Duńczycy sprzedali ostatnie wiatraki w Polsce za 0,5 mln euro

Duńczycy sprzedali ostatnie wiatraki w Polsce za 0,5 mln euro
Fot. Jfz, wikimedia cc
REKLAMA

Duński fundusz Athena Investments jeszcze kilka lat temu posiadał w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 120 MW. Teraz opuszcza nasz rynek po sprzedaży posiadanych jeszcze w Polsce ostatnich dwóch wiatraków.

Fundusz Athena Investments – funkcjonujący wcześniej jako Greentech Energy Systems A/S – poinformował o sprzedaży znajdującej się w naszym kraju, niewielkiej farmy wiatrowej. Wiatraki wchodzące w jej skład zostały uruchomione już ponad dekadę temu i pozostawały jedynymi aktywami funduszu po sprzedaży pozostałych polskich aktywów firmie EDF.

Inwestycja, o której mowa, składa się z dwóch turbin Enercona o łącznej mocy 1,6 MW, które rozpoczęły produkcję energii w sierpniu 2006 r.

Farma wiatrowa Połczyno została objęta systemem wsparcia w postaci zielonych certyfikatów, stanowiących podstawowe źródło przychodów inwestora obok sprzedaży energii elektrycznej.

Wiatraki wchodzące w skład farmy wiatrowej Połczyno wyprodukowały w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku 1,754 GWh energii elektrycznej w porównaniu do 2,103 GWh wyprodukowanych w analogicznym okresie 2017 r.

Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym kwartale, po spełnieniu warunków zapisanych w umowie. Duński fundusz nie ujawnił, kto jest nabywcą wiatraków.

Wcześniej fundusz Athena Investments posiadał w naszym kraju także inne aktywa w energetyce wiatrowej, które jednak w roku 2016 sprzedał francuskiemu EDF Energies Nouvelles. Tamta transakcja objęła farmy wiatrowe Parnowo, Ustka, Puck i Smolęcin, których łączna moc wynosi 120 MW.

Athena Investments posiada obecnie farmy wiatrowe zlokalizowane we Włoszech (192,2 MW) i Hiszpanii (30 MW), a także farmy fotowoltaiczne w tych samych krajach o mocy odpowiednio 31 MW i 9,8 MW.

W pierwszych trzech kwartałach br. duński fundusz wyprodukował ze źródeł odnawialnych ogółem 275,2 GWh energii elektrycznej wobec 284,02 GWh wytworzonych z OZE przed rokiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kalicko |
Każdy zdrowomyślący ucieka z Polski
Prawda |
Jak tak dalej pójdzie to wszyscy opuszczą nasz PISoland!
MojaPV |
No ktos chyba je kupił nie? :)
lol |
Hehe no własnie i mam nadzieję, że to jakaś Polska firma ;)
Prezes |
węgiel, kopalnie, tradycyjne wartości

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...