Hiszpańska ekspansja na Bałtyku

Hiszpańska ekspansja na Bałtyku
Morska farma wiatrowa Wikinger. Fot. Siemens
REKLAMA

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola wyrasta na czołowego inwestora w morskiej energetyce wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Hiszpanie oficjalnie uruchomili swoją pierwszą farmę wiatrową na Bałtyku jedną z największych, które do tej pory powstały na tym akwenie, a wkrótce powinni ruszyć z budową kolejnych wiatraków.

W tym tygodniu Iberdrola uruchomiła oficjalnie morską farmę wiatrową Wikinger, zlokalizowanej około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia.

Na powierzchni 34 km2 zainstalowano 70 turbin o jednostkowej mocy 5 MW, które dostarczyła firma Adwen, joint-venture zawiązane przez Gamesę (obecnie należącą do Siemensa) i Arevę.

Za dostawę fundamentów odpowiadały hiszpańskie firmy Windar i Navantia, a także duński Bladt. Dodatkowo Navantia odpowiadała za budowę morskiej stacji transformatorowej, która na Morze Bałtyckie została przetransportowana z hiszpańskiego Cadiz.

Energia z morskiej farmy wiatrowej Wikinger jest przesyłana na ląd za pomocą infrastruktury należącej do operatora 50Hertz, poprzez morską stację transformatorową, z wykorzystaniem technologii 220 kV AC (to pierwszy taki przypadek w niemieckim offshore, w którym dotąd wykorzystywano kable 150 kV), a następnie w lokalizacji Lubmin jest zamieniana na 380 kV.

Farma wiatrowa Wikinger, której budowa kosztowała 1,4 mld euro, to jedna z największych tego rodzaju inwestycji na Morzu Bałtyckim. Większa jest tylko uruchomiona jeszcze w 2013 roku u wybrzeży Danii farma wiatrowa Anholt o mocy 400 MW, a także postawiona w sąsiedztwie projektu Wikinger farma wiatrowa Arkona, na której niedawno zakończył się montaż wszystkich wiatraków o łącznej mocy 385 MW.

Hiszpanie w kolejnych latach jeszcze powiększą swoje aktywa w morskiej energetyce wiatrowej na Bałtyku.

W tegorocznej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech Iberdrola zabezpieczyła prawa do budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW (Hiszpanie nie ujawnili zaoferowanych cen za energię).

Wiadomo, że chodzi o projekt Baltic Eagle o mocy 476 MW oraz o mały projekt Wikinger Sud o mocy 10 MW, który ma stanowić rozszerzenie farmy wiatrowej Wikinger.

Obie farmy wiatrowe, które powstaną dzięki ostatniej aukcji, mają powstawać w tym samym czasie, aby zoptymalizować koszty inwestycji.

Po zrealizowaniu wszystkich trzech zaplanowanych farm wiatrowych Iberdrola stanie się największym inwestorem w morskiej energetyce wiatrowej na Bałtyku, posiadając wiatraki o łącznej mocy 850 MW.

Hiszpanie nie podają, jaki będzie uzysk energii z tych farm wiatrowych, zaznaczając jedynie, że generacja będzie odpowiadać około 45-procentowemu zapotrzebowaniu na energię całego landu Meklemburgia-Pomorze Wschodnie, w którym mieszka około 1,6 mln osób.

Na razie oprócz farmy wiatrowej Wikinger Iberdrola posiada inną morską farmę wiatrową o nazwie Duddon Sands (389 MW), którą uruchomiła na Morzu Irlandzkim w roku 2014 we współpracy z duńskim koncernem energetycznym Orsted. Ta inwestycja miała kosztować około 1,8 mld euro.

Obecnie Hiszpanie szykują się do budowy innej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Farma wiatrowa East Anglia One osiągnie moc 714 MW, a CAPEX tej inwestycji oszacowano na 2,8 mld euro. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w roku 2020.

Iberdrola postawi morskie wiatraki także u wybrzeży Francji, w ramach projektu Saint-Brieuc posiadającego rządowe gwarancje sprzedaży energii uzyskane w drodze aukcji. Farma wiatrowa mająca powstać około 20 km od wybrzeży Bretanii będzie się składać z 62 elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW.

Z kolei w USA hiszpański koncern posiada prawa do budowy – 50/50 proc. z duńskim funduszem Copenhagen Infraestructure Partners – morskiej farmy wiatrowej Vineyard Wind, która ma powstać u wybrzeży stanu Massachusetts i której moc ma sięgnąć 800 MW.

Cel hiszpańskiego koncernu to budowa potencjału w offshore na poziomie 3 GW do roku 2023.

Iberdrola to obecnie największy europejski inwestor w energetyce odnawialnej. Na koniec trzeciego kwartału br. Hiszpanie posiadali odnawialne źródła energii o łącznej mocy 29,59 GW, a obecnie miks wytwarzania energii w hiszpańskim koncernie już w ponad połowie bazuje na źródłach zeroemisyjnych.

W pierwszych 9 miesiącach tego roku Hiszpanie wypracowali zysk operacyjny w ujęciu EBITDA na poziomie 6,72 mld euro (+22,5 proc. r/r). W segmencie OZE hiszpański koncern zwiększył w tym czasie wynik EBITDA rok do roku aż o 38,1 proc., do poziomu 1,27 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
xx |
Hiszpania to ma fajnie bo jak nie słońce to wiatr. A u nas na Bałtyku? .. wróć na Bałtyku takie cuda? Z przyłączem tyle co za Ostrołękę.
analityk |
Bardzo się cieszę, że redakcja przeczytała mój komentarz i uwzględniła kolejny projekt off-shore na Bałtyku DZIĘKUJĘ :)
AST |
Inni potrafią działać a my tylko mówić. Najlepiej sadzać na stołki koncernów byłych wiceministrów z teczkami wypchanymi dyplomami ale życiowymi nieudacznikami. Dlatego jesteśmy w ogonie państw Unii.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...