Największa na świecie turbina wiatrowa stanie w Rotterdamie

Największa na świecie turbina wiatrowa stanie w Rotterdamie
Fot. General Electric
REKLAMA

Już za kilka lat morska energetyka wiatrowa wejdzie w nowy etap rozwoju, oznaczający produkcję tańszej energii. Będzie to efektem wdrożenia na rynek nowych turbin o znacznie większej mocy niż moc turbin stosowanych obecnie na rynku offshore. Nad największą turbiną w globalnym przemyśle wiatrowym pracuje amerykański General Electric.

Wczoraj wprowadzenie na rynek offshore ogromnej turbiny o mocy 10 MW zapowiedział największy na świecie producent takich turbin, czyli Siemens Gamesa Renewables. Ta turbina, o mocy większej o 2 MW od obecnie wdrażanego do sprzedaży modelu o mocy 8 MW, ma być gotowa na dostawy w roku 2022 i ma produkować średnio o 30 proc. więcej energii niż model o mocy 8 MW.

Rok wcześniej gotowy na dostawy turbin o mocy 10 MW ma być duńsko-japoński producent MHI Vestas, który obecnie oferuje już inwestorom turbiny o mocy 9,5 MW.

Natomiast liderem w rozwoju technologii morskich wiatraków chce być amerykański General Electric, który ma być gotowy w 2021 r. na sprzedaż jeszcze większych turbin o jednostkowej mocy 12 MW.

Wdrożenie na rynek takich turbin GE ogłosiło w marcu ubiegłego roku. Teraz Amerykanie informują, że prototyp takiej turbiny, model nazywany Heliade-X, postawią w lecie tego roku w porcie w Rotterdamie.

W tym celu GE miało podpisać umowę z firmą Future Wind stanowiącą joint venture firm Pondera Developmnet i Sif Holding Netherlands. Kontrakt zakłada nadzorowanie testów wielkiej turbiny przez 5 lat, a także serwisowanie tej na okres 15 lat.

Wielka elektrownia wiatrowa, która zostanie zainstalowana na nabrzeżu holenderskiego portu, będzie wysoka na 269 metrów, a średnica wirnika wyniesie 220 metrów. Jej gondola zostanie wyprodukowana w zakładach we francuskiej fabryce GE w Saint-Nazaire, a liczące po 107 metrów łopaty dostarczy należąca do amerykańskiej grupy firma LM Wind Power, która wyprodukuje je również we Francji, w zakładzie Cherbourg. Z kolei elementy wieży zostaną wyprodukowane w hiszpańskiej Sewilli.

General Electric planuje również testy konstrukcji Heliade-X w Wielkiej Brytanii i Francji.

Model Heliade-X o mocy 12 MW ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż obecnie dostępne, największe turbiny wiatrowe, dostarczając  w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

Wielka turbina będzie bazować na technologii rozwijanej wcześniej przez dział energetyczny francuskiego koncernu Alstom, który został przejęty za około 10 mld euro przez GE w roku 2015.

W turbiny Heliade o jednostkowej mocy 6 MW została wcześniej wyposażona m.in. pierwsza – i jak dotąd jedyna – morska farma wiatrowa w USA. W projekcie Block Island wykorzystano 5 takich turbin. 

Amerykanie w rozwój wielkiej turbiny mają zainwestować 400 mln dolarów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aldebaran |
Martwię się czy będzie zachowany warunek 10 H. Jest jakieś duńskie stowarzyszenie stopwiatrakom.dk ?
G |
63%
olo |
@Aldebaran, nie martw się, tacy kretyni są tylko w PL.
Roman |
Nie jestem specjalistą ale jeśli średni współczynnik wykorzystania mocy oznacza 67% w typowej lokalizacji to znaczy, że 2/3 czasu pracy taka turbina będzie pracować w ciągu roku z pełną mocą 100% a 1/3 czasu pracy będzie stać bezproduktywnie? Ciekawe jak pojemne musiały by być akumulatory do takiego generatora aby np zapewnić moc ciągłą na poziomie np 67% mocy maksymalnej takiej turbiny w sposób ciągły?

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...