NIK za zmianą zasad budowy farm wiatrowych

NIK za zmianą zasad budowy farm wiatrowych
Fot. Najwyższa Izba Kontroli
REKLAMA

Po spotkaniu szefa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego z zarządem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej NIK ma rozważyć ponowną kontrolę tego obszaru w celu usuwania barier ograniczających rozwój energii wiatrowej.

Jak podała dzisiaj Najwyższa Izba Kontroli, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) spotkali się z prezesem NIK Krzysztofem Kwiatkowskim, by rozmawiać o możliwościach, jakie daje dziś energetyka wiatrowa w zakresie transformacji energetycznej Polski.

Punktem wyjścia dyskusji miał być niedawny raport NIK  dotyczący zielonej energii. Izba ostrzegała w nim, że osiągnięcie przez Polskę założonego celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w 2020 r. może być zagrożone. Inspektorzy wskazywali m.in. na brak konsekwentnej polityki państwa wobec OZE, opóźnienia w wydawaniu przepisów wykonawczych oraz brak stabilnego i przyjaznego otoczenia prawnego dla inwestycji w energię ze źródeł odnawialnych.

W konsekwencji – jak wskazała Najwyższa Izba Kontroli – nasz kraj może stanąć przed koniecznością transferu takiej energii z państw, które mają jej nadwyżkę. Koszt tego typu operacji NIK szacuje na 8 mld zł rocznie.

Podczas spotkania z prezesem Kwiatkowskim przedstawiciele branży wiatrowej podkreślali postęp technologiczny, który sprawił, że zwiększanie udziału energii wiatrowej w ogólnym zużyciu energii obniży cenę prądu i tym samym przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki, a ponadto pieniądze związane z wytwarzaniem takiej energii zostaną w Polsce – chodzi zarówno o podatki, jak i o rozwój przemysłu produkującego poszczególne części wiatraków w naszym kraju.

PSEW podkreślał ponadto, że zmienia się także nastawienie społeczeństwa do farm wiatrowych, a badania przeprowadzone przez Stowarzyszenie pokazały, że 70 proc. Polaków nie jest przeciwna rozwojowi energetyki wiatrowej.

Najwyższa Izba Kontroli podkreśla w komunikacie, że jest za usunięciem barier hamujących rozwój energetyki wiatrowej, uniemożliwiających stawianie najnowocześniejszych wiatraków, wykorzystywanych choćby w Niemczech, mimo że są one bardziej wydajne.

Inwestorzy są zainteresowani modernizowaniem w przyszłości farm wiatrowych, ale obecne przepisy sprawiają, że nie mogą w miejsce starych urządzeń postawić nowocześniejszych, dzięki którym można byłoby zwiększyć moc farmy wiatrowej lub ograniczyć liczbę wiatraków, zachowując produkcję na porównywalnym poziomie – mówił podczas spotkania z prezesem NIK szef PSEW Janusz Gajowiecki.

Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi przez ekspertów PSEW, prezes NIK rozważa przeprowadzenie kontroli doraźnej skoncentrowanej na funkcjonowaniu energetyki wiatrowej.

Intencją Izby ma być przygotowanie rekomendacji dotyczących zmian w prawie, które zabezpieczyłyby interesy państwa i obywateli, umożliwiając jednocześnie rozwój technologii wiatrowej wykorzystywanej z powodzeniem w wielu europejskich krajach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Zmiana tych kuriozalnych,, przepisów " to konieczność o ile za 4 lata cena prądy dla Kowalskiego ma być niższa od złotówki
TwojaTV |
A oszołomy ze stopwiatrakom powinny sobie zainstalować Turbine Tchórzewskiego - jest napędzana głupotą i stanowi niewyczerpalne źródło energii.
MojaPV |
aha! to teraz tak się to odbywa! Naczelny lobbysta wiatrołapowy idzie na kawkę do Prezesa NIK (z zarzutami prokuratorskimi) i po spotkaniu dochodzą do wniosku, że trzeba działać :) no nieeźle. A oto co Prezes NIK mówił na taśmach nagranych u Sowy o instytucji, którą kieruje: " Ja nie wiem, jak ona ma ciągle dalej 60-procentowe zaufanie, opinii publicznej (śmiech). Dobrze, że nikt się temu w szczegółach nie przygląda" - nie może być lepszego rzecznika biznesu wiatrowego!
sic |
@mojapv przecież my pamiętamy jak ty lobbowałeś kilka lat temu. Była z tego kupa śmiechu, z przewagą kupy.
TwojaTV |
MojaTW@ ty sie lepiej zainteresuj co Mateuszek Pinokio u sowy mówił, POPiSowa ekipa trzyma sie zawsze razem. Następny na taśmach będziesz ty i twoi funfle, a później przedterminowe wybory będą :)
MojaPV |
To jest jawna kpina, że koleś który w taki sposób wypowiadał się o instytucji, którą kieruje nadal jest jej szefem i nadal ją kompromituje. W dodatku w tak jawny sposób.
fary |
Totalna bzdura...najlepsze panele to taki które mają najlepszy stosunek ceny do uzysków ;) jeśli myślisz inaczej jesteś idiotą ;)
alladyn-solar-batt |
Rządowy Trol na tutejszym forum lobbuje przeciwko wiatrakom (wierność przedwyborczym obietnicom partii go karmiącej jest priorytetowa jak w każdej mafijnej strukturze) a tymczasem plony,, polityki" energetycznej dewastatorów Polski powodują, że,, Międzynarodowe firmy omijają Polskę, bo produkuje brudny prąd. Obawiają się drożyzny i skazy na wizerunku Rosnące ceny prądu i marginalizacja odnawialnych źródeł energii rzutuje na konkurencyjność polskich firm. I odstrasza międzynarodowe koncerny.
MojaPV |
Naczelny KODomita na tutejszym forum sączy jad i zatruwa przestrzeń swoimi politycznymi fobiami. To nie jest kolego przestrzeń na takie podszyte polityczną żółcią wypowiedzi. Masz poczytaj: https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2018/01/HSBC_raport2017_01d_lite.pdf I pogódź się w końcu z myślą, że ceny prądu jednak nie wzrosły a moc zainstalowana w oze w Polsce kolejny raz się zwiększyła, zwłaszcza w PV, tu wynik jest wręcz rekordowy.
MojaPV |
@alladyn Jedziesz tekstami z Wybiórczej - pytałeć redaktorów z jądra ciemności o pozwolenie na copyrights :)
TwojaTV |
Ty.. MałpaPV... podobno nikogo tu nie obrażasz nigdy ty zaKODowany PiSiorze ? ;)
Paweł |
a czemu nie stawia się farm wiatrowych w lasach?
Doprawdy? |
@MojaPV przydupasku ministra-próby zastraszania alladyn oddalił wielokrotnie.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...