Firmy z Niemiec zdominują inwestycje w polskim wietrze

Firmy z Niemiec zdominują inwestycje w polskim wietrze
Fot. innogy
REKLAMA

Przy zerowej aktywności państwowych koncernów energetycznych z wyjątkiem PGE w przeprowadzonej w listopadzie aukcji „wiatrowej”, a także wobec nieudanego startu prywatnej Polenergii, która zaoferowała zbyt wysokie ceny za energię, największymi wygranymi tej aukcji są firmy z Niemiec.

Honor polskiej państwowej energetyki w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW obroniła Polska Grupa Energetyczna, która dzięki uzyskanym gwarancjom sprzedaży energii zbuduje w woj. zachodniopomorskim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 88 MW.

To jednak jedyny państwowy koncern energetyczny, który uruchomi nowe inwestycje w energetyce wiatrowej dzięki ostatniej aukcji. Pozostałe – Tauron, Energa i Enea – mimo zapowiedzi kierownictwa tych grup na temat zamiaru przechodzenia na mniej emisyjny miks wytwórczy, nie skorzystały z okazji, jaką dała ostatnia aukcja „wiatrowa”.

Największym wygranym tej aukcji miała być kontrolowana przez Dominikę Kulczyk prywatna Polenergia, jednak jej projekty na łączną moc 199 MW nie zostały zakwalifikowane do wsparcia z powodu zaoferowania cen za energię wyższych od cen, które zgłosiła konkurencja.

W tej sytuacji największym wygranym tej aukcji są polskie spółki należące do deweloperów wywodzących się z Niemiec.

Zaraz po podaniu wyników aukcji przez Urząd Regulacji Energetyki wygraną pochwaliło się Innogy, które uzyskało gwarancje sprzedaży energii dla farmy wiatrowej mającej powstać w Żukowicach na Dolnym Śląsku, której moc wyniesie 33 MW, a także dla większej farmy wiatrowej o mocy 52,2 MW w Dolicach w woj. zachodniopomorskim.

To jednak nie Innogy jest największym beneficjentem tej aukcji. Wsparcie dla projektów o większej mocy zabezpieczył wywodzący się również z Niemiec deweloper PNE, który w naszym systemie aukcyjnym uruchomi farmy wiatrowe o łącznej mocy 174 MW – chodzi o zlokalizowane w północnej części kraju projekty Jasna o mocy 132 MW oraz Barwice o mocy 42 MW. Obie inwestycje będą realizowane za pośrednictwem spółki WKN aktywnej na naszym rynku od roku 2008.

Budowa farm wiatrowych należących do PNE powinna rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Uruchomienie farmy wiatrowej Barwice ma nastąpić jeszcze w 2019 r., a farmy wiatrowej Jasna rok później.

PNE podaje, że na pierwszą farmę wiatrową złoży się 14 turbin, co daje jednostkową moc 3 MW, a na drugą 39 turbin co daje nawet jeszcze większą jednostkową moc 3,4 MW.

Niemiecki deweloper już zapowiada przygotowanie kolejnych projektów wiatrowych, które mógłby zgłosić do następnych aukcji.

Dużym beneficjentem ostatniej aukcji jest też inny niemiecki deweloper WPD, który dzięki skutecznemu złożeniu ofert w systemie aukcyjnym zrealizuje projekty wiatrowe o łącznej mocy 102,5 MW. Złożą się na to projekty Jarocin-Koźmin o mocy 42,5 MW (17 turbin), Słupca-Kołaczkowo o mocy 45 MW (15 turbin), Jarocin Wschód o mocy 5 MW (2 turbiny) oraz Krotoszyn o mocy 10 MW (4 turbiny). Wszystkie farmy wiatrowe WPD mają rozpocząć produkcję energii do końca 2020 r.

Podstawowa strategia WPD wchodzenia na rynki we wczesnym okresie i niepoddawania się w trudnych czasach znowu okazała się prawidłowa. Zawsze wierzyliśmy w polski rynek i utrzymywaliśmy tu nasz zespół – komentuje dr Hartmut Brösamle z WPD.

Niemiecki deweloper rozpoczął działalność w Polsce za pośrednictwem utworzonej w naszym kraju spółki WPD Polska w roku 2012. Do tej pory realizował projekty na łączną moc 250 MW, z czego wybudowano 20 MW.

To nie koniec listy niemieckich firm, które wygrały przeprowadzoną w listopadzie przez URE aukcję „wiatrową”. Na liście beneficjentów jest jeszcze polska spółka niemieckiego koncernu energetycznego E.ON, która do tej pory zrealizowała w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 160 MW.

W ostatniej aukcji spółka E.ON Energie Odnawialne zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii dla mniejszego projektu wiatrowego. Portal Gramwzielone.pl nie uzyskał odpowiedzi na pytanie dotyczące szczegółów tej inwestycji.

W aukcji, o której mowa, mogli wziąć udział wytwórcy energii elektrycznej w planowanych instalacjach wiatrowych lub fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

Liczba ofert, które wygrały aukcję, wyniosła 31, a średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert wyniosła 196,17 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 157,80 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 216,99 zł/MWh.

Sprzedano ponad 41,996 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 8,238 mld zł.

Kolejna aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW ma się odbyć w tym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (39)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PLM |
obawiam się, że w obecnych realiach politycznych to nie jest tekst który mógłby pomóc branży
MojaPV |
Jakieś wątpliwości kto jest beneficjentem polityki klimatycznej UE? Kreowanej w dużym stopniu przez Niemcy.
alik |
alik do MojaPV Tak, są beneficjentem na życzenie PiS, który zniszczył polskie wiatraki
Denis_wind |
Rynek samochodowy już od lat 80 zdominowały, Janusz i Grażyna jeżdzą niemieckim wozem.
Radek |
Zainwestowali ogromne środki to teraz dysponują kompetencjami i narzędziami. To można było łatwo przewidzieć. Dziękuję
Arek |
Pieprzony PIS. Nas wykończył a Niemcom daje stałe warunki na 15 lat. Szlag by ich trafił!!!
Ala |
Swoich Polaków wbili w ziemie przez cenę zielonych świadectw nawet po 23 złote za MWH jakiś czas temu a Niemcom stwarzają stałe warunki na 15 lat. To polityka patriotyczna.
Donat |
Moja PV. To twoi Niemca dają. Co ty na to slugusie jeden ? Tylko mi nie pitol o wolnym rynku.
Marek |
Moja PV to jednak wiatr może być tańszy od węgla i to o polowe !!! Co ty na to ????? Twoje teorie do kosza!!!
Andrzej |
@MojaPV a cena za CO2 z elektrowni PL i DE to jest inna przepraszam?
MojaPV |
@alik "zniszczył polskie wiatraki" :) tyle co dziś się na nich zarabia nigdy się nie zarabiało :) ignorancie
MojaPV |
@denis no a od ilu lat Niemcy oszukiwali na emisjach spalin i zużyciu paliwa? :)
MojaPV |
@Radek To ja zainwestuję ogromne środki w produkcję fasoli tylko daj mi możliwość kształtowania polityki UE dotyczacej fasoli taką samą jak mają Niemcy w stosunku do rynku energii. Wprowadzę obowiązkowe ilości konsumpcji fasoli w każdym kraju UE :)
MojaPV |
@Marek Po ile jest energia z wiatru kiedy nie wieje? tańsza o połowę? :) a deszczówkę też uważasz za tańszą i dlatego nie korzystasz z wodociągów? :)
MojaPV |
do reszty pierdów aż żal się odnosić :)
MojaPV |
@Andrzej Owszem jest inna - widzisz taki drobny zbieg okoliczności, że największy niemiecki producent z węgla RWE na krótko przed tymi dużymi wzrostami CO2 pozawierał transakcje terminowe na CO2 po 6-7 euro. Ale to zupełny zbieg okoliczności jest pewnie...
alik |
Moja PV Jeśli jak mówisz, że wiatraki to złoty interes dzięki PiS-owi, to powiedz mi dlaczego PiS nie widzi dla tej energii przyszłości i chce ją zniszczyć ignorancie ?
Radek |
@MojaPV A firmy duńskie? Znakomite kontrakty w energetyce wiatrowej. To Dania kształtuje politykę innych krajow? Nie ale zwietrzyla szanse. A firmy hiszpanskie? To samo. Wielkie sukcesy. Być może teraz jest już za późno dla nas. Rynek podzielony. Szansa na nową gałąź gospodarki przepadła. Na szczęście w wielu dziedzinach jesteśmy cenionym podwykonawcami firm niemieckich. Beda zlecenia.
MojaPV |
@Radek nie "być może" tylko z pewnością jest zbyt późno więc nie ma się czym podniecać. A "wietrzenie szansy" to ja mam gdzieś, wolę polegać na sobie a nie na wietrzeniu szans zależnych od innych.
MojaPV |
@alik bo zwiększanie jej potencjału na obecny moment przyniosłoby wiecej szkody niż pożytku, lepiej rozwijać inne oze, których mamy mniej niż wiatru. A interes to jest dla firm wiatrowych a nie konsumentó energii.
Wazelina |
Moja pv to faktycznie totalny oszołom !!!
Ala |
Ignorujecie pierdy mojej pv !! Szkoda czasu
MojaPV |
"First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win" Najpierw cię ignorują, potem się śmieją, potem z tobą walczą a później wygrywasz :)
PLM |
@MojaPV szanuję a nawet podziwiam Twoją wytrwałość na tym forum pomimo tylu argumentów ad personam, których użyto (swoją drogą to pokazuje poziom niektórych użytkowników forum) niemniej jednak nie masz racji mówiąc "na końcu wygrywasz" - następne dziesięciolecie pokaże, że nie ma innej alternatywy niż OZE w elektroenergetyce, a mówienie perspektywach węgla jest tylko zbędnym przedłużaniem agonii pacjenta - węgiel musi się kurczyć, a w finalnie (po 2030 r.) będzie stanowił rezerwę systemu, o ile w ogóle przetrwa
PV |
@MojaPV hipokryto odpowiedz na pytanie. Jaka jest w wyniku tej polityki klimatycznej cena CO2 za emisje z niemieckiej elektrowni i z polskiej elektrowni. Czym różnią się warunki w polskich aukcjach dla polskich firm i polskich spółek niemieckich firm? Czym różnią się warunki udziału w niemieckich aukcjach dla niemieckich firm i niemieckich spółek polskich firm?
TwojaTV |
MojaTW@ wstaliście z kolan, nawet żeby postawić wiatrak potrzebujecie Niemców, tak jak Ruskiego węgla aby wasza wsiowa energetyka miała co palić, a Polskie firmy niszczycie, wsiowe głupki ;)
Seb |
Tylko ze to ty jesteś po tej drugiej stronie panie pierdypv, chyba cieszysz się tylko z własnej głupoty
xq |
Niestety to prawda -niemieckie firmy zdominują nasz rynek. Przez lata byli najbardziej konsekwentni i wytrwali a obecnie oferują najlepsze warunki i przejmuja projekty. Pewno skonczy się tak że z duzym przebiciem kupią od nich portfolia nasze narodowe koncerny energetyczne. Brak stabilnej polityki tak się kończy. Nasze koncerny dawno powinny były konsolidować rynek OZE ale wazniejsza była polityczna ideologia .Szkoda
MojaPV |
@PLM Ale ja się zgodzę z tym, że udział węgla będzie spadał i musi spadać - to dla mnie jest oczywiste. Jednak jeszcze przez długie lata będzie odgrywał u nas i przede wszystkim na świecie wielką rolę. Obecnie odgrywa DOMINUJĄCĄ rolę (czego ten portal nigdy nie poda). A co do Twojego porówannia - wiesz to mniej więcej tak jakby stwierdzić, że skoro kiedyś i tak umrzesz to może lepiej już dziś Cię zabić żeby nie przedłużać... no sorry. Pozdrawiam
MojaPV |
@PV gdybyś cokolwiek kminił to wiadziałbyś, że na każdej aukcji każdy może kupować a nie że są jakieś specjalne aukcje dla polskich firm i specjalne dla niemieckich. Największy niemiecki emitent jakimś dziwnym zbiegiem kolicznośći nakupował uprawnień aż do 2023 roku po 6-8 euro - wierzysz w taki fart? :)
PV |
@MojaPV jak zwykle odwracasz kota ogonem i celowo mieszasz kwestie aukcji CO2 z aukcjami OZE o których jest tu mowa. BTW czy ktoś polskiemu emitentowi zabronił kupić za tyle na aukcjach CO2?
MojaPV |
@PV co ty pierdaczysz? pytasz o jedno potem piszesz o drugim o co ci chodzi? I nie pytaj czy ktoś polskiemu emitentowi zabronił tylko zapytaj czy ktoś polskiemu emitentowi podszepnął w dobrym momencie kiedy warto kupić :)
PV |
@MojaPV przez ile lat CO2 chodziło na rynku po 6 euro albo mniej? Od jak dawna było wiadomo, że wejdzie reforma ETS i co spowoduje? Tylko zły Niemiec nie zadzwonił do PGE i nie powiedział. Żenujące jest to twoje udowadnianie teorii jak to zły Niemiec rządzi światem i cały czas knuje jak zaszkodzić Polakowi
MojaPV |
@PV no własnie :) sam się pogrążasz - jak coś od lat "po ileś chodzi" to musisz mieć naprawdę dobry cynk żeby wiedzieć kiedy się to zmieni :). Ciekawe jest to, że jak kilka lat wcześniej spadało (pomimo wcześniejszych "reform") to RWE nie było obkupione po korek :) taki kolejny zbieg okoliczności :) . I nie oszukuj się, to żadna reforma tego nie zmieniła (bo ceny zaczęły iść w górę dopiero pół roku po jej wprowadzeniu). Gdyby to reforma miała zmienić to ceny rosłyby przed jej wprowadzeniem bo sam piszesz, że było o niej wiadomo. Jak chcesz być frajerem to wierz w dobranocki. To jest tak samo sterowany rynek jak zielone certyfikaty - ten kto ma dojście ten zarabia.
PV |
Ten "cynk" o którym piszesz to zatwierdzenie reformy ETS w 2017. Skoro wtedy zgodził się na nią polski rząd to chyba o niej od 2017 wiedział co nie? I czemu nie dał cynku PGE żeby taniej kupiło? Druga rzecz- wytłumacz mi o tej reformie ETS jak "ceny zaczęły iść w górę dopiero pół roku po jej wprowadzeniu" skoro MSR wszedł dopiero od 2019. Chętnie się też dowiem co to były za "reformy" wcześniej mimo których ceny CO2 chodziły po parę euro. Zaraz pewnie się tu dowiem, że spekulacja na rynku zielonych certyfikatów w PL to też przez Niemców, więc na wszelki wypadek kończę ten wątek.
MojaPV |
@PV kończysz bo skończyły ci się zrgumenty :). Chcesz przykładów wcześniejszych reform? choćby słynny "backloading" czyli wycofanie z rynku częśći podaży żeby podwyższyć cenę - gówno to dało. Zrozum dzbanie, że to nie żadna reforma podniosła ceny tylko decyzja polityczn a kto miał cynk, że do nich dojdzie ten zyskał.
Towarzysz Kaczyński |
Moja PV w pracy od rana? Pozdrawiam Towarzyszu!
Petro |
To my Polskie firmy realizowalismy te projekty , dlaczego żadna Polska grupa energetyczna nie odkupiła tych projektów ???? Był taki czas , że Ci straszni Niemcy zgłosili sie z ofertą kupna i kupili płacąc uczciwie za nasza pracę . Dlatego teraz jak czytam ten jazgot kundli mi sie rzygac chce.
Petro |
To my Polskie firmy realizowalismy te projekty , dlaczego żadna Polska grupa energetyczna nie odkupiła tych projektów ???? Był taki czas , że Ci straszni Niemcy zgłosili sie z ofertą kupna i kupili płacąc uczciwie za nasza pracę . Dlatego teraz jak czytam ten jazgot kundli , mi sie rzygac chcę.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...