Wiatraki EDPR pracowały na 30 proc.

Wiatraki EDPR pracowały na 30 proc.
Fot. EDPR
REKLAMA

Czołowy deweloper odnawialnych źródeł energii EDP Renewables (EDPR) podał kluczowe dane operacyjne za ubiegły rok. Na zakończenie roku jego portfel operacyjny wyniósł 11,7 GW w jedenastu krajach, z czego 5,4 GW znajdowało się w Europie, 5,8 GW w Ameryce Północnej, a 0,5 GW w Brazylii.

Portfolio EDPR w Polsce obecnie wynosi 418 MW. Inwestor eksploatuje w naszym kraju siedem lądowych farm wiatrowych, które są zlokalizowane w pięciu regionach. Należą do nich wielkopolskie projekty Margonin oraz Pawłowo, położone w warmińsko-mazurskim Korsze, Iłża na Mazowszu, Radziejów w woj. kujawsko-pomorskim oraz leżące na Lubelszczyźnie Tomaszów i Tyszowce.

Co więcej, w listopadzie ub.r. wywodzący się z Portugalii koncern zabezpieczył 15-letnie wsparcie dla nowego projektu o mocy 38 MW dzięki wygranej w aukcji dla farm wiatrowych. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2020 r. na terenie gminy Korsze, w północno-wschodniej części Polski.

Według stanu na dzień 18 grudnia EDPR posiadał na całym świecie w budowie elektrownie wiatrowe o łącznie mocy 674 MW, z czego 344 MW odnosiło się do tych znajdujących się na lądzie, a 330 MW na morzu.

W 2018 roku EDPR wyprodukował 28,4 TWh czystej energii, czyli o 3 proc. więcej w porównaniu do roku 2017. Wzrost produkcji w ujęciu rocznym miał wynikać ze zwiększenia mocy produkcyjnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 0,7 GW.

W 2018 r. farmy wiatrowe EDPR w Europie, Ameryce Północnej i Brazylii wygenerowały odpowiednio 40 proc., 55 proc. i 4 proc. całkowitej produkcji energii.

W ubiegłym roku EDPR osiągnął współczynnik obciążenia turbin na poziomie 30 proc. w porównaniu do 31 proc. w 2017 r., odzwierciedlając 94 proc. P50 (długoterminowa średnia dla 12 miesięcy).

W Europie EDPR osiągnął w ubiegłym roku średni współczynnik obciążenia elektrowni wiatrowych na poziomie 26 proc. (-1 pkt proc.), na co wpływ miały niższe zasoby wiatru w Hiszpanii i pozostałej części Europy.

W Hiszpanii farmy wiatrowe EDPR pracowały z obciążeniem 26 proc. (-1 pkt proc.), ale powyżej średniej dla tego rynku (+2 pkt proc.), a  w Portugalii osiągnęły 27 proc. (bez zmian w stosunku do 2017 r.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekolog |
one najbardziej ze wszystkich hałasują i skrzypią to przestarzała konstrukcja oparta na łańcuchach i paskach klinowych stop wiatrakom!
Jujko |
Jakie łańcuchy i paski klinowe:-)
Windturbiness |
Przecierz gamesa a przepraszam teraz Simens-Gamesa to potega oleju jak jego pierwowzór Vestas ale tu oszołomów .

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...