7 GW w projektach wiatrowych, część można przekształcić w PV

7 GW w projektach wiatrowych, część można przekształcić w PV
Foto. EDP Renovaveis
REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej policzył, że na polskim rynku energetyki wiatrowej funkcjonują 583 projekty o łącznej mocy nawet około 7 GW. Jednak tylko część tych projektów ma szansę na realizację w obecnych uwarunkowaniach prawnych.

Zdaniem Instytutu, na krajowym rynku jest ok. 6 GW w projektach wiatrowych z umowami przyłączeniowymi, w tym dla ok. 2 GW inwestorzy posiadają ważne pozwolenia na budowę.

Część projektów z ważnym pozwoleniami budowlanymi może zagospodarować przeprowadzona tydzień temu aukcja, w której wsparciem w postaci gwarantowanej ceny energii mogą zostać objęte projekty farm wiatrowych o mocy nawet około 1 GW.

Na razie nie wiadomo, ile z projektów wiatrowych dzięki ostatniej aukcji przejdzie do etapu budowy i uruchomienia wytwarzania. Póki co musimy czekać na ogłoszenie wyników tej aukcji przez Urząd Regulacji Energetyki.

W obecnej sytuacji prawnej trudno oczekiwać uruchomienia farm wiatrowych, dla których inwestorom nie udało się zabezpieczyć wszystkich pozwoleń do czasu przyjęcia w 2016 r. ustawy „odległościowej”, która zablokowała możliwość realizacji projektów nieposiadających pozwolenia na budowę.

Biorąc pod uwagę uzupełnianie się w ciągu doby lub roku profili produkcji energii słonecznej i wiatrowej, pozostałe projekty wiatrowe można przekształcić na projekty fotowoltaiczne bez uszczerbku dla stabilności sieci, trzeba tylko odpolitycznienia decyzji przyłączeniowych i lokalizacyjnych – te nie powinny wykluczać tanich źródeł OZE, w tym obecnie przede wszystkim wiatrowych – które powinny być oparte na wiedzy technicznej, realnym potencjale i wpływie nowych źródeł energii na koszty energii elektrycznej. Projekty te mogłyby uzyskać wsparcie w systemie aukcyjnym lub też mogłyby być rozwijane na warunkach rynkowych – komentuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

– Ponadto brakuje kompleksowego, profesjonalnego sieciowego studium „przyłączeniowego” dla OZE. Oprócz potencjału tkwiącego w projektach wiatrowych rozwijane są też projekty elektrowni słonecznych. Tych jest ponad 2 GW. Na tym nie koniec. Kompatybilność profili słonecznych i wiatrowych daje możliwość przyłączania niemal równoważnych mocy słonecznych w punktach sieci, gdzie już na terenie całego kraju działają wiatraki (w Polsce to ok. 5,9 GW). Mówimy więc o możliwym bieżącym potencjale kilku GW fotowoltaiki, które można w Polsce przyłączyć do sieci do 2022 r. – dodaje Grzegorz Wiśniewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,, pozostałe projekty wiatrowe można przekształcić na projekty fotowoltaiczne bez uszczerbku dla stabilności sieci, trzeba tylko odpolitycznienia decyzji przyłączeniowych i lokalizacyjnych – te nie powinny wykluczać tanich źródeł OZE, w tym obecnie przede wszystkim wiatrowych – które powinny być oparte na wiedzy technicznej, realnym potencjale i wpływie nowych źródeł energii na koszty energii elektrycznej.. " g to najlepsze możliwe ze znanych mi podsumowanie niekompetencji w zarządzaniu przez obecną ekipę przyszłością rynku energetycznego w Polsce
alladyn-solar-batt |
,, Polska jest pod coraz większą presją UE związaną z realizacją celów dotyczących OZE w finalnej konsumpcji energii. Do 2020 r. powinien on wynieść 15 proc. Póki co, w udział OZE oscyluje na poziomie 12 proc. Eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi wskazują, że w Polsce wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie tworzenia sektora magazynowania energii, umożliwiającego płynną integrację tradycyjnych i odnawialnych źródeł zasilania sieci. Planowane przez rząd zmiany w prawie energetycznym to pierwszy krok w dobrą stronę – oceniają eksperci."
alladyn-solar-batt |
,, OZE, a magazyny energii Instytut podkreśla, że obecnie w okresie transformacji, kiedy z systemem elektroenergetycznym integrujemy coraz więcej OZE, magazynowanie energii może być pomocne w bardziej efektywnej jego eksploatacji, przedłużając czas życia istniejącej infrastruktury lub w przypadku awarii, obniżając ilość energii niedostarczonej do odbiorców. Magazynowanie ma więc istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego."
alladyn-solar-batt |
,, FINANSE Polska walczy o OZE, ale pominięto jedną rzecz. Rząd zabiera się za łatanie dziur oprac. Paweł Bednarz wczoraj 20:2312 320 Polska musi zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym do 2020 r. Foto: Shutterstock Polska musi zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym do 2020 r. REKLAMA Polska jest pod coraz większą presją UE związaną z realizacją celów dotyczących OZE w finalnej konsumpcji energii. Do 2020 r. powinien on wynieść 15 proc. Póki co, w udział OZE oscyluje na poziomie 12 proc. Eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi wskazują, że w Polsce wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie tworzenia sektora magazynowania energii, umożliwiającego płynną integrację tradycyjnych i odnawialnych źródeł zasilania sieci. Planowane przez rząd zmiany w prawie energetycznym to pierwszy krok w dobrą stronę – oceniają eksperci. Nowelizacja Prawa energetycznego została opracowana w Ministerstwie Energii i skierowana do konsultacji społecznych. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez resort, projekt ma na celu ułatwienie dalszego rozwoju nowoczesnej energetyki w Polsce, w tym sektora OZE, poprzez stworzenie jasnych ram dla funkcjonowania rynku magazynowania energii. – Ewolucja polskiej gospodarki w kierunku gospodarki niskoemisyjnej nie będzie możliwa bez zapewnienia odpowiedniej elastyczności systemu energetycznego, pozwalającej na uniezależnienie procesu wytwarzania energii od jej zużycia. Będzie to miało kluczowe znaczenie, gdy krajowy system elektroenergetyczny zostanie zdominowany przez OZE o zmiennej wydajności. Dostosowywanie ilości produkowanej energii do przewidywanego zapotrzebowania będzie wówczas niemożliwe. Brakującą moc lub jej gromadzenie w przypadku nadprodukcji będą mogły zapewnić jedynie magazyny energii – mówi Michał Ramczykowski, prezes Zarządu Europejskiego Instytutu Miedzi. OZE, a magazyny energii Instytut podkreśla, że obecnie w okresie transformacji, kiedy z systemem elektroenergetycznym integrujemy coraz więcej OZE, magazynowanie energii może być pomocne w bardziej efektywnej jego eksploatacji, przedłużając czas życia istniejącej infrastruktury lub w przypadku awarii, obniżając ilość energii niedostarczonej do odbiorców. Magazynowanie ma więc istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego. Przygotowana przez resort energii nowelizacja zakłada przede wszystkim zniesienie formalnych barier, które obecnie uniemożliwiają inwestorom uzyskanie korzyści ekonomicznych z tytułu magazynowania energii elektrycznej, tym samym ograniczając rozwój branży - zaznacza Instytut Miedzi. Wśród głównych zmian wymienia przede wszystkim wprowadzenie jednolitego systemu koncesjonowania i rejestracji magazynów energii elektrycznej, określenie jasnych zasady współpracy magazynu energii z siecią elektroenergetyczną, jednostkami wytwórczymi oraz odbiorcami."
alladyn-solar-batt |
,, Eksperci wskazują też, że warto zwrócić uwagę na przepisy zmieniające zasady rozliczania energii elektrycznej pobranej z sieci na potrzeby jej zmagazynowania, a także modyfikacje proponowane w ustawie o podatku akcyzowym. Zakładają one zmianę definicji nabywcy końcowego, wyłączającą z obowiązku akcyzowego nabycie energii elektrycznej przez podmiot magazynujący ją. Zwolnienie pozwoli uniknąć podwójnego obciążenia raz wytworzonej energii podatkiem akcyzowym ze względu na to, że akcyzą obciążona jest energia dostarczona do odbiorcy końcowego. Taki zabieg zrówna w tym aspekcie podmioty prowadzące działalność w zakresie magazynowania energii, z firmami posiadającymi koncesję na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną."
Jujko |
Ja proponuję liberalne podejście co do wielkości rotora i wysokości całego urządzenia dla projektów już z pozwoleniem, wydajniejsze rozwiązania to jest więcej energii z tych samych urządzeń i zatrzymanie cen energii mimo pozycji OZE na rachunku, no i hybrydy pv z wiatrem coś na miarę Vestasa pv korzysta z falownika wiatraka co obniża łączny koszt .Podobno
alladyn-solar-batt |
Do Jujko: a ja proponuję producentom wiatraków rozpoczęcie równolegle do dotychczasowej produkcji wiatraków z generatorami energii elektrycznej - produkcji wiatraków jakich zadaniem jest sprężanie i wysyłanie sprężonego powietrza do magazynów energii, którą w czasie gdy najbardziej jest potrzebna odbiorcom można użyć do napędzenia pierwszego stopnia turbiny gazowej. Efekt- energia elektryczna na żądanie z absorbcją 30% bilansu takiej turbiny z energii pierwotnie wytworzonej przez wiatr. Wówczas lobby BigEnergy będzie miało wybite zęby i wytrącony oręż w argumentacji o,, niestabilnych" (w tym wiatrowych) OZE. Tutaj już czas prostych rozwiązań przeminął.
sol |
@Alladyn. Wszystko można. Właśnie na tym polega produkcja energii elektrycznej niejako "matki" innych energii do wielu zastosowań. Nadchodzi czas odsunięcia energetyków "inteligentnych inaczej" od zarządzania tą materią.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...