiej niech się weźmie w końcu za produkcje paliw dobrej jakości i w akceptowalnej cenie a nie żeruje na obywatelach.
ElektrowniaPV |
Kolejny dowód na tezę, że "Polska blokuje oze" :)
TwojaTV |
Ta, pisiorskie państwo samo sobie nie bedzie blokować, co innego prywatnemu, ty trollu śmierdzący;)

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...