Na to czeka branża wiatrowa. ME zapowiada wyjątek od zasady „10H”

Na to czeka branża wiatrowa. ME zapowiada wyjątek od zasady „10H”
Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Fot. Sejm RP
REKLAMA

Jak powiedział dzisiaj podczas plenarnego posiedzenia Sejmu wiceminister energii Tomasz Dąbrowski, Ministerstwo Energii chce zrobić wyjątek od implementowanej w 2016 roku ustawy "odległościowej", wprowadzającej restrykcyjne zasady minimalnej odległości farm wiatrowych od zabudowań, które w praktyce zablokowały rozwój nowych projektów wiatrowych w Polsce.

Tzw. ustawa odległościowa przyjęta w 2016 r. była odzwierciedleniem przedwyborczych postulatów Prawa i Sprawiedliwości, które zapowiadało powstrzymanie dynamicznie rozwijającej się wcześniej w kraju energetyki wiatrowej.

Zgodnie z przyjętymi wówczas zasadami, niemożliwe stało się uzyskanie pozwoleń dla projektów farm wiatrowych, które nie spełniałyby kryterium minimalnej odległości turbin od zabudowań i obszarów chronionych odpowiadającej 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowych.

W efekcie na rynku pozostały tylko projekty, dla których do czasu wejścia w życie ustawy udało się zabezpieczyć pozwolenia na budowę – w tym przypadku inwestorzy mają czas na uruchomienie produkcji energii do czerwca 2021 r.

Tymczasem jak pokazują obecne realia rynkowe, energetyka wiatrowa na lądzie może być najszybszą i najtańszą odpowiedzią na dużą lukę w produkcji energii odnawialnej w Polsce w kontekście celu posiadania 15 proc. energii z OZE w krajowym miksie energii elektrycznej, cieplnej i wykorzystywanej w transporcie do roku 2020 – a także na późniejsze cele wynikające z polskich zobowiązań w zakresie unijnej polityki energetycznej do roku 2030.

Problem niedostatecznej produkcji energii odnawialnej ostatnio zaczęło dostrzegać teraz Ministerstwo Energii, które jeszcze do niedawna konsekwentnie zapewniało, że nie będziemy mieć problemu z osiągnięciem celu OZE na rok 2020.

Ostatnio Najwyższa Izba Kontroli wskazała na prawdopodobne koszty  w wysokości ok. 8 mld zł, które będziemy musieli ponieść z powodu brakujących wolumenów energii odnawialnej w kontekście celu OZE na rok 2020.

Tymczasem energetyka wiatrowa potwierdziła swoją wartość dla polskiej energetyki w ostatniej aukcji z listopada 2018 r. – inwestorzy wiatrowi zaoferowali w niej energię po cenach nieosiągalnych dla innych technologii wytwarzania.

Koszty produkcji energii wiatrowej dzięki zanotowanemu w ostatnich latach postępowi technologicznemu i wprowadzeniu na rynek turbin o większej mocy, mogłyby być jeszcze niższe, jednak ustawa „odległościowa” uniemożliwia wpisanie  do projektów z ważnymi pozwoleniami na budowę turbin o większej mocy, skazując inwestorów na zastosowanie mniejszych, mniej efektywnych turbin, stosowanych na rynku wiatrowym kilka lat temu.  

Teraz sektor wiatrowy dostaje sygnał, że rząd może poluzować restrykcyjne kryteria z ustawy „odległościowej”, dając szanse na wznowienie działalności polegającej na przygotowaniu nowych projektów wiatrowych, co umożliwi zwiększenie produkcji taniej energii odnawialnej.

Wiceszef Ministerstwa Energii Tomasz Dąbrowski zapewnił dzisiaj w Sejmie, że szykowane są rozwiązania, które zniosą restrykcje obowiązujące w ramach zasady „10H” dla projektów posiadających społeczną akceptację.

Wiceminister Dąbrowski podkreślił, że po udanych aukcjach dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej z 2018 r., w tym roku Ministerstwo Energii chce przeprowadzenia kolejnych, dużych aukcji dla tych technologii, co – jak ocenił wiceminister – pokazuje dążenie do zmiany miksu energetycznego.

Będziemy robić możliwie dużo, aby zbliżyć się do celu OZE – zapewnił, oceniając, że w wyniku zaplanowanych aukcji może powstać ok. 2,5 GW w farmach wiatrowych, a do tego ok. 0,7 GW w fotowoltaice. Przy tym zaznaczył, że ta kwestia ma być jeszcze przedmiotem dyskusji w resorcie energii.

Tomasz Dąbrowski odniósł się jednocześnie do głosów, które padły dzisiaj w Sejmie, wskazujących na plan likwidowania w Polsce energetyki wiatrowej. Zmniejszanie mocy wiatraków na lądzie przewidziano w opublikowanym w ubiegłym miesiącu przez Ministerstwo Energii projekcie dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”.

Trzeba to traktować jako „fake news”. W żadnym dokumencie nie ma nic na temat tego, że to będzie likwidowane. Taka deklaracja nie została złożona. Zmiany, które zostały wprowadzone, miały tylko na celu uspokojenie pewnych sytuacji społecznych i wyprostowanie nagannych praktyk, które wytworzyły się w sektorze OZE i które są dostrzegane przez same środowisko – powiedział dzisiaj w Sejmie wiceminister Dąbrowski, wskazując na prace nad kodeksem dobrych praktyk w zakresie inwestycji wiatrowych.

Działania prowadzone w ostatnich latach przez Ministerstwo Energii mają na celu systematyczny wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii przy zachowaniu efektywności ekonomicznej działań oraz z uwzględnieniem możliwości polskiej gospodarki i społeczeństwa – zapewnił wiceminister Dąbrowski.  

Wiceszef Ministerstwa Energii zapowiedział przy tym odblokowanie zasady "10H", „przynajmniej w tych gminach, gdzie jest zgoda społeczna”.

Zaznaczył przy tym, że wśród rozwiązań, nad którymi pracuje ME i które mogą stworzyć dodatkowe okazje do inwestycji w OZE, może być wsparcie dla technologii osiągających tzw. grid parity, oparte np. na gwarancjach bankowych. Zaznaczył jednak, że „to jest na razie tylko wstępnie sygnalizowane”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Anna Zalewska |
Nie zgadzam się! Nie o taką polskę walczyłam!
ekolog |
W planach też będziemy blokować wiatraki na lądzie Organizujemy akcje blokowania wiatraków na morzu szukamy chętnych im więcej nas tym lepiej wynajmujemy pontony i kutry i płyniemy zabieramy ze soba łańcuchy i kłódki coś do jedzenia najlepiej suchy prowiant ciepłe ubranie i flagi z napisami stop wiatrakom itp
TT |
@ekolog- pontony z wiosłami rozumiem ale kutry to chyba będziecie holować tymi pontonami. Mam nadzieję, że przyjedziecie przynajmniej zeroemisyjnym autokarem a nie TDI bo ja tu mieszkam i nie życzę sobie więcej zanieczyszczeń niż mam.
Lol |
A co z zakazem budowy domów w odległości mniejszej niż 10H, miszczowie legislacji? To już nawet nie bałagan, tylko rynsztok prawny.
Ornito |
nareszcie!
zakrecony |
czyli mam rozumieć że, "Wnioski z analiz prognostycznych dla sektora energetycznego – załącznik nr 1 do Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040)" to FAKE NEWS, bo właśnie tam znajduje: Rysunek 1.2. Prognoza struktury mocy zainstalowanej netto wg technologii do 2040 r., Rysunek 1.3. Prognoza przyrostów mocy zainstalowanej do 2040 r. wg technologii [MW], Rysunek 1.4. Prognoza struktury produkcji energii elektrycznej do 2040 r. wg technologii i Tabela 1.3. Prognoza wytwarzania energii elektrycznej do 2040 r. wg technologii [TWh], z których wynika wynika że w 2040 z wiatraków będziemy mieli 1,9TWh energii wobec prawie 14 TWh w 2017, czyli będziemy mieli wyprostowanie nagannych praktyk poprzez redukcje generacji z wiatraków o 85%, czyli "jasno" widać o żadnej likwidacji nie ma mowy,
Wiatraki na szrot |
Zawalimy sądy pozwami :) procedury będa trwały latami tak jak w Niemczech czy Francji a wiatrak będzie na bilansie ale tylko na papierze - czyli wilk syty i owca cała :).
ClientConsumer |
Czy mogę gdzieś zakupić energię z gwarancją pochodzenia z czegokolwiek byle nie z wiatraka ? bo nie chcę przepłacać.
123 |
@CLient energia z wiatru jest już najtańsza w Polsce, więcej czytać zamiast pisać bzdury
ClientConsumer |
@123 wyjątkowo tania jaest zwłaszcza gdy nie wieje.
Taka prawda |
@zakręcony - pięć wiatraków zostanie.... A z czego będą ci z pospólstwa co nie mają PV brali prąd? - nie wiadomo.... Podobno już się modlą o cud.
JurnyStefanPV |
Polska podobno "blokuje oze" hahahah
lol |
ale się troll zdenerwował tym newsem - coraz to ciekawsza wypowiedź pod różnymi nickami.
azza |
"Problem niedostatecznej produkcji energii odnawialnej ostatnio zaczęło dostrzegać teraz Ministerstwo Energii". Tylko na tym forum od dobrych 5 lat można słyszało się opinie zarówno fachowców jak i laików o tym, że osiągnięcie celu OZE, przy takiej polityce państwa jaka była i jest prowadzona w energetyce odnawialnej, jest niemożliwe ! ! ! Jakich "ekspertów" tam zatrudniają, że dopiero teraz dostrzegli to co zwykli czytelnicy tego portalu dostrzegli dawno temu ? A może za mało tam płacą by im się opłacało coś dostrzec ? A już to, że ME " jeszcze do niedawna konsekwentnie zapewniało, że nie będziemy mieć problemu z osiągnięciem celu OZE na rok 2020" wobec tego co napisałem powyżej zakrawa na kpinę ze społeczeństwa ! ! ! Teraz jak już widmo potężnych kar coraz bardziej zagląda urzędnikom w oczy próbują na szybko jakimiś chaotycznymi i pozornymi ruchami załagodzić swoją nieudolność ! Jest jednak dla Was i dobra wiadomość - nie musicie się tymi karnymi opłatami martwić - za Waszą nieudolność i dyletanctwo zapłacą jak zwykle podatnicy ! ! ! Jestem też pewien, że znajdziecie jakąś propagandową wymówkę na swoje usprawiedliwienie.
JurnyStefanPV |
czytelnicy tego forum to zwykle lobbyści, którzy np. przewidywali że wiatraki w Polsce będą rozbierane i wywożone do innych krajów. Ile wywieziono? :)
PV |
Stefan i tak nikt tu nie przebije dzielnego towarzysza MojaPV, ktory zaslynal tutaj z cytowania kremlowskiej tuby propagandowej sputnika. Aktywnosc 300% po dzisiejszej informacji o wiatrakach
OZE - Super |
Pani Anno Z , co Pani tu robi , proszę nie wkładać swojego nosa w nie swoje sprawy , niech Pani zrobi jeszcze więcej bałaganu w szkołach , bo w OZE to się Pani nie uda , Pisy do domu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ElonPV |
Zdjęli mojego papę ze sceny, jak mówi wiceminister, to przynajmniej da sie coś zrozumieć.
Beni |
CBA będzie miało co robić.
MT |
Wreszcie... Kazdy nierozsadek musi sie kiedys skonczyc
SPS |
WTF, teraz zaczynają inaczej śpiewać? "Trzeba to traktować jako „fake news”. W żadnym dokumencie nie ma nic na temat tego, że to będzie likwidowane. Taka deklaracja nie została złożona. Zmiany, które zostały wprowadzone, miały tylko na celu uspokojenie pewnych sytuacji społecznych i wyprostowanie nagannych praktyk... " - jednak polityka to jedno wielkie łajno!

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...