Niemieckie wiatraki na pełnych obrotach. 50Hertz ma problem

Niemieckie wiatraki na pełnych obrotach. 50Hertz ma problem
Fot. 50Hertz
REKLAMA

Panująca w ostatnich dniach na północy Niemiec pogoda sprawia, że znajdujące się tam elektrownie wiatrowe pracują na pełnych obrotach. Operator systemu przesyłowego 50Hertz informuje, że w tym czasie stanął na granicy możliwości przyjmowania energii wiatrowej.

Do sieci 50Hertz, jednego z kilku operatorów niemieckiego systemu przesyłowego, podłączone są już elektrownie wiatrowe o mocy 18,5 GW (całkowity potencjał wiatraków w Niemczech zbliża się do 60 GW).

Panujące ostatnio warunki wietrzności sprawiają, że farmy wiatrowe na obszarze działalności 50Hertz pracowały z mocą ponad 15 GW. Rekord odnotowano we wtorek 23 października.

Jak wynika z liczb podanych przez WindEurope, w całym dniu 23 października udział energetyki wiatrowej w niemieckim miksie energetycznym sięgnął 52 proc., a wiatraki za naszą zachodnią granicą wyprodukowały w tym dniu aż 789 GWh energii elektrycznej.

W tym samym dniu w sieci 50Hertz poziom mocy wiatrowych sięgnął nawet 15,382 GW, co – jak podkreślił operator – odpowiada mocy 15 dużych konwencjonalnych elektrowni.

50Hertz w wydanym komunikacie zwraca uwagę, że to poziom bliski granic możliwości zarządzania systemem energetycznym.

Niemiecki operator informuje, że w celu zarządzenia systemem w czasie tak dużej generacji z wiatru zmuszony był do ograniczenia pracy wiatraków o mocy niemal 3 GW, ponieważ nie mógł już bardziej ograniczyć w tym czasie pracy konwencjonalnych źródeł energii. Jednocześnie w ramach tzw. redispatchingu niemiecki operator musiał aktywować podobną moc w innych częściach zarządzanej przez niego sieci.

Zbliżamy się do wielkości, które przybliżają zarządzanie siecią w ramach dostępnych środków do granic możliwości. Bez uruchomienia w 2017 roku połączenia miedzy Turyngią i Bawarią musielibyśmy zredukować pracę nawet jeszcze większej liczby elektrowni wiatrowych. Mimo dodatkowych linii przesyłowych i dużej skali interwencji, wszystkie nasze linie prowadzące na południe Niemiec były mocno eksploatowane – komentuje Dirk Biermann z 50Hertz.

Rozbudowa sieci jest w tyle za inwestycjami w źródła odnawialne. Potrzebujemy dodatkowych narzędzi, aby zabezpieczyć działanie systemu – nie tylko dotyczących sieci, ale także rynkowych – dodaje przedstawiciel niemieckiego operatora.

Niemcy to europejski lider w produkcji energii wiatrowej. Na koniec ubiegłego roku działały tam farmy wiatrowe o mocy 56,13 GW, z czego w 2017 roku zainstalowano 5,33 GW na lądzie i 1,24 GW na morzu. Drugi europejski kraj pod względem posiadanych mocy wiatrowych, czyli Hiszpania, miał na koniec 2017 r. w wiatrakach 23,17 GW, czyli o ponad połowę mniej mocy niż Niemcy.

W pierwszej  połowie tego roku udział wiatru w niemieckim miksie elektroenergetycznym wyniósł 14,7 proc. i był wyższy o 2,2 pkt proc. rok do roku. Udział wszystkich źródeł odnawialnych w niemieckim miksie energetycznym w okresie styczeń-czerwiec 2018 r. wzrósł do 36,3 proc., co oznacza, że OZE stały się największym źródłem energii w Niemczech.

Zgodnie ze strategią niemieckiego rządu, do roku 2030 udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energii elektrycznej Niemiec ma wzrosnąć przynajmniej do 65 proc. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Kolejne ukryte koszty energetyki wiatrowej i jednocześnie przestroga dla Polski.
Jujko |
Tak się zastanawiam czemu ludzie błędnie porównują energetykę Niemiec i Polski i jakaś tam wieść niesie O ukrytych kosztach w każdej działalności państwa są ukryte koszty jak i zyski
Cziko |
@Moja PV możesz sobie przestrzegać, straszyć itd. Branża i tak będzie dalej się rozwijała i twoje wywody niewiele dadzą:)
q. |
Zastanawiam się czy niektóre osoby piszące na tym forum destabilizujące, oczerniające, szkalujące drogę do czystszego świata nie są opłacane przez "ZSRR" .
MojaPV |
@g. Myślisz, że ten tekst napisał ktoś szkalujący "drogę do czystszego świata" opłacany przez "ZSRR" (którego nie ma) hmm... odważna teoria...
Daniel |
@MojaPV ty cymbale, ZSRR już nie ma ale są inne służby które kierują takimi nieukami jak ty pacynko :)
MojaPV |
@jeleń tak wiem, podobno pomiędzy nami są też rozlokowani kosmici i prowadzą ludzkość do zagłady, słyszałeś o tym?
TwojaET |
jak sie patrzy na twojego szefa Bielana z PiSs to rzeczywiście wygląda jak alien, coś jest na rzeczy:)
Kiszka |
@Moja Pv, o wszystkich tych bzdurach (i wiele więcej)poczytasz na stopwiatrakom, szkoda Twojego wyrafinowanego intelektu na forum dla prostych miłośników OZE.
MojaPV |
@Kiszka Ja tez jestem prosty miłośnik :) a dzięki mnie nie musisz nigdzie indziej szukać :)
Putin |
Informuję, że @MojaPV jest moim agentem i ciężko pracuje na swoje wynagrodzenie. Nie zaczepiać go proszę, it tak ma ciężką pracę, prawda? Z konsomolskim pozdrowieniem,
SPS |
MojaTV ostatnio tu cytował ze sputnika więc chyba nikt nie ma już wątpliwości skąd prezentuje takie, a nie inne poglądy i czemu z taką wytrwałością się tutaj udziela choć za każdym razem dostaje w gębusię wiadro pomyj. Cytat: "Sputnik – to nowoczesna agencja informacyjna... Siedziba Sputnika znajduje się w Moskwie. Regionalne biura mieszczą się w kluczowych regionach Rosji i krajach na całym świecie.... Poprzednikami agencji Sputnik są międzynarodowa państwowa agencja informacyjna „Ria Novosti” i radio „Głos Rosji". Boom! Trafiony - zatopiony. ;o)
MojaPV |
Hoho :) a z Antka się śmieją, że wszędzie ruskich agentów tropi :) a tu proszę ilu domorosłych wietrzycieli spisów! :D A "głosy" też czasami słyszycie :D:D
MojaPV |
@TwojaET pełna zgoda! Sporo tu pawianow! I pełna zgoda, że mnie wśród nich nie widzisz :D
MojaPV |
@TwojaET wskaż gdzie napisałeś o TVP? :D bo póki co to piszesz o denaturacie i to by wiele wyjaśniło :)
MojaPV |
@polak Nie ma to jak napisać komentarz pełen inwektyw zarzucając komuś rzekome "opluwanie" :). Pozdrów domowników :D haha
Polak |
@MojaPV. Nie odróżniasz definicji od plucia jadem. Pozdrów swoich pobratymców w trollowni.
MojaPV |
@polak definicji od plucia jadem? :D piłes coś od rana czy bierzesz jakieś leki wpływające na sprawność intelektu?
Kujawiak |
Ukryte koszty? Wyłączenie śmierdziuchów i elektrowni na rosyjski gaz to ukryty koszt? Chyba tylko dla Moskwy. Cena energii u nich spadła, miliony ton CO2 nie zostały wyemitowane. Wyłączyli raptem kilkaset wiatraków. Ot cała tragedia. Taki test im się przyda, będą wiedzieć, gdzie muszą jeszcze zmodernizować sieci przesyłowe, Niemcy nie są głupi i następnym razem nie będą już muszeli wyłączać. A tylko w Polsce trolle będą płakać i opluwać ludzi oze.
Lol |
@Kujawiak, nie wyłączyli, tylko ograniczyli moc. To banalnie proste, ale mimo to nie do ogarnięcia dla oczadzonych węglem.
jacek |
Na lepiej to aby POLACY kupując energie od rządowych spółek energetycznych , po co nam własne OZE najlepszy prąd to z spalania węgla i wtedy mamy program CZYSTE POWIETRZE od Jarka i jego spółki
MojaET |
Czemu admin kasuje posty starych uzytkownikow a zostawia sprzedajną małpe? Czyzby sympatie w prawo?
SPS |
@MojaTV: cytowałeś sputnika czy nie?!

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...