Gajowiecki: wydostać się z pułapki regulacyjnej i inwestować bez wsparcia

Gajowiecki: wydostać się z pułapki regulacyjnej i inwestować bez wsparcia
Janusz Gajowiecki, prezes PSEW. Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Prezes PSEW, Janusz Gajowiecki, podczas posiedzenia wczorajszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii bronił miejsca lądowych wiatraków w krajowym miksie energetycznym w sytuacji, gdy w projekcie rządowej strategii energetycznej „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” Ministerstwo Energii założyło stopniowe wygaszanie farm wiatrowych na lądzie.

Wczoraj w Sejmie prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej nawiązał do wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. – Minister wskazał, że to jest dobry moment na rozwój odnawialnych źródeł energii, a to pokazała aukcja dla OZE – stwierdził.

Aukcja dla OZE pokazała, że energetyka wiatrowa na lądzie jest najtańszą formą wytwarzania energii elektrycznej w Europie i Polsce. Jeżeli chcemy dzisiaj zapobiec wzrostom cen energii, musimy zdecydować się na rozwój również tej technologii – mówił prezes PSEW, podkreślając, że już dzisiaj zainstalowane w Polsce wiatraki o mocy nominalnej 6 GW obniżają hurtową cenę energii.

Janusz Gajowiecki wyliczył, powołując się na wyliczenia ekspertów Stowarzyszenia, że każdy gigawat mocy wiatrowych dostarczany w danym momencie do systemu elektroenergetycznego obniża hurtowy koszt energii przeciętnie o 21 zł/MWh.

Prezes PSEW podkreślił, że w wyniku ostatniej aukcji, uruchomione dzięki niej kolejne wiatraki pozwolą jeszcze bardziej obniżyć ceny energii.

Ostatnia aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna dla instalacji o jednostkowej mocy ponad 1 MW była dużym sukcesem branży wiatrowej i dostarczyła jej kluczowy argument w postaci niskiej ceny, po której inwestorzy wiatrowi są już dzisiaj gotowi sprzedawać energię.

Liczba ofert, które wygrały aukcję oznaczoną jako „AZ/6/2018”, wyniosła 31, a średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert wyniosła 196,17 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 157,80 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 216,99 zł/MWh.

Liczymy, że rząd dostrzeże możliwość kolejnej aukcji w roku 2019. Te ceny mogły być jeszcze niższe, gdybyśmy nie byli zamknięci w takiej pułapce regulacyjnej, która blokuje instalowanie najnowszych technologii, umożliwiających instalowanie maszyn o sprawności powyżej 40 proc. Dzisiaj mamy do czynienia z maszynami, które pracują w kraju na średnim poziomie 20 proc. – ocenił szef Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Dzisiaj chcielibyśmy wydostać się z pułapki regulacyjnej i móc wspierać nasza gospodarkę poprzez możliwość inwestowania w energetykę wiatrową na lądzie bez jakiegokolwiek wsparcia – zapewnił.

Prezes PSEW nawiązał przy tym do zawartej w tym roku pierwszej w kraju „czysto biznesowej” umowy na sprzedaż energii z wiatraków fabryce Mercedesa w Jaworze, która w ten sposób zapewni sobie stabilne ceny energii na 10-15 lat.

Źródła wiatrowe będą robić wszystko i ma wszystkie, sterowalne możliwości, aby wspierać rozwój i zmianę ewolucyjną sektora energetycznego, w sposób stopniowy – zapewnił Janusz Gajowiecki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (24)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Człowieku przestań już smędzić - miałes aukcję w tym roku? miałeś. Będziesz miał jeszcze jedną w przyszłym i już wystarczy. Jest czas na PV.
MojaPV |
@Twoja Aleś mu dowalił! chyba przesadziłeś, koleś smędzi ale żeby zaraz tak ostro pojechać
Zbulwersowany |
Moja pv jesteś nienormalny !!!!! Fakty do Ciebie nie docierają. Dzisiaj wieje i jutro tez ma wiać. Dlatego na jutro prąd na TGE będzie w cenie 187 zlMWh. Czyli 100 zł taniej jak wiatraki stoją. Człowieku nie rozumiesz tego ??????
Zbulwersowany |
Wiatr wieje wiatraki pracują - prąd 100 zł taniej !!!!! Zrozum ....
Marek |
Moja pv jesteś bardzo aktywny pod każdym artykułem !!!! Czym się w życiu zajmujesz. Masz dużo czasu na zawracanie głowy innym. Jesteś bezrobotnym czy ktoś Ci płaci za ta bezsensowana pisaninę ?
Seba |
I bardzo dobrze, przy tych podwyżkach prądu przedsiębiorstwa będą szukać tanich źródeł i będą podpisywać umowy PPA z farmami a wtedy niech się wypcha wielka energetyka oraz aukcje. Już nie będą potrzebne aby dalej się rozwijać!
MojaPV |
@zbulwersowany no i? kolego widzę, że ty nie rozumiesz mechanizmu... co z tego że masz cene na TGE ileś tam gdy wieje? Zrozum - to nie ma znaczenia! dlaczego? Bo cena ta nie ma nic wspólnego z kosztem! Otóż w ststemie masz x mocy konwencjonalnej, która musisz utrzymać i odtworzyć. To, że na dzien czy dwa wiatraki ci zaniżą cenę jest ułudą bo i tak odbije się to z nawiązką w inne dni. Gdyby wiało codziennie i system nie musiałby być opierany o inne źródła to tak! zgoda! wiatraki obniżają cenę ale jest inaczej! One powodują tylko większą zmienność cen a nie niższe ceny w dłuższym okresie czasu.
Seba |
Pan zabawny pv oraz te jego psedonaukowe teorie. Teraz ostro promuje pv z tego co widzę a przecież słońce tak samo jak wiatr zmienne jest. A jeszcze tak całkiem niedawno uważał że energia z pv to samo zło. Można powiedzieć że zmienia poglądy w zależności z której strony zawieje
EcoSolar.pl |
Tego typu inwestycje powinny być opłacalne bez wsparcia. Szczególnie nie powinno być wsparcia dla dużych wiatraków bo jeśli gdzieś nie są rentowne to nie powinny być stawiane w takich miejscach i tyle. Przy pewnym poziomie kosztów energii żadne OZE nie będzie wymagało wsparcia. Przy wszelkich dotacjach jest zbyt dużo nieporozumień i dwuznacznych sytuacji.
Seba |
Pan zabawny pv oraz te jego psedonaukowe teorie. Teraz ostro promuje pv z tego co widzę a przecież słońce tak samo jak wiatr zmienne jest. A jeszcze tak całkiem niedawno uważał że energia z pv to samo zło. Można powiedzieć że zmienia poglądy w zależności z której strony zawieje
MojaPV |
@Ecosolar 100% racji
azaz |
@EcoSolar.pl w tym zasmrodzonym ponad wszelką miarę grajdole wszelkie dotacje są beee poza dwoma wyjątkami : górnictwo i bandę czworga w energetyce można dotować bez opamiętania, co zresztą czynią gorliwie kolejne rządy
Lol |
Azaz, zapomniałeś o czarnych...
Polak |
Już wielokrotnie apelowałem do forumowiczów by ignorowali trolla MoajPustamakówka, albo po prostu omijali jak gówno w trawie, bo jak wiemy, niektórych rzeczy się nie rusza, bo śmierdzą :) Tego pustaka nie da się przekonać, tak samo jak nie przekonasz terrorysty, że po śmierci nie czeka na niego tabun dziewic. Nie wiem na co ten matoł liczy, ale ewidentnie pomyliły mu się portale.
Polak |
Coś na przyjemny weekend: https://www.bloomberg.com/features/2018-kaprun-hydroelectric-station-battery/?srnd=premium-europe
Seba |
@Polak tak masz rację, ale czasami trzeba się pośmiać a on dostarcza niezłej rozrywki, raczej sam nie wierzy w to co pisze ale dla dobra partii robi z siebie błazna @ecosolar coś co nie szkodzi zdrowiu powinno mieć wsparcie, dlaczego el. węglowe które szkodzą przeogromnie dostają wsparcie a jesteś przeciwny wspomaganiu tych co mają pozytywny wpływ?
Lol |
Dwa pierwsze komentarze, koleś prowadzi dialog wewnętrzny? To się leczy w zakładach zamkniętych.
jOOj |
Lubię portale z takimi informacjami, ponieważ czytając komentarze widzę że nie otaczają mnie sami kretyni i że jeszcze są ludzie analizujący fakty i logicznie myślący. Dzięki i pozdrawiam! Oczywiście poza małymi wyjątkami jak "MojaPV" traktującymi fakty i dane wybiórczo!
TwojaTV |
co admin telefon dostałeś znowu od komucha MojaTW? :) cenzura jak w PRL :)
Rafał |
Niemal 230 miliardów zł - tyle bezpośrednio Polacy dopłacili do górnictwa i energetyki opartej na węglu w latach 1990-2016. Wraz z tzw. kosztami zewnętrznymi ukryty rachunek za węgiel rośnie do astronomicznej kwoty 1 biliona 973 miliardów zł. Najnowsza analiza think-tanku ekonomicznego WiseEuropa pokazuje też, że przy obecnej polityce energetycznej subsydia jeszcze wzrosną, o co najmniej 30 proc.
Wiesniak |
Gajowiecki postaw sobie nawet 20 wiatraków ale pod świń domem. Życzę dużo kasy.Powodzenia
Wiesniak |
Oczywiście pod swoim domem a nie świń Przepraszam
Polak |
@Wieśniak: zajmij się chłopku roztropku tym na czym się znasz najlepiej, czyli wypasaniem świń.
analityk |
w 2019r cena energii elektrycznej bedzie wynosic 0,302zł za 1kwh wzrost o 20% w stosunku do ceny obecnej obecna aukcja pokazała ze wiatraki moga wytwarzac energie elektryczna ponizej 0,20zł za 1kwh chcecie miec droga energie zlikwidujcie wszystkie wiatraki tyle w temacie

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...