Daimler kupi energię z kolejnych farm wiatrowych

Daimler kupi energię z kolejnych farm wiatrowych
Fot. Daimler
REKLAMA

Po zakontraktowaniu dostaw energii wiatrowej dla fabryki silników powstającej na Dolnym Śląsku niemiecki koncern motoryzacyjny podpisał kolejne umowy, dzięki którym zaopatrzy swoje zakłady w energię z wiatraków. W ciagu kilku lat Daimler ma korzystać z energii wyłącznie powstającej bez emisji CO2.

W lipcu br. Daimler informował o podpisaniu umowy na dostawy energii dla budowanej w Jaworze w woj. dolnośląskim fabryki silników. Energię odnawialną dla fabryki Mercedesa dostarczy firma VSB, która produkuje ją na farmie wiatrowej Taczalin koło Legnicy. Ta farma wiatrowa została oddana do użytku w 2013 roku i składa się z 22 elektrowni wiatrowych marki Senvion o jednostkowej mocy 2,05 MW, co daje razem 45,1 MW.

Teraz Daimler poinformował o zakontraktowaniu energii z działających w Niemczech farm wiatrowych. Dostawy rozpoczną się po roku 2020, kiedy zakończy się ich subsydiowanie w ramach niemieckiego systemu wsparcia dla OZE.

Chodzi o sześć uruchomionych w latach 1999-2001 i należących do spółdzielni energetycznych farm wiatrowych, które znajdują się w pobliżu Hanoveru i Bremy, i którym wkrótce skończy się 20-letni okres wsparcia taryfami gwarantowanymi. Te farmy wiatrowe składają się z 31 turbin o łącznej mocy 46 MW. Łączna generacja w skali roku sięga 74 GWh.

Umowa została zawarta z norweskim koncernem energetycznym Statkraft, który kupuje energię z tych farm wiatrowych i który w Niemczech handluje energią produkowaną ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 10 GW.

Energia produkowana przez te farmy wiatrowe zasili fabryki Mercedes-Benz m.in. w Bremie, Kamenz i Stuttgarcie.

W roku 2021 farmy wiatrowe, których dotyczy umowa ze Statkraftem, mają dostarczyć dla infrastruktury niemieckiego koncernu motoryzacyjnego 33,1 GWh energii elektrycznej, w latach 2022-24 przewidziano dostawy 74 GWh, a w roku 2025 – 21,8 GWh.

Daimler podkreśla, że jego celem jest zaopatrzenie wszystkich swoich fabryk w energię powstającą bez emisji CO2. Ten cel ma zostać osiągnięty w roku 2022.

Niemiecki koncern dodaje, że roku 2021, w którym zacznie obowiązywać umowa ze Statkraftem, w Niemczech prawo do korzystania z dopłat straci około 6 tys. wiatraków o łącznej mocy ok. 4,5 GW, które produkują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 2,1 mln niemieckich gospodarstw domowych.

W okresie 2022-26 co roku z niemieckiego systemu wsparcia ma wypadać przeciętnie około 1,6 tys. elektrowni wiatrowych o mocy ok. 2,5 GW.

W tym roku Statkraft zakontraktował energię z części niemieckich farm wiatrowych, które w najbliższych latach stracą subsydia po wygaśnięciu 20-letniego okresu wsparcia. Więcej na ten temat w artykule: Norwegowie przedłużą pracę niemieckich wiatraków po wygaśnięciu FiT.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...