Zielone światło dla wielkiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Zielone światło dla wielkiej farmy wiatrowej na Bałtyku
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podjął finalną decyzję inwestycyjną w zakresie budowy morskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak. Po uruchomieniu powinna to być największa farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim.

Vattenfall zbuduje w odległości około 15-40 km od duńskiego wybrzeża wielką morską farmę wiatrową Kriegers Flak. Jej moc wyniesie 605 MW, na co złożą się 72 turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW, które staną na głębokościach 15-30 metrów.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić przed końcem 2021 r., a do tego czasu na Morzu Bałtyckim nie powstaną jeszcze większe farmy wiatrowe.

Realizacja tej inwestycji to efekt wygranej w aukcji, którą duńskie władze przeprowadziły dwa lata temu. Vattenfall zaproponował w niej premię na poziomie 49,9 EUR/MWh, czyli 58 proc. poniżej wartości referencyjnej określonej na 120 EUR/MWh.

Duńskie władze zakontraktowały wówczas zakup 30 TWh energii elektrycznej. Szacuje się, że taki wolumen produkcji powinien zostać osiągnięty po 12 latach od uruchomienia generacji. Wsparcie zostanie przyznane przez duńskie władze jako premia ponad cenę energii na rynku Nord-Pool.

Jeszcze przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej Vattenfall pozyskał pierwszego klienta na zakup części energii z Kriegers Flak. Około 1/5 energii z ogromnej farmy wiatrowej kupi działający w branży farmaceutycznej duński koncern Novo Nordisk oraz należąca do tego samego holdingu Novo Holdings A/S firma Novozymes.

W trakcie budowy jest już infrastruktura przesyłowa, która odbierze energię produkowaną na Kriegers Flak, ale także na położonej w niemieckiej części Bałtyku farmie wiatrowe Baltic 2 o mocy 288 MW, przy okazji tworząc interkonektor między niemieckim i duńskim systemem elektroenergetycznym.

Wcześniej, w roku 2020, Szwedzi mają uruchomić dwie inne farmy wiatrowe znajdujące się na duńskich wodach terytorialnych. Chodzi o dwie przybrzeżne farmy wiatrowe Vesterhav Syd & Nord, które powstaną w duńskiej części Morza Północnego, w odległości od 4 do 10 km od wybrzeża. Ich moc wyniesie w sumie ok. 345 MW, na co złoży się 41 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8,4 MW.

W tym przypadku Vattenfall zabezpieczył prawo do sprzedaży energii, wygrywając aukcję przeprowadzoną w roku 2016, w której zaproponowano cenę za energię wynoszącą ok. 64 EUR/MWh.

Przeciętny stopień wykorzystania mocy, tzw. capacity factor, ma w ich przypadku wynieść średnio około 52 proc., a razem powinny produkować w skali roku ok. 1,57 TWh energii elektrycznej.

Vattenfall zakłada, że uruchomienie tych dwóch farm wiatrowych zwiększy produkcję energii wiatrowej w duńskiej energetyce o ponad 10 procent.  Co ciekawe, szwedzki koncern udostępni w przypadku projektów Vesterhav Syd oraz Vesterhav Nord możliwość sprzedaży udziałów mieszkańcom części wybrzeża, przy którym staną wiatraki.

Budowa wszystkich trzech farm wiatrowych ma kosztować w sumie 1,7 mld euro.

Szwedzki koncern jest ponadto w trakcie budowy u wybrzeży Danii także innej farmy wiatrowej, Horns Rev 3 mocy 406 MW, dla której w 2015 roku zabezpieczono cenę energii wynoszącą około 100 EUR/MWh. Ta farma wiatrowa zostanie uruchomiona w przyszłym roku i ma pracować przy średnim capacity factor rzędu 50 proc.

Tuż przed świętami na Horns Rev 3 pracę i dostarczanie energii do sieci rozpoczęła pierwsza turbina z planowanych 49 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 8,4 MW, które będą oddalone od duńskiego wybrzeża o 25-40 km i które mają produkować rocznie ok. 1,7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na prąd 425 tys. duńskich gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Radek |
Czyli w sumie 950 MW za 1,7 mld a u nas Ostroleka C 1000 MW za 6 mld zl (przy kursie 4.2 wychodzi ok 1,42 mld euro). Jak zwykle kryterium cenowe u nas zwycieza. Problem tylko w tym, że do Ostrołęki będzie musiało jeszcze " kilka" wagonikow dojechać...
OZE |
Radek... to nie tylko wegiel, trucie nas Polakow !!! i uszczesliwienie grupki gornikow i kolegow krolika :(
POLAK |
Niech tylko pozwolą Pisiory działać przetsiębiorcom to wybudują na lądzie tyle mocy że problem będą mieli z głowy , ale nie , oni muszą mieć wszystko swoje mieszkania + , dewloperzy mają problem , elektrownie węglowe - truciciele , polskie firmy mogą budować EW , PV , Wodne , Bio Gaz , niech tylko stworzą warunki i dadzą zielone światło . Chciarz po tych ich zagrywkach to nie wiem czy ktoś im zaufa
sarkastyczny komentarz |
co na to Tchórzewski? :)
MojaPV |
I o to chodzi nikt nie blokuje oze w polsce jesli chcą niech buduja ile chcą wiatraków na morzu co najwyżej statki będą pływać slalomem a woda się będzie gotowac od nadmiaru prądów wirowych
qba |
do MojaPV - możesz rozwinąć problem z wodą która będzie się gotować od nadmiaru prądów wirowych. To nowe zjawisko, warto szerzej wykorzystać, tania ciepła woda. Powinieneś pracować w ministerstwie, nieważne w jakim tam się siwietnie odnajdziesz.
SPS |
@MojaTV napisała: "...a woda się będzie gotowac od nadmiaru prądów wirowych" - a świstak będzie siedział i... Rozwiń temat tych "prądów wirowych" to się pośmiejemy!

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...