Duńczycy sprzedali ostatnie wiatraki w Polsce za 0,5 mln euro

Duńczycy sprzedali ostatnie wiatraki w Polsce za 0,5 mln euro
Fot. Jfz, wikimedia cc
REKLAMA

Duński fundusz Athena Investments jeszcze kilka lat temu posiadał w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 120 MW. Teraz opuszcza nasz rynek po sprzedaży posiadanych jeszcze w Polsce ostatnich dwóch wiatraków.

Fundusz Athena Investments – funkcjonujący wcześniej jako Greentech Energy Systems A/S – poinformował o sprzedaży znajdującej się w naszym kraju, niewielkiej farmy wiatrowej. Wiatraki wchodzące w jej skład zostały uruchomione już ponad dekadę temu i pozostawały jedynymi aktywami funduszu po sprzedaży pozostałych polskich aktywów firmie EDF.

Inwestycja, o której mowa, składa się z dwóch turbin Enercona o łącznej mocy 1,6 MW, które rozpoczęły produkcję energii w sierpniu 2006 r.

Farma wiatrowa Połczyno została objęta systemem wsparcia w postaci zielonych certyfikatów, stanowiących podstawowe źródło przychodów inwestora obok sprzedaży energii elektrycznej.

Wiatraki wchodzące w skład farmy wiatrowej Połczyno wyprodukowały w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku 1,754 GWh energii elektrycznej w porównaniu do 2,103 GWh wyprodukowanych w analogicznym okresie 2017 r.

Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym kwartale, po spełnieniu warunków zapisanych w umowie. Duński fundusz nie ujawnił, kto jest nabywcą wiatraków.

Wcześniej fundusz Athena Investments posiadał w naszym kraju także inne aktywa w energetyce wiatrowej, które jednak w roku 2016 sprzedał francuskiemu EDF Energies Nouvelles. Tamta transakcja objęła farmy wiatrowe Parnowo, Ustka, Puck i Smolęcin, których łączna moc wynosi 120 MW.

Athena Investments posiada obecnie farmy wiatrowe zlokalizowane we Włoszech (192,2 MW) i Hiszpanii (30 MW), a także farmy fotowoltaiczne w tych samych krajach o mocy odpowiednio 31 MW i 9,8 MW.

W pierwszych trzech kwartałach br. duński fundusz wyprodukował ze źródeł odnawialnych ogółem 275,2 GWh energii elektrycznej wobec 284,02 GWh wytworzonych z OZE przed rokiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kalicko |
Każdy zdrowomyślący ucieka z Polski
Prawda |
Jak tak dalej pójdzie to wszyscy opuszczą nasz PISoland!
MojaPV |
No ktos chyba je kupił nie? :)
lol |
Hehe no własnie i mam nadzieję, że to jakaś Polska firma ;)
Prezes |
węgiel, kopalnie, tradycyjne wartości

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...