Brytyjczycy inwestują w offshore, zwolnili z wiatrakmi na lądzie

Brytyjczycy inwestują w offshore, zwolnili z wiatrakmi na lądzie
Fot. London Array
REKLAMA

Brytyjski rynek wiatrowy ma za sobą najlepszy rok jeśli chodzi o potencjał nowych farm wiatrowych postawionych na morzu. Inaczej w 2018 roku wyglądała sytuacja w brytyjskim sektorze lądowej energetyki wiatrowej.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem przyłączeń morskich farm wiatrowych do brytyjskiego systemu energetycznego. Potencjał offshore Wielkiej Brytanii zwiększył się aż o 2,121 GW, na co złożyło się osiem nowych farm wiatrowych składających się z 367 turbin. Rok wcześniej przyłączono do sieci morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,154 GW.

Uruchomione w 2018 roku morskie wiatraki mają produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 2,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Przeciętna, roczna konsumpcja energii przez gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii to ok. 4 MWh, co oznacza, że postawione w ubiegłym roku morskie farmy wiatrowe dadzą brytyjskiej gospodarce dodatkowe ok. 9,2 TWh czystej energii.

W 2018 roku uruchomiono u wybrzeży W. Brytanii obecnie największą na świecie morską farmę wiatrową – Walney Extension o mocy 659 MW. Pracę rozpoczęły też farmy wiatrowe Race Bank (537 MW) oraz Rampion (400 MW), a także druga na świecie „pływająca” farma wiatrowa Kincardine.

Brytyjskie stowarzyszenie branży energetyki odnawialnej, RenewableUK, podkreśla, że na potencjał uruchomionych w ubiegłym roku morskich farm wiatrowych złożyło się tylko o 18 proc. więcej turbin, niż liczba morskich turbin uruchomionych w Wielkiej Brytanii w roku 2012, kiedy w brytyjskim offshore powstał dwukrotnie niższy potencjał morskich wiatraków (1,154 GW).

RenewableUK wylicza, że w ciągu ostatnich 6 lat przeciętna moc turbin instalowanych na brytyjskich wodach terytorialnych wzrosła o ponad 50 proc. – z 3,7 MW do 5,8 MW.

W tym roku pracę u wybrzeży Wielkiej Brytanii ma rozpocząć morska farma wiatrowa Beatrice (588 MW), a ponadto kontynuowana będzie budowa jeszcze większych farm wiatrowych – East Anglia One o mocy 714 MW czy Hornsea Project One o mocy 1,218 GW – które mają wejść w fazę operacyjną w roku 2020.

W komentarzu nt. inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej RenewableUK ocenia, że do roku 2030 będą one zaspokajać ponad 1/3 zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii, co ma zapewnić potencjał morskich wiatraków na poziomie 30 GW.

Osiągnięcie takiej mocy morskich wiatraków ma być efektem inwestycji o wartości 48 mld funtów, a na koniec przyszłej dekady brytyjski sektor offshore ma zatrudniać 27 tys. pracowników.

Inaczej sytuacja wygląda w brytyjskim sektorze lądowej energetyki wiatrowej, w której w ubiegłym roku zainstalowano 598 MW, co jest najsłabszym wynikiem od roku 2011. Złożyła się na to budowa 263 turbin w 54 lokalizacjach. Tymczasem jeszcze w roku 2017 w Wielkiej Brytanii uruchomiono lądowe wiatraki o całkowitej mocy 2,666 GW.

Według europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, na koniec 2017 roku potencjał energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii sięgał 18,87 GW.

Z kolei według think tanku Carbon Brief, brytyjskie wiatraki wytworzyły w 2017 roku w sumie ok. 50 TWh energii elektrycznej, a w roku 2018 już 58 TWh, co dało energetyce wiatrowej udział w brytyjskim miksie energetycznym na poziomie 17,4 proc. (wobec 14,8 proc. rok wcześniej).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Elon |
To samo we Francji, Danii i innych krajach europejskich. Prostesty przeciwko lokalizacji wiatraków są coraz bardziej słyszalne. Nie znam nikogo kto chciałby mieszkać w pobliżu wiatraka. Zapytajcie Gajowieckiego - on może zechce zamieszkać w wiatraku.
ekolog |
Ludzie stop wiatrakom one są szkodliwe po 20 latach trzeba je utylizować te nasze to stare technologie z Niemiec ptaki masowo sie zabijają przeszkadza to w migracji mew na morzu lepiej sadzić lasy
MojaET |
MałpiszonPV dostałeś sraczki z tym trollowaniem? Nicki ci sie pomerdały jak klepki ojczulkowi;)

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...