Projekt Bałtyk Północny z warunkami przyłączenia na 1,5 GW

Projekt Bałtyk Północny z warunkami przyłączenia na 1,5 GW
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Wcześniej w tym tygodniu prywatny koncern energetyczny Polenergia informował o uzyskaniu od Polskich Sieci Elektroenergetycznych warunków przyłączenia dla projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy 240 MW. Teraz Polenergia informuje o uzyskanych warunkach dla znacznie większego parku wiatrowego, który ma stanąć w polskiej części Bałtyku.

Polenergia poinformowała dzisiaj, że w odpowiedzi na wniosek spółki Polenergia Bałtyk I S.A., która rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Północny, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. określiły warunki przyłączenia dla projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Północny.

Zgodnie z otrzymanymi warunkami przyłączenia przewidziano możliwość przyłączenia morskiej farmy wiatrowej o łącznej mocy 1560 MW.

Warunki przyłączenia określają m.in. inwestycje po stronie Polenergia Bałtyk I S.A. oraz PSE, których realizacja będzie konieczna dla zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z planowanej morskiej farmy wiatrowej, oraz niezbędny zakres uzgodnień tych inwestycji z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Wcześniej w tym tygodniu Polenergia informowała o otrzymaniu warunków przyłączenia dla realizowanego przez spółkę MFW Bałtyk II sp. z o.o. projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II, zakładających możliwość przyłączenia elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 240 MW.

Polenergia dodaje, że otrzymanie warunków przyłączenia dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Północny, w powiązaniu z dotychczas otrzymanymi warunkami przyłączenia dla projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych przez spółki MFW Bałtyk II sp. z o.o., MFW Bałtyk III sp. z o.o. oraz Polenergia Bałtyk I S.A., oznaczają zwiększenie potencjału posiadanych warunków przyłączenia dla morskich wiatraków do 3000 MW.

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, które umożliwiają prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą zlokalizowane na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy Łeba w województwie pomorskim. Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

W ubiegłym miesiącu Polenergia podpisała przedwstępną umowę zbycia 50 proc. udziałów w spółce zależnej Polenergia Bałtyk I norweskiemu koncernowi paliwowemu Equinor (ex-Statoil).

To kontynuacja współpracy z norweskim koncernem. Wcześniej w ubiegłym roku największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała umowę z Equinonr umożliwiającą wspólną realizację projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku o planowanej mocy 1200 MW, w ramach projektów należących do spółek Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Janusz |
Stop wiatrakom! nie wyobrażam sobie że jak bedę nad polskim morzem to będą te paskudne wiatrakowe złomy i odpoczywając będę jewidział na choryzoncie psują krajobraz mewy bedą się o nie zabijać, będą rdzewieć bo potem ich nikt nie będzie konserwował i będą ściągać burze ludzie zróbmy coś bo Polskie morze jest tylkojedno nie dajmy popsuć widoku
Grzesiekgreenpeacepolska |
Organizujemy akcje blokowania wiatraków na morzu szukamy chętnych im więcej nas tym lepiej wynajmujemy pontonyi kutry i płyniemy zabieramy ze soba łańcuchy i kłódki coś do jedzenia najlepiej suchy prowiant ciepłe ubranie i flagi z napisami stop wiatrakom itp
Achtung torpedos |
Organizujemy akcję torpedowania kutrów łódek i pontonów usiłujących blokować budowę wiatraków na Bałtyku
Winwind |
Wątpliwość techniczna: Kilka lat temu przy wydaniu warunków przyłączenia dla farmy lądowej o mocy 200 MW w rejonie nadmorskim nakazano inwestorowi przebudować duży fragment krajowego systemu elektroenergetycznego w Polsce.Mam wątpliwość czy do 2025 nastąpi istotna przebudowy sieci NN umożliwiająca wyprowadzenia mocy z elektrowni off-shore o łącznej mocy 6000 MW.
do Janusz |
Januszu ja żądam więcej wiatraków wszędzie gdzie się da. Jak na nie patrzę to czuję się wspaniale. One tak ładnie wpisują się w krajobraz. Tworzą jedność z naturą.
MujaPV |
Proponuje zainstalowac turbinę Krzysia T. na dachu K-Towers w Warszawie. Jest to turbina napędzana głupotą, o niewyczerpalnych zapasach energii.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...