Jakie ceny w aukcji "wiatrowej" zaoferowali inwestorzy?

Jakie ceny w aukcji "wiatrowej" zaoferowali inwestorzy?
Fot. Acciona
REKLAMA

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy Urząd Regulacji Energetyki poda wyniki przeprowadzonej w poniedziałek aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW. Z ankiety Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wiadomo, jakie ceny mogli zaoferować inwestorzy wiatrowi, którzy powinni być głównymi beneficjentami poniedziałkowej aukcji.

Aukcja oznaczona jako AZ/6/2018 odbyła się 5 listopada i była przeznaczona dla instalacji nowych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, wykorzystujących wyłącznie energię wiatru na lądzie lub wyłącznie energię promieniowania słonecznego.

Wiadomo, że z uwagi na niższe koszty produkcji w przypadku wielkoskalowych projektów, ta aukcja powinna zostać zdominowana przez inwestorów oferujących energię z farm wiatrowych – w przeciwieństwie do aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinny zdominować projekty PV.

Maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze przeprowadzonej w poniedziałek aukcji to 45 TWh oraz 15,75 mld zł. Dodatkowo maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji przez wytwórców zlokalizowanych poza obszarem Polski, to 67,9 GWh oraz 26,042 mln zł.

Na wyniki aukcji, które poda Urząd Regulacji Energetyki, musimy jeszcze poczekać. Tymczasem Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przeprowadziło podczas wczorajszej konferencji branży wiatrowej w Serocku ankietę nt. wyników aukcji wśród inwestorów, którzy do niej przystąpili.

W ankiecie PSEW wzięli udział inwestorzy, którzy do poniedziałkowej aukcji zgłosili projekty wiatrowe na łączną moc 1284,7 MW, przy jednostkowej mocy projektów od 4 MW do 135 MW – oferując sprzedaż łącznie 56,238 TWh energii elektrycznej, czyli ponad zaoferowany wolumen (45 TWh).

Zgłoszona przez tych inwestorów średnia cena miała wynieść 223,47 zł/MWh, przy rozpiętości cen od 195 zł/MWh do 274,5 zł/MWh. Cena „odcięcia” wyniosła 230 zł/MWh.

Jak ponadto wynika z ankiety PSEW, inwestorzy, którzy wzięli w niej udział, zaoferowali w ramach zgłoszonych ofert średni stopień wykorzystania mocy na poziomie 2952 godzin, przy czym minimalny poziom wyniósł 1867 godzin, a maksymalny 3678 godz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
xxx |
195 zł !? Naprawę !?
Xt |
Po 3 latach resztki z branży wykrwawiły sie aby cos zbudować . 223 zł /MWh to dobra patriotyczna cena dla kraju . Ciekawi mnie czy powstaną jakieś nowe projekty w branży .
xq |
Ciekawe ile z tego będzie wybudowane w ramach wygranych aukcji, a ile w podpisze w międzyczasie PPA .
xx |
Te 195 zł to jak nic jakies PV obliczone na zwrot po ok 12-15 latach.
xq |
Nie to PV obliczone na 7 lat.Przy 195 zł farma wiatrowa zwraca sie po 3 latach
inwestor |
Te dane są niewiarygodne. w mojej ocenie cena odcięcia będzie ok. 20 zł wyższa.
re |
195? dziś na rynku cena jest wyższa, to co po rozpoczęciu wytwarzania będziecie zwracać saldo dodatnie???
Fakty |
re... tez tego nie kumam , ale jaja ! Chyba ze cos wiedza ze te ceny wysokie to tylko przejsciowe i znow wroci do sredniej 150-160 zl ....
Mario |
Dramat
arek |
W cenie 195 zł /MWh nie powstanie realnie nic !!!! Po co ma ktoś produkować za 195 jak sprzeda na giełdzie za 250 zł/MWh !!!! Nie będzie przybywac mocy !!!
Ala |
195 zł !!! Nie możliwe. Zwrot po 15 latach !!!! Coś tu dziwnie wygląda??? Może to państwowe spółki !!! Może dotacje wysokie dla niektórych ????

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...