Francja ogłosiła kolejną aukcję dla offshore

Francja ogłosiła kolejną aukcję dla offshore
Fot. EDF
REKLAMA

Rząd Francji ogłosił kolejną aukcję dla inwestorów planujących uruchomienie morskich farm wiatrowych. Jednocześnie francuskie władze sfinalizowały negocjacje dotyczące obniżenia taryf przyznanych w pierwszych aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej, które przeprowadzono kilka lat  temu.

Paryż ogłosił aukcję dla inwestorów chcących zbudować farmy wiatrowe o łącznej mocy 500 MW, które powstaną w pobliżu Dunkierki.

Na złożenie ofert inwestorzy będą mieć cztery miesiące. Wiadomo, że udziałem w aukcji są zainteresowani potentaci sektora offshore – obok francuskich koncernów energetycznych EDF i Engie to także m.in. hiszpańska Iberdrola, szwedzki Vattenfall, norweski Equinor, portugalski EDPR, zainteresowane mają być ponadto kanadyjski deweloper Boralex oraz belgijska firma Elicio.

Przed uruchomieniem kolejnej aukcji francuskie władze zdążyły wyjaśnić zamieszanie, które powstało po tym, jak Paryż zdecydował się przystąpić do negocjacji zmierzających do obniżenia stawek za produkcję energii z morskich wiatraków, które przyznano w poprzednich aukcjach.

Tamte aukcje przeprowadzono jeszcze w latach 2012-14. Inwestorzy, którzy je wygrali, uzyskali prawo do sprzedaży energii – jak na aktualne warunki – po bardzo wysokich cenach.

Chodzi o nagrodzony w aukcji z 2012 r. i należący do hiszpańskiej Iberdroli i Eole RES projekt St-Brieuc o mocy 496 MW, a także o zgłoszone przez EDF projekty Courseulles-sur-Mer o mocy 450 MW, St-Nazaire o mocy 480 MW i Fecamp o mocy 498 MW.

Renegocjacja warunków sprzedaży energii objęła też dwa projekty o mocy po 496 MW, które zostały zgłoszone w aukcji z 2014 r. W tym przypadku inwestorem jest konsorcjum z udziałem francuskiego koncernu energetycznego Engie.

Teraz w wyniku podjętych negocjacji beneficjenci tamtych aukcji zgodzili się na obniżenie zagwarantowanych kilka lat temu cen energii z 200 EUR/MWh do 150 EUR/MWh.

Francuskie stowarzyszenie sektora morskiej energetyki wiatrowej FEE (France Energie Eoline), odnosząc się pozytywnie do finału negocjacji francuskiego rządu z inwestorami, założyło, że wpłynie to na zmniejszenie kosztów wsparcia dla tych inwestycji łącznie o około 15 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...