Brytyjski sektor wiatrowy zainwestuje bez subsydiów. Pod jednym warunkiem

Brytyjski sektor wiatrowy zainwestuje bez subsydiów. Pod jednym warunkiem
Fot. Senvion
REKLAMA

Po wygaszeniu systemu zielonych certyfikatów sektor wiatrowy na Wyspach nie może na razie liczyć na nowe mechanizmy wsparcia dla lądowych farm wiatrowych. Jak zwracają uwagę działający tam deweloperzy, inwestycje wiatrowe nie wymagają już preferencyjnych cen energii, ale przy zmienności panującej na rynku, potrzebna jest stabilizacja przychodów, którą może zapewnić system aukcyjny.

Wielka Brytania to jeden z liderów europejskiego rynku wiatrowego. Na koniec ubiegłego roku działały tam farmy wiatrowe o łącznej mocy 18,8 GW, z czego w 2017 roku zainstalowano 2,59 GW na ladzie oraz 1,68 GW na morzu.

Ostatnie inwestycje w lądowe farmy wiatrowe w Wielkiej Brytanii były efektem wygaszanego systemu certyfikatów przyznawanych za produkcję energii wiatrowej – mechanizmu zbliżonego do polskiego systemu świadectw pochodzenia.

Ten system miał zostać zastąpiony systemem aukcyjnym, jednak mimo przeprowadzenia już kilka lat temu pierwszej, pilotażowej aukcji, w której wsparciem objęto kilka lądowych projektów wiatrowych, inwestorzy nie mogą doczekać się kolejnych aukcji (w ubiegłym roku przeprowadzono w Wielkiej Brytanii natomiast kolejną aukcję premiującą projekty wiatrowe realizowane na morzu).

W liście skierowanym do brytyjskiego rządu czołowi deweloperzy lądowych farm wiatrowych na Wyspach podkreślają, że w efekcie spadku kosztów technologii w energetyce wiatrowej, ich inwestycje nie potrzebują już subsydiów, a sprzedaż energii może bazować na cenach odpowiadających poziomowi rynkowemu.

Autorzy listu podkreślają, że o ile inwestycje wiatrowe nie potrzebują już dopłat, to aby można było je realizować, w obliczu zmienności cen na rynku potrzebne są gwarancje stałych przychodów, które może zapewnić mechanizm aukcyjny i bez których trudno będzie uzyskać finansowanie.

Energetyk wiatrowa na lądzie jest obecnie najtańszą formą produkcji energii i popiera ją w badaniach opinii publicznej 3/4 społeczeństwa – mimo to jest wykluczona z konkurowania w systemie aukcyjnym – zwracają uwagę autorzy listu.

List skierowany do brytyjskiego rządu podpisali czołowi inwestorzy – m.in. Statkraft, Innogy, Vattenfall, ScottishPower Renewables, SSE, a także producenci elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa i Vestas.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
ahaaa czyli nie potrzeba dopłat ale potrzeba "gwarancji stałych przychodów" :D dobre!!! Ja jestem w stanie otworzyć każdy biznes i też nie potrzebuję dopłat jeśli będę miał gwarancję stałych przychodów :D
SPS |
@MojaTV: znów zaprzepaściłeś okazje żeby siedzieć cicho i tylko udawać idiotę...
przemyślenia |
@MojaPV, ale w czym widzisz problem? Wystarczy tylko i aż dać zwykłe pierwszeństwo w dostępie do sieci energii wyprodukowanej przez wiatraki i sprawa rozwiązana + co może być dziwne dla sporej rzeczy socjalistów, obniżyć np. vat na energię z wiatru - zbyt i zapewnione przychody finansowe zagwarantowane. Czy tylko dla Ciebie rzeczy do bólu proste są tak trudne do ogarnięcia?
MojaPV |
@SPS A Ty znów skoncentrowałeś się na obrażaniu zamiast odnieść się do komentowanego tekstu.
MojaPV |
@przemyślenia Ale ja o tym własnie piszę:) Daj mi pierszeństwo w dostępie do sprzedaży marchewki, kawioru, rabarbaru czy fortepianów (wstaw sobie cokolwiek) i jeszzce obniż mi na to vat... :) do "bulu" (jakby napisał Komorowski :) ) proste. Jeśli chcesz to mogę tę marchewkę uprawiac w sposób ekologiczny :D. Istne finansowe perpetum-mobile :).

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...