IEO: moc gotowych projektów wiatrowych sięga 7 GW

IEO: moc gotowych projektów wiatrowych sięga 7 GW
Fot. Vestas
REKLAMA

Opracowana przez Instytut Energetyki Odnawialnej „Baza Projektów Wiatrowych w Polsce 2018” zawiera aktualnie 583 projekty wiatrowe o łącznej mocy 7 GW. Jak zauważa IEO, to projekty będące na różnym etapie zaawansowania, jednak praktycznie wszystkie uzyskały już warunki przyłączenia, natomiast prawie 85 proc. ma już zawarte umowy przyłączeniowe.

Najwięcej warunków przyłączenia dla projektów wiatrowych, zebranych w bazie IEO, wydano w latach 2009 oraz 2016 – odpowiednio 78 oraz 74. Wśród projektów dominują te o mocy od 1 MW do 40 MW – to 423 projekty o łącznej mocy 3,5 GW. Ponad 40 proc. wszystkich warunków przyłączenia zostało wydanych przez Energę, a najwięcej projektów znajduje się w województwie pomorskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim.

Według szacunków Instytutu, tylko dla ok. 25-30 proc. mocy realizowanych wcześniej projektów, mających umowy przyłączeniowe, zdołano uzyskać pozwolenia budowlane zanim weszły w życie przepisy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, które praktycznie zablokowały możliwość wydawania nowych pozwoleń.

Projekty z ważnymi pozwoleniami na budowę będzie można zrealizować poprzez uczestnictwo w systemie aukcyjnym, ale także na warunkach rynkowych.

Aukcje dla projektów wiatrowych powyżej 1 MW odbędą się już 5 listopada, aukcja dla instalacji mniejszych, poniżej 1 MW powinna zostać przeprowadzona po 12 listopada. W tegorocznych aukcjach wytwórcy energii wiatrowej w instalacjach o mocy powyżej 1 MW mogą sprzedać nawet 45 GWh, a łączna moc może przekroczyć 1 GW.

Instytut przypomina, że nowelizowana w dniu 7 czerwca br. ustawa o OZE wprowadziła także zmiany łagodzące przepisy wprowadzone w 2016 roku ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Pozwolenia na budowę dotyczące elektrowni wiatrowych, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy, pozostaną ważne, o ile w ciągu 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy wydana zostanie decyzja o pozwoleniu na ich użytkowanie.

IEO zauważa, że pozostałe projekty wiatrowe – bez ważnych pozwoleń budowlanych, korzystając z wydanych warunków przyłączenia, mogą być zamieniane np. na projekty fotowoltaiczne, które nie podlegają specjalnym restrykcjom lokalizacyjnym – jak w przypadku elektrowni wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...